Linkovi

Razmjena pročitanih knjiga preko Interneta


U vrijeme kad mnogi americki obrazovni djelatnici jadikuju zbog toga sto je zemlja sve nepismenija, a u njoj sve veci broj video i kompjuterskih zombija, ohrabrujuce je znati da je Internet potaknuo i niz poduzetnickih inicijativa za – razmjenu knjiga.

Prije nekog vremena, dok je non-stop putovao za jednu softver kompaniju, Richard Pickering bi procitao po dvije-tri knjige tjedno. "Svaki put kad bih prosao kroz aerodrom, kupio bih neku novu knjigu. Po povratku kuci, knjiga bi, procitana, zavrsila na polici. Skupila se, tako, velika zbirka dzepnih izdanja".

Nesto od toga Richard je prodao preko Interneta, preko eBaya i Amazona.com. No, ubrzo je shvatio da, ukoliko on zeli kupiti neku novu knjigu sa tih websiteova, mora platiti tri i pol dolara, za slanje i postarinu, puno vise nego sto kosta sama knjiga. To nije fer, razmisljao je Richard i dosao na ideju razmjene knjiga.

Prije godinu dana, otvorio je svoj website – PaperBackSwap.com, preko kojega clanovi, poput Geraldine Zwergel, cine upravo to sto kaze ime websitea – razmjenjuju dzepna izdanja. Sedamdesetosmogodisnja Geraldine ne moze bez knjiga. U njenom malom, jednosobnom stanu, u domu za starije, u Cinncinatiju, knjige su posvuda. Geraldine ima i jedan prastari kompjuter. Kad je saznala za adresu Richardovog websitea, nije joj dugo trebalo da otkrije kako se njime sluziti i prebacila se, s Amazona i eBaya, na PaperBackSwap.com. I ne nepusta ga. "Ja nudim popis od nekih 60 knjiga. Kad netko zeli kupiti jednu, Paperback me obavijesti, ja knjigu saljem njima, to me kosta samo dolar i 42 centa. Kad prime knjigu, oni meni daju kredit za neku drugu knjigu, mogu odabrati bilo koju, dobijem je besplatno, ne placa se postarina ni nista".

PaperBackSwap cijeli proces pojednostavljuje tako sto procjenjuje da postarina za vecinu dzepnih izdanja kosta $1.42. Sve sto posiljatelj treba uciniti, to je staviti knjigu u kuvertu, staviti na nju gotovu, adresiranu naljepnicu koju posiljatelj samo treba isprintati, platiti dolar i 42 centa postarinu i poslati.

Jedan drugi website – Bookins.com – ima jos bolji sistem. Objasnjava njegov predsjednik Mitchell Silverman..."Nas je sistem povezan s postanskim, pratimo svaku posiljku. Kad je ta knjiga dostavljena, sistem automatski kontaktira ljude koji imaje knjige koje vi zelite i trazi za vas nesto od iste vrijednosti".

Za razliku od PaperBackSwap koji ima jednostavnu, knjigu-za-knjigu razmjenu, Bookins trguje zamjenom robe na puno slozeniji nacin. Knjigama se cijena odredjuje na osnovu algoritma...Drugim rijecima, kompjuterski program vrijednost knjige odredjuje tako sto koristi sve – od cijene knjige i njenog mjesta na popisu bestsellera do pohvala u popularnim televizijskim emisijama. Primjerice, najnoviji Harry Potter kosta 15 Bookins bodova, dok ljubic pod naslovom Nocne vatre kosta samo dva. U Bookinsu, primatelj placa kad knjigu dobija, bodovima sa svog racuna i $3.99 kreditnom karticom. Za razliku od PaperBackSwap, koji ne posluje iz koristi, vec iz ljubavi za knjigu, Bookins po svakoj transakciji zaradjuje jedan dolar. I tu je da jednog dana ostvari i veci profit.

Jos neobicnija on-line razmjena knjiga – Bookcrossing – najstariji je od tri websitea, poceo je 2001. godine. Prosle godine, na zadovoljstvo ljubitelja pisane rijeci, Bookcrossing je cak uvrsten u Oxford English Dictionary. Rijec “bookcrossing” definirana je, u rjecniku, kao praksa ostavljanja knjiga na javnom mjestu da bi ih netko drugi nasao, uzeo i procitao onda knjigu za nekog drugog ostavio.

Misija Bookcrossinga je – procitaj knjigu, registriraj je na websiteu i pusti je da ide dalje. I Bookcrossing i PaperBackSwap imaju forume za svoje clanove gdje mogu diskutirati o knjigama koje vole i komunicirati jedni s drugima.

Kroz PaperBackSwap dnevno prodje od sest do deset tisuca knjiga. Preko Bookinsa, koji postoji tek nekoliko mjeseci, razmjenjeno je do sada oko 3.800 knjiga. U Bookcrossingu kazu da raspolazu sa dva milijuna i 400.000 knjiga, do sada je, prema onoj definiciji u rjecniku, “nadjeno” 30% njihovih knjiga.

XS
SM
MD
LG