Linkovi

Zašto se vodio rat ako ne za prefiks Srpska - 2004-03-29


Presuda Ustavnog suda B i H o ukidanju prefiksa srpski,iz naziva 13 mjesta u Republici Srpskoj,među srpskim zvaničnicima ovog entiteta je,uglavnom, ocijenjena nepovoljnom. Međutim ,po njihovom mišljenju, glavni cilj predlagača ovakvog zahtjeva je u stvari,ukidanje Republike Srpske čemu se, kako ističu, suprotstavljaju, gotovo,sve političke stranke u ovom entitetu.

Presuda je nepovoljna ali se iz ove situacije može naći izlaz.Smatra ovo predsjednik Republike Srpske,Dragan Čavić.

»Ja lično mislim da to ne treba shvatiti dramatično. Sačekaću da tu odluku čujem i vidim a nakon toga ću moći dati svoje konačno mišljenje u smislu sljedećih ativnosti koje treba činiti da bi se realizovala odluka Ustavog suda i istovremeno, zadovoljile potrebe koje očekuju građani gradova čija se imena nalaze na dnevnom redu.«

Lokalne vlasti uopštinama koje moraju promijeniti imena, za sada čekaju instrukcije resornog ministarstva u Vladi Republike Srpske a građani,poput onih u Srpskoj, odnosno, Bosanskoj Kostajnici, uglavnom, negoduju.

Građanin 1: »Šta smeta to nekome. Preko puta nas piše Hrvatska Kostajnica. To je prije rata bila Kostajnica a ovo je bila Bosanska pa možemo i mi zvati Srpska ako oni zovu Hrvatska Kostajnica.«

Građanin 2: »Pa gubi se samo srpsko, znači gubimo to-nismo više srpska nego smo B i H.A zašto se vodio rat ?«

Pojedini zvaničnici u Republici Srpskoj smatraju da je ova odluka Ustavnog suda BiH samo uvod u pokušaje ukidanja naziva Republike Srpske što, prema mišljenju zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, Gorana Milojevića nema podršku niti jedne srpske političke stranke.

»Ako su to zadnje namjere podnosioca tog zahtjeva-zna se kakav je stav,gotovo,svih političkih partija iz Republike Srpske.To bi,dakle,bila krupna izmjena Ustava Bosne i Hercegovine i na to ne vjerujem da će i jedan ozbiljan politčki subjekt iz Republike Srpske pristati.«

Recimo i to da je potpredsjednik Republike Srpske, Adil Osmanović pozdravio odluku Ustavnog suda B i H naglašavajući da u multietničkoj državi, sa dva multietnička entiteta,nije potrebno isticati prefikse samo jednog naroda. S druge strane pojedina udruženja građana su pokrenula inicijativu da se na primjer izmjene sadašnji nazivi pojedinih ulica u Sarajevu dok su srpski povratnici u Sapnu zatražili da se u naselju Goduša skine natpis koji vrijeđa moralna i ljudska osjećanja Srba u ovoj federalnoj opštini.

XS
SM
MD
LG