Linkovi

Besplatni postdiplomski studij na Glazbenoj akademiji Sveučilišta Yale


Ostvariti karijeru glazbenika postalo je nesto lakse otkako je Glazbena akademija sveucilista Yale pocela nuditi besplatan magisterij - svakome tko je dovoljno dobar da bude izabran za taj program...

Sve je pocelo anonimnom donacijom u visini od sto milijuna dolara. Buduci da nikakva ogranicenja nisu, s donacijom, bila postavljena, skola moze novac korisiti kako zeli. Dekan Glazbene akademije Thomas Duffy i njegove kolege odlucili su da ce novac najbolje biti iskoristen ako se njime organizira besplatan magisterijski program i na taj nacin sa studenata skine teret duga pod kojim, inace, po diplomiranju, sa skole odlazi vecina studenata.

"Nije neobicno da student, po zavrsetku dvogodisnjeg studija odlazi s dugom od dvadeset do cetrdeset tisuca dolara. Donacija nam je omogucila da u potpunosti financiramo skolarinu koja ove godine iznosi $23.750" - objašnjava dekan Thomas Duffy.

Cinjenica da se u Sjedinjenim Drzavama studenti zaduzuju nije nista novo i nije razlog za zabrinutost – buduci lijecnici, odvjetnici...zaduzuju se, za magisteirj, puno vise nego studenti glazbe. Ali, kako istice Thomas Duffy, lijecnici i odvjetnici ubrzo ce poceti zaradjivati i velike place: "Njima ce se novac vrlo brzo i vrlo lijepo vratiti. Studenti glazbe, medjutim, tu mogucnost nemaju. Osim toga, njihova su pocetna ulaganja puno visa od onih u drugim disciplinama. Jednog glazbenika ce, recimo, violina, koju mozda mora odmah kupiti, kostati od pedeset do sto tisuca dolara."

Nije neobicno ni da glazbenici potpuno odustanu od svojih karijera i zavrse na nekom potpuno drugom podrucju kako bi mogli dovoljno zaraditi i otplatiti dug iz studentskih dana. Sada ce, kaze Ellen Pfeifer, s konzervatorija New England, sveuciliste Yale imati prednost nad drugim glazbenim akademijama. Besplatnim ce programom privuci neke od najboljih studenata. Do sada, najveci je konkurent bio Glazbeni institut Curtis u Philadelphiji, koji godinama nudi punu skolarinu svim studentima koje prima.

No, svatko na podrucju glazbenog obrazovanja, kaze Ellen Pfeifer, vijest o tome da je neka skola primila donaciju, kao sto je sada Yale, prima s puno uzbudjenja: "Bilo mi je jako drago zbog studenata, svaka cast anonimnim donatorima. Jer svi studenti glazbe, bilo na Yaleu ili New England konzervatoriju, bilo gdje, izuzetno su nadareni, puno rade, i zasluzuju besplatno skolovanje. To, ocito, ne moze pruziti svaka muzička akademija."

Mozda ce, u buducnosti, biti i vise skola koje ce to moci priustiti svojim studentima, kaze Thomas Duffy, dekan Glazbene akademije sveučilišta Yale: "Ono cemu se nadam to je da ce konkurencije biti i medju donatorima. Samo cekam da mi se javi dekan nekog koledza, odnosno njegove glazbene skole, i da mi kaze “Znate, kad su culi za donaciju koju je Yale primio, neki od nasih bivsih studenata odlucili su da takodjer zele pokazati primjerom i dobili smo od njih veliku svotu novca."

Dekan Duffy takodjer izrazava nadu da ce konkurencija potaknuti i druge potencijalne donatore za programe sveucilista Yale na podrucju umjetnosti i kazalista. Ti studiji, te profesije - kaze on - takodjer su vrlo skupi i ne jamce visoke zarade.

XS
SM
MD
LG