Linkovi

Uloga ne-vladinog sektora u očuvanju američkog povijesnog naslijeđa


National Trust for Historic Preservation (Nacionalna zaklada za zastitu i cuvanje povijesnog blaga) privatna je, neprofitna organizacija, osnovana 1949. godine, odlukom Kongresa. Njen rad danas podrzava oko 270.000 clanova i tisuce lokalnih skupina sirom Sjedinjenih Drzava.

Od 1988. godine, ta organizacija svake godine izdaje svoj popis Jedanaest najugrozenijih povijesnih mjesta Amerike s nadom da ce, informiranjem javnosti o opasnostima koja tim mjestima prijete, ona moci biti spasena.

Medju “ugrozenim” mjestima koja su se nasla na ovogodisnjoj listi i jedan je mali koledz na Srednjem Zapadu i milijuni hektara zemlje na dalekom Zapadu i – jedna zgrada na Kubi, po prvi puta jedno povijesno mjesto IZVAN Sjedinjenih Drzava.

Pocnimo s jednim mjestom u Pennsylvaniji – Camp Security, u okrugu York, zadnji je sacuvani zatvorenicki logor iz vremena americkog rata za nezavisnost, vodjenog potkraj 18. stoljeca. Camp Security bilo je mjesto na kojemu su drzani bili zarobljeni britanski vojnici.

Tijekom protekla dva stoljeca zemlju su koristili lokalni farmeri, no, od nedavno, jedan lokalni gradjevinski poduzetnik zeli na tom terenu podici novo stambeno naselje. Tome su se usprotivile lokalne vlasti, ali poduzetnik je poveo parnicu i sud je odobrio gradnju. Duznosnici okruga York obratili su se za pomoc Nacionalnoj zakladi za zastitu i cuvanje povijesnog blaga koja takodjer cvrsto vjeruje da to povijesno mjesto treba zastititi, jer zakopano negdje ispod povrsine zemlje sasvim sigurno se, vjeruju u Zakladi, nalazi obilje predmeta iz vremena kad je na tom mjestu bio Camp Security. U Zakladi se nadaju da ce se, stavljanjem tog lokaliteta na popis ugrozenih mjesta, naci privatna skupina gradjana koja ce zemljiste otkupiti i tako ga spasiti kao dio americkog povijesnog nasljedja.

Slicna opasnost prijeti i rodnoj kuci i farmi Daniela Webstera, u mjestu Franklin, savezna drzava New Hampshire.

Daniel Webster, rodjen 1782. godine, bio je ugledni drzavnik, veliki branitelj Ustava, veliki pristasa i zagovornik ovlasti savezne vlade. Svojim vatrenim govorima, Daniel Webster je hrabrio vojnike vojske Sjevera, tijekom americkog gradjanskog rata, sredinom 19. stoljeca. Vlada je njegovo rodno mjesto proglasila Nacionalnim povijesnim znamenjem, ali ukoliko ne izradi i novi plan za zastitu, tvrde u National Trustu, zemljiste vrlo lako moze pasti u ruke nekom pohlepnom gradjevinskom poduzetniku.

Sirenje gradskih podrucja prijeti i potezu zvanom “Sveti koridor,” prostoru koji se proteze preko tri savezne drzave – Pennsylvanije, Marylanda i Virginije. Na tom su podrucju rodne kuce cak sestorice americkih predsjednika, vodjene su i mnoge bitke gradjanskog rata, a brojna su i mjesta od posebnog znacaja Amerikancima africkog porijekla kao i “prvim Amerikancima” – Indijancima. U zadnjih 20-ak godina, od “Svetog koridora” vec je oduzeto na tisuce hektara u korist urbanistickog razvoja. Niz javnih i privatih agencija trudi se uskladiti rast gradova sa zastitom povijesnog blaga. National Trust for Historic Preservation porucuje tim zajednicama “cetristo godina americkog nasljedja moglo bi nestati” ukoliko se izjalove ta nastojanja.

U mjestu Madison, u Indijani, nalazi se Eleutherian College. Otvoren 1848, taj je mali koledz, jos prije ukidanja ropstva, pruzao obrazovanje i crncima i zenama. Danas muzej, on i stoji kao spomenik jednakim obrazovnim mogucnostima za svakoga. Nacionalna zaklada zalaze se sada za prikupljanje novcanih sredstava kako bi se obnovila zgrada starog koledza.

U mjestu Belleair, u Floridi, na obali Meksickog zaljeva, zgrada je hotela Belleview Biltmore, cesto ga zovu “Bijelom kraljicom Zaljeva.” Hotel je otvoren jos 1897. godine. Medju njegovim gostima bili su predsjednici, kraljevi i kraljice, filmske zvijezde...Tijekom drugog svjetskog rata, hotel je bio stavljen na raspolaganje vojske Sjedinjenih Drzava. Hotel je i danas vrlo popularan, ali njegovi ga vlasnici zele srusiti, jer daleko bi vise zaradili gradnjom, na istom terenu, privatnih kuca. Ukljucivanjem hotela u Jedanaest najugrozenijih povijesnih mjesta Amerike Nacionalna se zaklada nada da ce netko priteci u pomoc i sacuvati “Bijelu kraljicu Meksickog zaljeva.”

Isto se nada postici i s jednom zgradom Los Angelesa – Ennis-Brown House, jednog od najmastovitijih i najpoznatijih americkih arhitekata, Frank Lloyda Wrighta. Kuca datira iz 1924, vrlo je popularna medju posjetiteljima, no vrlo je velika i potreba za njenim odrzavanjem i popravkama.

Detroit, u Michiganu, grad je svima poznat po tradicionalnoj automobilskoj industriji. Godinama, medjutim, pati od siromastva i nezaposlenosti. Mnoge zgrade u njegovom sredistu napustene su, zjape prazne. Gradske vlasti zele srusiti vise od stotinu takvih zgrada. Nacionalna zaklada za zastitu i cuvanje povijesnog blaga nastoji uvjeriti gradske oce na suradnju s gradjevinskim poduzetnicima i zagovornicima ocuvanja povijesnih spomenika kako bi se u te zgrade udahnuo novi zivot i njih spasilo od rusenja.

Rusenje povijesnih zgrada prijeti i sirem podrucju Bostona, podrucju koje cini vise od 350 rimokatolickih zupa. Prosle godine, naime, crkva je pocela s rasprodajom dijela svoje imovine jer joj trebaju milijuni dolara za rijesavanje slucajeva seksualnog napastvovanja od strane njenog svecenstva. Neke od zgrada mozda ce biti obnovljene i sacuvane, ali mnoge bi mogle biti i srusene, stoga Nacionalna zaklada radi na tome da sve strane udruzi kako bi suradjivale na zastiti tih zgrada i nalazenju novih namjena.

I daleka Aljaska nasla se na ovogodisnjem popisu najugrozenijih mjesta. Tocnije – King Island, otok u Beringovom tjesnacu. Na otoku su stoljecima zivjeli Inupiat Eskimi. G. 1959, Biro za indijanska pitanja pri americkom Ministarstvu unutrasnjih poslova zatvorio je skolu na otoku i obitelji su bile prisiljene preseliti u najblize gradove na obali – Nome i Anchorage. Sada, Inupiat Eskimi traze svoj otok natrag, ali napusteni domovi su postali vrlo nesigurni. Predsjednik Nacionalne zaklade za zastitu i cuvanje povijesnog blaga – Richard Moe – inzistira na tome da sve kuce budu sacuvane. U protivnom, nestat ce zauvijek domovina i tradicionalni nacin zivota Inupiata.

Zaklada se takodjer bori za zastitu milijuna hektara zemlje u 12 zapadnih drzava, od rijeke Missouri do Pacifika. To je ogromno podrucje sada pod zastitom jedne savezne agencije – Biroa za upravljanje zemljom. Nacionalna zaklada, medjutim, tvrdi da agencija nema ni dovoljno sredstava ni dovoljno ljudstva da bi se za to podrucje pravilno brinula.

Na ovogodisnjem popisu Jedanaest najugrozenijih povijesnih mjesta Amerike naslo se i jedno IZVAN Amerike – kuca na Kubi, poznata pod imenom Finca Vigia, na jednom brdu iznad sela San Francisco de Paula, kuca u kojoj je, u razdoblju od 1939. do 1960, zivio americki pisac Ernest Hemingway, u kojoj je pisao svoje klasike Kome zvono zvoni i Starac i more. Hemingway je morao napustiti Kubu kad je Castro pruzeo vlast, 1959. godine, i za sobom, u kuci, ostavio mnoge predmete, mnoge knjige. Nakon sto je sebi oduzeo zivot, 1961, Hemingwayjeva supruga je kucu ostavila kubanskom narodu. Kuci je sada potrebna velika renovacija i National Trust for Historic Preservation, organizacija sa sjedistem u Washingtonu, dobila je dopustenje kubanske vlade da na Kubu posalje americke strucnjake. Medjutim, treba prikupiti i velika novcana sredstva. Sada barem postoji nada da ce Finca Vigia, voljena kuca Ernesta Hemingwayja, biti i spasena.

XS
SM
MD
LG