Linkovi

Zaštita životinja u BiH: Novi zakon trebalo bi da bude prekretnica


Odnos prema životinjama u Bosni i Hercegovini je, tradicionalno, veoma loš i stoga je neophodno učiniti mnogo toga da se takvo stanje promijeni, poručuju aktivisti Društva za zaštitu životinja NOA iz Banjaluke. Članovi Društva su za više od dvije godine postojanja sproveli nekoliko akcija na spašavanju i udomljavanju različitih životinja.

Bogdana Mijić, sekretar i Dragomir Mijić, predsjednik NOA-e kažu:

„Iz iskustva znamo da su životinje u ovoj zemlji ugrožene u svakom pogledu, počevši od životinja koje se koriste za ishranu… njihov način smještaja, prehrane i tako dalje… pa preko divljih životinja, kućnih ljubimaca…. Jer ljudi smatraju da sve te životnje služe njima… i ne shvataju da životinje moraju imati određene uslove u kojima žive i određenu slobodu….“

„Cilj rada društva NOA je humanizacija odnosa prema životinjama. Ako pogledate sve izvještaje koji se odnose na ugroženost životinja… da će u narednih deset godina doći do izumiranja ili nestajanja pojedinih vrsta…. čak jedne trećine životinja na planeti… to je dovoljan razlog za početi se baviti zaštitom životnja na jedan potpuno drugačiji način nego što je to do sada rađeno.“

Situacija bi se trebala promijeniti nabolje, smatraju u društvu NOA, zaživljavanjem nedavno usvojenog Zakona o zaštiti životinja BiH, kao i odgovarajućih entitetskih zakona.

Gospođa Mijić tim povodom ističe:

„Sada, po tom zakonu, kada on stupi na snagu, u roku od godinu dana svaka opština ima obavezu da formira prihvatilište za životinje koje su bez vlasnika i da na taj način rješava problem.“

Time bi se trebala izbjeći masovna eutanazija, posebno pasa i mačaka lutalica, što je u mnogim opštinama Bosne i Hercegovine bila masovna pojava, ističu u društvu NOA najavljujući i druge konkretne akcije na zaštiti životinja.

Gospodin Mijić o tome kaže:

„Dolaskom novog zakona o zaštiti životinja, veliki broj životinja koje su nalaze u privatnim rukama, znači privatnim zoološkim vrtovima… čak i po kojekakvim garažama, hangarima gdje imate ljude koji drže tigrove… u hangarima znate, te životinje će biti oduzete. Način njihovog daljneg rješavanja… gdje ih smjestiti… ne možemo ih prepustiti slučaju i odstrelu… i radi toga će 2009. biti u znaku organiziranja centra za prihvat životinja koji će imati jednu mnogo širu namjenu… Već sada pokušavamo sa Holandijom dogovoriti zaštitu vuka i zaštitu medvjeda na području Bosne i Hercegovine.“

Planovi veliki, ali imajući u vidu mnoge akcije koje su sproveli u Društvu za zaštitu životinja NOA, poput spašavanja medvjeda Miljena iz Prijedora koji je našao svoj dom u Francuskoj, za očekivati je da će i narednom periodu biti dosta toga učinjeno za dobrobit životinja. I one, životinje, kako poručuju iz NOE, imaju pravo na bolje uslove života.

XS
SM
MD
LG