Linkovi

Pekanović: 'Ozračje prema Hrvatima u Srbiji još uvijek nije onakvo kakvo bi mi to željeli'


Bunjevci u SiCG su dobili svoju zastavu, paralelno sa Hrvatima. To je apsurdno, to je smisljeno da se i dalje cijepa hrvatski korpus u Srbiji, kaze gosp. Josip Pekanovic, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeca u SiCG. “Opcenito gledano ozracje prema Hrvatima u Srbiji jos uvijek nije onako kako bi mi to zeljeli, jos uvijek se tu osjecaju posljedice ratnog vremena koje je iza nas,” kaze Josip Zvonko Pekanovic, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeca u SiCG.

Gosp. Pekanovic, celnik krovne organizacije hrvatske manjine, u razgovoru za Glas Amerike na hrvatskom jeziku nabraja neke od problema u odnosima izmedju Zagreba i Beograda. “Imamo slucajeve kao sto su ukidanje hrvatske emisije koja je tekla tri godine na Televiziji Novi Sad, pa zatim tuzba protiv novinara koji su uredjivali tu emisiju. I pored svih nastojanja i intervencija jos uvijek nismo dobili pravo da opet stvaramo svoju emisiju.” “

Na zalost, ima tu i drugih problema kao sto je na primjer dijeljenje Hrvata na Bunjevce, Sokce i ostale. Ta podjela je izvrsena jos pocetkom 90tih godina u vrijeme Milosevicevog rezima kada se sustavno nastojalo minimizirati Hrvate i prikazati da ih zivi u Srbiji mnogo manje nego sto jeste, pa se prigodom popisa 1991. godine pojavila ta rubrika: Bunjevac i Sokac.

“To je povuklo jedan dio Hrvata koji su se plasili izjasniti onim sto jesu. Na zalost, to stanje imamo jos uvijek i dan danas. Kada su se 2002. godine odlukom Vlade Srbije pocela osnivati nacionalna vijeca osnovano je pored ostalih i Hrvatsko nacionalno vijece. Ali, osnovano je i Bunjevacko nacionalno vijece, koje eto paralelno radi pored Hrvatskog nacionalnog vijeca, i kojeg kao i sva nacionalna vijeca manjina financira drzava Srbija.”

Gosp. Pekanovic je podsjetio da je prosloga petka, 23. prosinca, odrzan u Beogradu sastanak Republickog savjeta nacionalnih manjina pod predsjedavanjem premijera Srbije Vojislava Kostunice kada su razmotrena pitanja ostvarenja prava manjina i zahtjevi pojedinih nacionalnih manjina, koje imaju svoja nacionalna vijeca, za dobijanje nacionalnih znamenja.

Republicki savjet je usvojio na toj sjednici simbole-zastave hrvatske, madjarske, bunjevacke i bosnjacke nacionalne manjine u Srbiji. Hrvatski zahtjev je usvojen i kako kaze gosp. Pekanovic, “Dobili smo zastavu koja je trikolor, crveno-bijelo-plavo, u sredini sa povijesnim hrvatskim grbom. Od toga datuma Hrvatska zajednica na svojim manifestacijama pored drzavne zastave drzave u kojoj zivimo moze da isticce i svoju zastavu koja obiljezava znamenja Hrvata koji zive u Srbiji.”

Bunjevacku zastavu mi je tesko opisati, ona nije trikolor nego bijela sa nekim ornamentima. Ta zastava je apsurdna tvorevina jer iza Bunjevaca ne stoji nikakva drzava, oni su dio hrvatskog naroda. To je smisljeno samo da se i dalje cijepa hrvatska manjina u Srbiji, ustvrdio je gosp. Pekanovic.

“Ali, pored toga su i Bunjevci iskoristili to zakonsko pravo obzirom da imaju Bunjevacko nacionalno vijece i oni su podnjeli zahtjev i prihvacena je neka takozvana bunjevacka zastava sto je stvarno apsurdno jer iza Bunjevaca ne stoji nikakva drzava i fakticki znamo da su oni samo dio hrvatskog naroda a da zive pored ovde u Vojvodini i u Hrvatskoj i BiH i u Madjarskoj. Bunjevacka zastava cak i nema tricolor u sebi nego je pretezno bijele boje sa nekom ornamentikom i ja je sada ne bih mogao interpretirati. To je nesto potpuno novo. Netko je to sada smislio i ide se na to da se prakticki i dalje cijepa hrvatski korpus u Srbiji.”

Podsjecajuci na svoj posjet Zagrebu koncem studenoga u delegaciji premijera Kostunice ikada je .bio nazocan razgovorima delegacija Hrvatske i Srbije, gosp. Pekanovic je kazao da je “predsjednik hrvatske Vlade Ivo Sanader postavio zahtjev da se Hrvati ne dijele vise u Srbiji na Bunjevce, Sokce, Hrvate i ostale.”

“Ja se nadam da ce mo u buducnosti eliminirati to podjelu koju imamo,” vjeruje gosp. Pekanovic i dodaje, “Pogotovu sto sam nedavno predlozio predsjedniku Bunjevackog nacionalnog vijeca razgovor. On je prihvatio razgovor i ja sam ponudio da se dva vijeca integriraju i da objedinimo snage i tako polucimo bolja prava koja nam i inace pripadaju.”

Gosp. Pekanovic je otkrio zelju i namjeru Hrvatskog nacionalnog vijeca da se rodna kuca bana Josipa Jelacica u Petrovaradinu kod Novog Sada otkupi i preuredi u Dom vojvodjanskih Hrvata. Josip Pekanovic, celnik Hrvatskog nacionalnog vijeca u SiCG zali se na probleme na koje nailaze Hrvati u Srbiji, a koji stete medjunacionalnim odnosima. Problema na medjunacionalnoj osnovi ima ali se oni postepeno rijesavaju i polozaj Hrvata u Srbiji opcenito danas je bolji nego u desetljecu prije pada rezima Slobodana Milosevica u listopadu 2000. godine.

Ovako razmislja gosp. Josip Zvonko Pekanovic, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeca i na upit je li se problemi sporo rijesavaju, za Glas Amerike je istaknuo,

“Ne mogu kazati da se problemi u zivotu nikako ne rijesavaju, ipak se tu ide korak po korak. Hrvati u Srbiji imaju puno manje problema nego za vladavine Slobodana Milosevica prije 2000. godine. Iako ima sporadicnih incidenata ocito je takva tendencija u opadanju.”

Od problema koji su nedavno uznemirili Hrvate u malom mjestu Beska kod Indjije, gosp. Pekanovic kaze, “U Srijemu, u sredinama gdje je povjesno zivio hrvatski puk stoljecima, tu je doslo do velikog iseljenja Hrvata u Hrvatsku i doseljavanja Srba iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Tu jos uvijek odredjene tenzije postoje spram Hrvata koji su ostali i dalje da zive u tradicionalno hrvatskim sredinama. Na zalost, u nekima od tih mjesta, u opccinama i lokalnim samoupravama na vlasti su radikali, koji su osobito nenaklonjeni spram Hrvata” “Sada se nedavno, prije dva tjedna, desio incident u Beskoj kada je vecina stanovnika potpisala peticiju trazeci ostavku predsjednika Mjesne zajednice Beska koji je radikal, iz Srpske radikalne stranke Vojislava Seselja.

“Zatim je usljedila reakcija lokalne policije na cijem celu je takodjer radikal pa su gradjani pozivani na takozvane informative razgovore. Medju njima najvise je pozivano Hrvata i Madjara, sve sa ciljem da se izvrssi pritisak da se odustane od zahtjeva za smjenu radikalske vlasti,” ustvrdio je gosp. Pekanovic.

“Ta akcija je u svakom slucaju za osudu, to su osudili pokrajinski i neki republicki organi, suspendiran je nacelnik policije koji je organizirao to informativne razgovore. Mislim da takve akcije samo stete medjunacionalnim odnosima.”

Gosp. Pekanovic kaze da ima dosta slucajeva sirom Vojvodine da se vrse zamjene naziva ulica, skola, trgova i to prvenstveno naziva ulica koje su nosili imena hrvatskih velikana. “U Petrovaradinu, pored nekoliko naziva ulica promjenjen je i naziv skole koja je nosila ime Vladimira Nazora pola stoljeca. Cak je ispred to skole maknut spomenik Vladimiru Nazoru, sto smatramo krajnje neciviliziranim ccinom i sto sve skupa prakticki zatire povijest i kulturu Hrvata koji zive u tim sredinama. Ovo se sve desava u naza godinu dvije dana i to je jedan proces koji na zalost jos uvijek traje.”

“Po zakonu o lokalnoj samoupravi sve opcine imaju obvezu da formiraju savjete za medjunacionalne odnose. Nazalost, proslo je godinu dana od kako je taj zakon stupio na snagu ali je vrlo malo takvih savjeta formirano. Sto znacci, eto se i na taj nacin vrsi neko opstruiranje, izbjegavanje obveza. Znamo da ti savjeti bi trebali upravo rijesavati ovakve probleme koje sam spomenuo.”

“Zatim, taj zakon kaze da u mjesnim zajednicama gdje zivi preko 25 posto odredjene nacionalne manjine treba da se uvede i jezik te manjine u sluzbenu uporabu pored srpskog jezika. I to se izbjegava tako da ima dosta tih otvorenih problema koji treba da se rijesavaju i na kojima Hrvatsko nacionalno vijece inzistira kod organa vlasti i nadamo se de cemo u buducnosti bar dio tih problema rijesiti. Gosp. Pekanovic je pozdravio posjet koji je ucinila delegacija Srba iz Hrvatske Vojvodini proslog tjedna na poziv Hrvatskog nacionalnog vijeca. Delegaciju hrvatskih Srba predvodio je gosp. Milorad Pupovac, predsjednik Srpskog nacionalnog vijeca u Hrvatskoj. Bio je to prvi susret ccelnika dviju zajednica, Hrvata u Srbiji i Srba u Hrvatskoj.

“Dogovorili smo se da odrzavamo kontakte i radimo na poboljsanju odnosa izmedju dvije zemlje,” kazao je gosp. Pekanovic.

XS
SM
MD
LG