U odboru američkog Senata za vanjsku politiku danas je održana rasprava o kosovskoj nezavisnosti i posljedicama po cijeli region. Na pitanja senatora su odgovarali zvaničnici State Departmenta i nekoliko političkih analitičara. Za ovu priliku izdvojili smo dio koji se najizravnije odnosio na Bosnu i Hercegovinu u odnosu na aktuleno političko stanje u tom dijelu Balkana.
Senator Benjamin Cardin, demokrata iz savezne države Maryland, pored ostalo, pitao je i slijedeće:
”Investirali smo tako mnogo u Bosnu i znam da podržavamo integriranje BiH u Evropu. S obzirom da smo se sada tako mnogo fokusirali na Srbiju, i na njeno približavanje Evropi - a uzimajući u obzir neželjenu mogućnost da Bosna, pogotovo bosanski muslimani, ponovno bude napuštena od Evrope - htio bih vas zamoliti, ambasadore Fried, da mi potvrdite da u ovoj situaciji Bosna i Hercegovina i dalje ima našu punu podršku...“
Pomoćnik američkog državnog sekretara Daniel Fried je u svom odgovoru istakao:
”U BiH sam boravio nekoliko puta u posljednjih par godina i potpuno ste u pravu kada kažete da ne smijemo izgubiti iz vida buduću integraciju Bosne u Evropu, pogotovo u svjetlu trenutnih političkih napetosti između dvije njene cjeline - Federacije BiH i Republike Srpske. Mi smo jasno dali do znanja svim liderima u BiH, u oba entiteta, da želimo da ta zemlja realizira evropsku budućnost za sebe. To Bosna može postići samo ukoliko poboljša efikasnost državnih institucija. Na obje strane u BiH ima onih čija je retorika radikalnija, poziva na odustajanje od Dejtonskog sporazuma - mi to ne podržavamo. Mi želimo da Bosna poboljša vladu, da krene naprijed, da se na kraju pridruži Evropi. ALi u pravu ste - BiH i dalje traži našu pažnju. Prije proglašenja neovisnosti Kosova smo bili u kontaktu s liderima svih strana upravo da bi znali šta se dogadja - i u tom smislu ćemo nastaviti raditi s njima.“
Replicirajući na odgovor zvaničnika State Departmenta senator Cardin je istakao da se mora izuzetno paziti da obaveze koje je BiH preuzela za provođenje traženih reformi , konačno budu i ispunjene. U tom smislu u BiH ima još puno toga da uradi. Senator Cardin je naglasio da ga brine i to hoće li biti obezbjeđeno da se isti standardi u tim procesima primjenjuju na sve zemlje s većinskim muslimanskim stanovništvom.
Gospodin Fried, odgovarajući na te opaske, je rekao:
”Slažem se sa time. Na Balkanu imamo nekoliko zemalja s većinskim muslimanskim stanovništvom. Bio sam s predsjednikom Bushom u Albaniji prošle godine i mogu svjedočiti o velikim simpatijama te zemlje za SAD. Na nas se gleda kao na prijatelja od vremena predsjednika Woodrow Wilsona. Kosovski Albanci takođe na nas gledaju kao na prijatelja koji je održao riječ, kako prethodna administracija, tako i ova. A to su mjesta s ekstremno plodnim tlom kada je u pitanju eventualna penetracija islamskog ekstremizma. I stoga naši standardi moraju biti podjednaki za sve.“