Kako je za Glas Amerike potvrdio visoki zvaničnik BiH osoba uhapšena u vezi sa prijetnjama ambasadi Sjedinjenih država u Sarajevu, danas je puštena na slobodu, dok američka ambasada u Sarajevu, kao i njen ured u Mostaru ostaju zatvoreni. Dospidnik Glasa Amerike Adnan Rondić, je razgovarao i sa Zlatkom Miletićem, sekretarom Koordinacionog tima za anti-terorističke aktivnosti u BiH.
Z.MILETIĆ: Prije nekoliko dana entitetski organi službi bezbjednosti Fedarcije BiH primili su obavijest iz koje se vidi da postoji osnovana sumnja da može doći do potencijalne prijetnje ili mogućeg napada na objekte američke i britanske ambasade. U tom smilsu entitetski organi sigurnosti Fedarcije BiH su izvršili identificiranje lica koje je predstavljalo potencijalnu prijetnju objektima tih ambasada. Lice je locirano i 21 marta u šest sati je uz pismeni poziv dovedeno u prostorije Federalnog MUP-a. Tu je sa njim obavljen razgovor. Nakon toga on je pušten na slobodu. O ovom je dogadjaju informisano Federalno tužilaštvo i Vrhovni sud Federacije BiH. Fedarlni MUP je poduzeo i niz drugih radnji, kao pretres stana i drugih prostorija koje je koristilo navedeno lice. Pri tome je izuzet dio dokumentacije, ali pri tome se nisu stekli uslovi da se eventulano to lice dalje zadržava, odnosno da mu istražni sudija, ili javni tužilac odredi pritvor, što ne znači da to lice neće biti pod daljim operativnim radom.
Lice, kako se to u policijskom dosijeu kaže ima ime - to je, kako saznaje Glas Amerike Esad Čančar, koji je prihvatio da sa Omerom Vatrićem govori za Glas Amerike:
E.ČANČAR: Priveli su me tamo jučer oko 6 uveče. Bili su korektni. Imali su, navodno, dojavu od nekoga iz neke medjunarodne organizacije. Bio sam na poligrafskom testu. Ništa se nije pronašlo. Poslije toga je bio pretres ureda u kojem radim i mog stana. Odnjeli su neku dokumentaciju, kompjuter...
VOA: Šta su vam rekli o kakvoj se dojavi radi - šta vas tereti.
E.ČANČAR: Da vam kažem, oni nisu ništa specijalno objašnjavali. Spominjali su neke ljude iz Alžirske grupe. Ja te ljude nikada nisam sreo u životu. Navodno je bio sastanak u Sofiji u Bugarskoj, prije mjesec, mjesec i pol dana i da su na tom sastanku bili jedan Bosanac, Hrvat, jedan čovjek sa Kosova, jedan Alžirac i jedan Tunižanin, možda sam nekoga izostavio...
VOA: Da li se iz dojave o kojoj govorite podrazumjevalo da ste vi bili na tom sastanku.
E.ČANČAR: Pitanje je bilo da li sam ja prisustvovao tom sastanku. Pioligraf nije pokazao ništa. Ja imam uredan pasoš. U Bugarskoj nisam bio od 1998. Nisam napuštao kanton u posljednjih tri mjeseca, tako da ne vidim niti jedan razlog zašto bih bio osumnjičen. Slušajte, ljudi koji su radili sa bilo kojom Iranskom, makar i humanitarnom oragnizacijom su osumnjičeni. To je slučaj sa mnom. Ja sam tokom rata radio za Iransku humanitarnu organizaciju - Predstavništvo za dostavu humanitarne pomoći narodu BiH. Poslije rata sam radio za naučno-istraživački institut kojeg su, takodjer, osnovali Iranci. I mislim da je to taj nekakav pečat. Čini mi se da vlada jedna fobija i od Islama i od muslimana poslije 11 septembra i kod nas se to jako zloupotrebljava. Ja bih želio, ukoliko postoji bilo kakva mogućnost da stupim u kontakt sa nekim iz američke diplomacije, rekao je izmedju ostalog govoreći za Glas Amerike Esad Čančar, osumnjičen za moguće pripremanje napada na američku ambasadu u Sarajevu, što on odlučno negira.