Linkovi

Marlo Thomas, glumica i aktivistica


Upalite televizor danas i vidjet cete na desetke uspjesnih zena, ali to nije bio slucaj 1966. kad je Marlo Thomas ponudila ideju za svoj show.....

"Mlada zena tada je mogla biti samo kci ili supruga ili sekretarica, ali nikad prica nije bila samo o njoj, nikad ona nije bila glavna. Kad mi je jedan od glavnih na televiziji rekao da bih ja mogla biti televizijska zvijezda, pitala sam ga mozemo li napraviti jedan show u kojemu je glavna jedna mlada djevojka i ono o cemu ona sanja, a sanja da postane uspjesna. Njegov odgovor je bio: Hoce li to itko htjeti gledati? Ja sam odgovorila – Mislim da hoce!”

I mnogi su gledali TV-show pod imenom “That Girl,” Ta djevojka, pricu o jednoj Ann Marie, mladoj zeni koja zeli postati glumica i zivi sama u New Yorku.... “That Girl” na americkoj se televiziji prikazivao pet sezona i Marlo Thomas donio nagradu Zlatni globus kao i cetiri nominacije za Emmyja. Utro je put drugim slicnim programima o neovisnim zenama, s vlastitim karijerama, i bio inspiracija mladim zenama diljem Sjedinjenih Drzava da i one presele u grad i zapocnu sa svojim karijerama. Nije to bio i jedini doprinos Marlo Thomas mijenjanju stereotipa. G. 1972, napisala je knjigu “Free to Be..You and Me,” Slobodni da budemo....i ja i ti,” a pod istim naslovom i snimila album. Knjiga je zbirka pjesama i prica za djecu...

"Nitko do tada nije napisao knjigu za djecu koja se ne temelji ni na rasi ni na spolu, knjigu koja bi djecacima dala na znanje da je u redu zaplakati, djevojcicama da je u redu biti sto god one pozele.”

Na albumu “Free to Be..You and Me” nastupili su mnogi slavni, od pjevaca Harryja Belafontea do glumca Alana Alde. Album je prodan u pola milijuna primjeraka, zarada od prodaje isla je u jednu zakladu za zene – Ms. Foundation for Women. G. 1974, Marlo Thomas je, na temelju tog albuma, napravila i specijalan show za koji je dobila dvije nagrade – Emmy i Peabody. I jos jednog Emmyja, 1988. godine, za jedan drugi show, nastavak prvoga – “Free to Be a.... Family” Marlo Thomas, kci libanonskih doseljenika, rodjena je, 21. studenog 1937., u Deerfieldu, u saveznoj drzavi Michigan, ali odrasla u Beverly Hillsu, u Kaliforniji. Njen otac, Danny Thomas, bio je slavni komicar i televizijska zvijezda.

"Cesto me je vodio u studio. Nikad se nisam pojavila ni u jednoj od njegovih emisija, ali cesto bi me poveo sa sobom. Gluma mi je bila privlacna, to, da se pravis nesto sto nisi, da budes netko drugi. Znala sam da i ja to zelim raditi. "

Prvo iskustvo u show-businessu nije bilo ugodno, barem ne ono s medijima. Marlo je prvi put u kazalistu nastupila kad joj je bilo 17 godina.

"Ocekivala sam da ce svi reci – ona je kci Dannyja Thomasa, to bi mi bilo normalno. Ali preplasila sam se kad su me poceli usporedjivati s mojim slavnim ocem – hoce li i ona biti isto tako dobra, isto tako smijesna....Otisla sam k ocu i rekla nesto sto nisam mislila da cu ikad reci: Ne zelim biti Thomas, hocu promijeniti prezime i pobjeci sto je moguce dalje. Otac mi je onda rekao: Odgajao sam te da budes punokrvna , a takvi svoje utrke trce. Ne gledaju u druge konje nego gledaju pred sebe i trce."

Marlo Thomas cijelog ce se zivota voditi tim rijecima. Puno godina kasnije, one ce je dovesti i do jednog drugog projekta, knjige pod naslovom “The Right Words at the Right Time,” Prave rijeci u pravo vrijeme...

"Mislila sam – ma, sigurno i mnogi drugi imaju neku slicnu pricu iz svog zivota, o pravim rijecima koje im je netko izgovorio u pravom trenutku, rijecima koje ce promijeniti njihov zivot. Pitala sam mnoge svoje prijatelje i znance i ljude kojima se sama divim, dobila njihove odgovore i rodila se knjiga... "

Knjiga - “The Right Words at the Right Time” – objavljena je 2002. U njoj su eseji o Mohammedu Aliju, senatoru Johnu McCainu, violinistu Itzhaku Perlmanu i mnogim drugim licnostima. Knjiga se nasla na samom vrhu liste bestselera New York Timesa. Njen uspjeh doveo je i do objavljivanja nastavka, prosle godine...

"Poslije te knjige ljudi bi mi se obracali na najraznoraznijim mjestima – imam dobru pricu, imam prave rijeci za vas. I pocela sam ih skupljati.”

Prihodi od prodaje obiju knjiga idu bolnicko-istrazivackom centru za djecu, St. Jude’s Children’s Research Hospital, u Memphisu, koju je, 1962. godine, utemeljio njen otac, Danny Thomas. Bolnica je vodeci centar za lijecenje najcesceg oblika leukemije koji se javlja kod djece – akutne limfoblasticne leukemije. Kad je njen otac otvorio centar, kaze Marlo Thomas, samo cetiri posto djece prezivjelo bi tu vrstu leukemije. Danas, ta stopa iznosi 90%. U bolnici St. Jude’s lijece se djeca iz cijele Amerike i djeca iz vise od 70 drugih zemalja. Uz svoj rad u bolnici, Marlo Thomas i njen suprug Phil Donahue, jedan od prvih koji je na americkoj televiziji imao svoj talk-show, aktivni su po mnogim drugim pitanjima – politike, nuklearnog razoruzanja i ukidanja smrtne presude.

XS
SM
MD
LG