Linkovi

Najstarija organizacija američkih crnaca nastoji 'probuditi' mladu generaciju


Najstarija organizacija za gradjanska prava crnaca u Sjedinjenim Drzavama – National Association for the Advancement of Colored People – poznata pod kraticom NAACP, odrzala je nedavno u Washingtonu svoju godisnju konvenciju. Medju sudionicima su bili i mladi iz svih krajeva zemlje; njihovo angaziranje u politickom i demokratskom procesu i jest jedan od glavnih ciljeva organizacije.

"Mi, mladi, zelimo dati do znanja da glasujemo i da poticemo nase obitelji i nase prijatelje da cine isto. Pozivamo sve da nam se pridruze, da se svi nasi glasovi cuju, da svi naši glasovi imaju svrhu" - rekla je u svom govoru sudionicima skupa direktorica Nacionalnog odjela organizacije za mlade i studente, Stefanie Brown. Ona je uputila poziv mladima da 'slijede stopama svojih roditelja i roditelja njihovih roditelja' i sudjeluju ovogodišnjem u marsu za gradjanska prava.

Stotine mladih pridruzilo se starijim clanovima organizacije NAACP, njih vise od tisucu, u znak podrske za ponovnu autorizaciju zakona o pravu glasovanja, zakona koji je donesen 1965. godine da bi se zastitilo ustavno pravo glasovanja Amerikancima africkog porijekla.

Među sudionicima manifestacije bio je i osamnaestogodisnji Quinton James. Kaže da je to za njega ‘povratak u povijest’, u vrijeme povijesnog marsa 1963. godine, pod vodstvom borca za gradjanska prava crnaca Martina Luthera Kinga: "Skup je bio kao nas 'Mars na Washington', 1963. Puno slicnosti izmedju sada i tada, sezdesetih godina. Uzbudljivo i nevjerojatno – doci u glavni grad i razgovarati sa svojim političkim predstavnicima."

Dvadesetpetogodisnje produzenje Zakona o pravu glasovanja prihvaceno je od oba doma Kongresa i stupilo na snagu potpisom predsjednika Busha, 21. srpnja. Quinton James, koji predsjeda Odjelom NAACP-a za mlade i studente u Juznoj Karolini, clan je NAACP-a dvije i pol godine. Neki mladi Amerikanci africkog porijekla, kaze on, mozda misle kako se za gradjanska prava crnaca vec izborila generacija njihovih roditelja i ona prije njih, te da organizacija NAACP njima vise nije relevantna, ali gradjanski angazman itekako je jos uvijek vazan, napominje on:

"To je rekao i predsjednik Bush. Amerika je zemlja koja mora stalno razvijati i obnavljati prava koja su nam zajamcena, koja su zasticena. Nasa zemlja je dvjesto i nesto godina stara, ali nasa demokracija mora se odrzavati i mora napredovati kroz angazman mladih koji ce ustati i traziti da se promijeni ono sto ne valja" - kaže Quinton James.

On je upravo to i ucinio kad je, s drugim mladim clanovima organizacije NAACP, radio na registriranju glasaca u Greenvilleu, u Juznoj Karolini i s njima vrsio pritisak na lokalnu vladu da prizna rodjendan Martina Luthera Kinga kao državni praznik. "Okrug Greenvillea bio je jedan od zadnjih u zemlji koji je priznao taj dan kao praznik. Trebalo je pronaci one clanove lokalne vlasti koji nisu htjeli glasovati u prilog tog praznika i – putem izbora - izbaciti ih iz odbora. To je bilo vrlo uzbudljivo. Uvjerili smo se u moc koju mi mladi imamo - biti u stanju utjecati na odluke starijih, to je za mene bilo vrlo ohrabrujuce. Uvjerio sam se da moja rijec moze promijeniti necije misljenje i necije stavove te da to dovodi do šire promjene - to je bilo sjajno" - prisjeća se svog prvog političkog angažmana Quinton James.

Kaže da ne razumije kako to da neki drugi mladi to ne vide, ali mozda moraju to sami iskusiti i uvjeriti se iz prve ruke da je politički angazman vrlo relevantan za budućnost mlade generacije. "Ljude je ponekad vrlo teško uvjeriti u nešto, ali se to može učiniti upornim radom" – kaže Quinton.

Upravo to sada i cini odjel NAACP organizacije za mlade – trazi nacina kako doci do mladih Amerikanaca africkog porijekla koji politicki jos nisu angazirani. "Trazimo partnere u svijetu zabave, preko njih i sami dobijemo vise publiciteta u medijima, na televiziji, u casopisima.." - objašnjava Stefanie Brown.

Odjel NAACP-a za mlade trenutno ima oko 35.000 clanova, nekima je tek pet, najstarijima 25 godina. Ova organizacija za građanska prava američkih crnaca istice da mladima nudi angažman za ostvarivanje ‘povijesnog cilja’ njihove zajednice te snazan politicki glas u američkom društvu.

XS
SM
MD
LG