Martin Sletzinger, direktor istočno-evropskih studija u Woodrow Wilson Centru
”Polazeći sa stajališta da mi nije poznato zbog čega je ovo postalo problem, da li je to inicijativa bh vlade ili je zahtijev stigao od Sjedinjenih Država i koalicionih snaga, gledajući na ovo pitanje sa strane, smatram da nije dobro što se to pretvoreno u problem. Ne mislim da će ova odluka biti dobra za BiH, znamo da je rat u Iraku kontroverzan rat, poznato nam je da koaliciju nisu podržali neki od najbližih i najjačih saveznika Sjedinjenih Država. Međutim, na listi se isto tako nalaze mnoge druge, manje zemlje koje nam pomažu. Koliko se one u stvari slažu sa onim šta se dešava u Iraku i koliko one žele da tamo budu, to je tema jedne opširne debate. Sada će se BiH pridružiti zemljama kao što je Makedonija, Poljska i ostalim bivšim istočnoevropskim zemljama koje se pridružuju EU i NATO savezu. U ovom trenutku ta odluka možda pomaže BiH simbolično kako bi se zemlja povezala sa Sjedinjenim Državama i NATO savezom. No,koliko sam razumio oni ovu jedinicu šalju i Irak i ja im želim sve najbolje.“
Jim Jatras, bivši savjetnik u senatskom uredu Republikanske stranke
”Sa stanovišta američko-bosansko-hercegovačkih odnosa ta odluka može biti samo pozitivna, barem sa stajališta Washingtona. Očigledno je da nam je potrebna sva raspoloživa pomoć u Iraku. Gospodin Kerry je također kazao ukoliko on postane predsjednikom , da će glavni cilj njegove administracije biti proširenje koalicije u Iraku, ali će isto tako morati ojačati američke snage u Iraku, pored nastojanja da se tamo rasporede dodatne inostrane trupe. u Sslučaju BIH radi se o neborbenoj jedinici koja ima humanitarnu funkciju. Svi se nadamo da se ovo može izvesti bez ljudskih gubitaka. Razumijem da po ovom pitanju u BiH postoji kontroverza i da sam ja bh građanin vjerovatno bih se i ja isto tako osjećao. No - radi li se o pozitivnom doprinosu vrijednoj misiji koja će izgraditi odnose sa Sjedinjenim Državama, mislim da jeste. Međutim, još nije rečeno šta za to dobivate ovdje u Washingtonu.“
Potpredsjednik odjela za odbranu i vanjsku politiku instituta CATO, neprofitabilne fondacije za istraživanje političkih kretanja ovdje u Washingtonu, Ted Carpetner, za Glas Amerike na ovaj način komnetira odluku Predsjendištva BiH o slanju bh vojnika u Irak.
TED CARPENTER: Predložio bih mnogim evropskim zemljama da dobro procijene da li je umiješanost u haosu u Iraku zaista u njihovom interesu. Meni je jasno šta te zemlje pokušavaju uraditi. Mnoge evropske zemlje, posebno one manje, žele da se sa dodvore Sjedinjenim Državama ,da pokažu da podržavaju američku politiku. Međutim, to zaista nije u njihovom interesu, to ih jednostavno uvlači u sukob koji zaista nije relelvantan za njihove najbolje interese.