Visoki predstavnik za BiH Valentin Intzko danas je govorio pred predstavnicima i predstavnicamaoba doma Parlamenta Bosne i Hercegovine. Istakao je da BiH treba nove korake koji će građanima pružiti miran i dostojanstven život, u duhu zajedništva i sigurnosti. Obećao je da će osigurati poštivanje Dejtonskog sporazuma, a parlamentarce podsjetio da je krajnja odgovornost za budućnost ove zemlje ipak na njima.
Izlaganje pred njima visoki predstavnik počeo je konstatacijom da trenutno stanje u zemlji ne može biti nastavljeno. Podsjetio je da u Evropsku Uniju može ući samo suverena i cjelovita država, sa kredibilnim politikama i političarima.
„Hrvatska trenutno donosi dvjesto zakona kako bi svoje zakonodavstvo uskladila sa EU. Prošle godine je parlament donio šesnaest novih zakona, a samo sedam od tih zakona je bilo vezano za evropsko partnerstvo. U BiH to nije nedostatak političke ekspertize, to je zbog nedostatka političke volje.“
Direktan rezultat nedostatka te političke volje trpe milioni građana, proces dobijanja bezviznog pristupa Evropskoj uniji nepotrebno se blokira i odugovlači, četiri od šest zakona na kojima insistira Evropska komisija, već je odbijeno u parlamentarnoj proceduri, takođe je istakao gospodin Intzko.
Poslanica SNSD-a Dušanka Majkić kazala je da je obeshrabrena onim što je čula od visokog predstavnika i dodala.
„Od četiri sporna zakona, tri ne mogu proći zato što nemaju potreban kvalitet da bi prošli. Dakle, za jedan, u pokušaju da se spasi, je učinjeno toliko da su čak pet međunarodnih organizacija pokušale da dadaju amandmane, u pokušaju da ga spase. Ali nisu uspjele do kraja da to učine. Jedan je direktno rušenje nadležnosti entiteta Republika Srpska, za koji mi ne možemo pristati jer to nije nadležnost BiH.“
Predstavnici parlamentarne opozicije pozdravili su stavove prvog čovjeka međunarodne zajednice i Evropske Unije u BiH. Denis Bećirović, poslanik SDP-a, je, pored ostalog, rekao:
„Slažemo se sa ocjenom da se vlast od 2006. godine fokusirala na podjele umjesto na integracije, da nema integracije BiH u Evropsku uniju bez integracije prvo u BiH. I posebno ohrabruje činjenica da je visoki predstavnik rekao da neće više tolerisati povratak na staro.“
Reagujući na riječi podrške, gospodin Intzko je obećao:
„Radiću zajedno sa vama na jačanju koraka koji vode kao euroatlantskim integracijama a koje već uživaju veliki politički i opšti konsenzus. To znači da moramo gurnuti u stranu distrakcije koje su u posljednje vrijeme zaustavile napredak.“
On je iz bosanskohercegovačkog parlamenta otišao sa porukom da je vrijeme za hrabre i kreativne korake koji će građanstvu donijeti bolji standard. A krajnju odgovornost za budućnost, kazao je, nose upravo poslanici i poslanice državnog parlamenta.