Linkovi

Dvije izložbe o stripovima u Los Angelesu


Stripovi su se pojavili prvi puta prije sto godina, kao dodatak nedjeljnjim izdanjima listova. Tijekom proteklog stoljeca, majstori tog umjetnickog izraza u velikoj su mjeri utjecali na americku popularnu kulturu. Njihovi su radovi sada izlozeni i u dva losangeleska muzeja.

Na zajednickoj izlozbi muzeja Hammer, Sveucilista Kalifornije u LA-u, te Muzeja suvremene umjetnosti, prikazani su neki od najranijih stripova kao Little Nemo, Winsora McCaya, s pocetka 20. stoljeca, i poznatiji nam kasniji umjetnici i njihovi likovi – Krazy Kat, Georgea Herrimana, Dick Tracy, Chestera Goulda, i Peanuts, odnosno Charlie Brown, Charlesa Schultza.

Cynthia Burlingham iz muzeja Hammer kaze da su izlozene dvije vrste radova, novinski stripovi i originalni crtezi autora prema kojima su stripovi radjeni. "stripovi, koji su svima i najpoznatiji, zavrsavali bi u kosu za smece, zajedno s procitanim nedjeljnjim izdanjem novina u kojima su bili tiskani. Ali, crtezi prema kojima su oni bili radjeni, to je nesto sto publika nikad nije imala prilike vidjeti".

Neki od starih stripova i danas su popularni. Segarov Popeye, primjerice, ili Fantastic Four, Incredible Hulk i X-Men, Jacka Kirbyja. Svi ti stripovi i originalni crtezi vrlo su mastoviti i originalni, ali jesu li oni – umjetnost? Cynthia Burlingham kaze – apsolutno jesu. "Smatramo ih umjetnoscu iz istog razloga iz kojega jednog Rembrandta ili jednog Michelangela smatramo umjetnoscu i umjetnicima – fantasticni su. U svakom smislu – intelektualnom, cisto estetskom....to su neki od najkreativnih radova koje sam ja ikad vidjela".

Korijeni stripu sezu unatrag dva stoljeca, kaze Brian Walker, autor i strucnjak za umjetnost stripa koji je i pomogao u postavljanju dviju izlozbi..."U Engleskoj, u 18. stoljecu, tiskani su prvi, preteca danasnjim stripovima. U 19. stoljecu, mislim, strip se zapravo poceo razvijati u ono sto danas znamo i imamo, uglavnom u humoristicnim engleskim casopisima Punch i Puck and Judge, a i u starom americkom Lifeu".

Brian Walker kaze da je prekretnica nastupila 90-ih godina 19 stoljeca, kad su americki listovi poceli objavljivati nedjeljne strip-dodatke. Tada je taj oblik zabave i postao vrlo popularan. G. 1945, njujorski gradonacelnik Fiorello LaGuardia zapoceo je tjedni program na radiju – citanje stripova. I predsjednik Reagan bio je, kazu, redoviti citatelj nedjeljnih stripova.

I dok je vecina tih stripova smijesna, ima i onih koji su vrlo ozbiljni, kojima je tema ozbiljna i teska, kaze Cynthia Burlingham i podsjeca na autora Arta Spiegelmana koji je dobio Pulitzerovu nagradu za svoj strip Maus, strip na temu holokausta. Spiegelmanov najnoviji strip prica je o zivotu u New Yorku nakon 11. rujna 2001, kad su, u teroristickim napadima, srusena dva tornja Svjetskog trgovinskog centra.

No, vecina stripova ipak je komicna, dobar dio te umjetnosti ispunjen je humorom i potpuno je normalno, kaze Brian Walker, cuti kako prostorijama muzeja odjekuje smijeh posjetitelja. "U redu je smijati se u galerijama. Potpuno dopustivo, jer neki od stripova su jako smijesni. Zgodni su i slatki, ali i filozofski, poticu na razmisljanje. I to je ono fenomenalno kod stripa – tim jednostavnim umjetnickim izrazom umjetnik je u stanju toliko toga reci, toliko toga izraziti putem tog jednostavnog medija".

Zajednicka izlozba pod naslovom Masters of American Comic, Majstori americkog stripa, bit ce otvorena u losangeleskim muzejima Hammer i Museum of Contemporary Art do 12. ozujka.

XS
SM
MD
LG