Govoreći nedavno na konferenciji pod nazivom Dijalog Civilizacija, održanoj na grčkom otoku Rodos, Rafael Khakimov, jedan od učesnika, inače, blizak savjetnik tatarskog predsjednika, izložio je - kao i više puta ranije - tezu da islam, u svom tradicionalnom obliku, nije kompatibilan sa savremenim gradjanskim društvom i da, prema tome, treba biti reformiran i moderniziran ako muslimanska društva žele da prosperiraju.
Ovakvi pozivi za modernizaciju islama, nailaze na veliku pažnju u Moskvi i šire na Zapadu i na taj, kako ga zovu, euro-islam ili tatarski islam, gleda se kao na moguću alternativu tradicionalnim i fundamentalističkim oblicima islama - koji su često neprijateljski raspoloženi prema modernim zapadnim društvima.
Medjutim, veoma oštre reakcije drugih muslimanskih lidera u Rusiji i regionu ukazuju na to da su šanse za uspjeh takvog projekta vjerovatno manje nego što se mnogi nadaju, i upozoravaju da bi neka prisilna nastojanja u tom pravcu mogla samo izazvati tenzije i unutar ruske islamske zajednice i izmedju muslimana i ostalog stanovništva u Ruskoj Federaciji.
Mnoge od naših nevolja, kaže jedan od kavkaskih muslimanskih lidera, dešavaju se upravo zato što birokrati u vladi, koji ništa ne znaju o suštini islama, odjednom počnu da predlažu stvari koje mogu jedino da razbjesne obične ljude, muslimanske vjernike. Drugi muslimanski lider, zamjenik tatarskog muftije, podsjeća, s tim u vezi, da je do trenutno najradikalnijeg oblika islama, saudijskog wahabizma, koji stoji iza mnogih terorističkih napada u Rusiji - došlo upravo nakon jednog ranijeg pokušaja modernizacije islama.
U Tatarstanu, pa i u cjelokupnom ruskom islamu, i dalje, kao značajna, opstaje struja vjernika koja se zalažu za modernizaciju sopstvene religije, ali će, vjerovatno ostati razočarani oni koji se nadaju da će taj trend uskoro prevladati.