Na mnogim mjestima širom Amerike ljudi se sa svijećama okupljaju na bdijenje u spomen žrtvama razarajućeg zemljotresa na Haitiju. U Washingtonu se jedna grupa okupila oko haićanske ambasade moleći se za ugrožene i apelujući na hitnu medjunarodnu pomoć.
Haićanska ambasada u Washingtonu je organizirala bdijenje dok su imigranti sa Haitija iščekivali vijesti o članovima svojih porodica i prijateljima. Zavjetovali su se da će ostati jaki.
Mi možemo plakati iz očaja zašto nam se to desilo, ili možemo ostati jaki i aktivni", kaže jedna od prisutnih.
Philippe Lemaire kaže da ima porodicu na Haitiju i da je došao da pruži podršku narodu Haitija: "Oni ovdje imaju ljude koji se za njih mole i nadaju se najboljem."
Medicinska i druga pomoć iz mnogih zemalja počela je stizati na aerodorom u Port au Prince-u.
Bob Remy iz Washingtonskog komiteta za pomoć Haitiju kaže da je zahvalan na iskazanoj podršci: "Trebaće nam mnogo pomoći, danima, mjesecima, čak godinama."
Ambasada je postala centar napora prikupljanja lokalne pomoći i širenja informacija.
Većina telefonskih veza sa Haitijem su u prekidu, i do informacija se teško dolazi.
Ambasador Haitija u Washingtonu, Raymond Joseph, kaže da je Haiti tražio i dobio pomoć od američkog State Departmenta na obnovi komunikacija: "Oni su poslali tehničare na Haiti i postavljaju specijalni komunikacijski sistem kako bi pomogli vladi da komunicira sa narodom."
Radio stanice na Haitiju, uključujući neke u glavnom gradu, neprekidno emitiraju program.
Glas Amerike na Kreolskom jeziku je proširio program na Haiti i šalje poruke Haićana iz Amerike njihovim rodjacima na otoku.
Haićani očajnički nastoje saznati za sudbinu rodjaka i prijatelja.
Jacques Jean Baptiste iz Kreolskog servisa Glasa Amerike je medju njima, Njegov 96-to godišnji otac živi u blizini srušene predsjedničke palate u Port au Princu.
Ja čekam telefonski
poziv koji će olakšati moje muke, kaže gospodin Baptiste.
To čekaju i mnogi drugi.