Linkovi

Samo 12 procenata američkih radnika u sindikatu


Američki radnici u automobilskoj industriji nastoje se snaći u novoj realnosti na američkom tržištu automobila, a sindikalne organizacije traže puteve modernizacije. U tom smislu mnogi experti kažu da pregovori izmedju Sindikata radnika u auto-industriji koji traju u Detroitu izmedju Forda, General Motorsa i Chryslera odražavju izazove koji susreću sindikat radnika u konkurenciji sa inostranim radnicima i gubitkom poslova. To je za Glas Amerike istraživala Aida Aki.

Tri najveća američka proizvodjača automobila počeli su pregovore u julu tražeći smanjene troškova rada, dok iz sindikata kažu da su već napravili dovoljno ustupaka 2005. godine, kada su se složili oko smanjenja povlastica za hiljade radnika. Mnogi analitičari kažu da ti ustupci ukazuju na pravac radničkog pokreta u Americi u budućnosti.

Mark Mix koji je predsjednik Naciaonalnog komiteta i Fondacije za pravo na rad, koja zagovara dobrovoljno članstvo u sindikatu, kaže da je broj radnika članova sindikata na istorijski niskom nivou.

”Tek oko 7,5 procenata radnika iz privatnog sektora je u sindikatu, i oko 40 posto onih koji rade za vladu, ili drugi javni sektor, i oni predstavljaju rastuću proporciju. Danas je u Americi od ukpnog broja radnika njih 12 posto u sindikatu. To je znatno manje u odnosu na 1956. godinu kada ih je bilo 35 posto.“

Smanjivanje, uzrokovano deregulacijom, medjunarodnom trgovinom i izvozom sindikalno jako dobro organiziranih poslova, je iznenadilo sindikalne organizacije u Americi, priznaje Patricia Friend, predsjednica Medjunarodnog udruženja stjuardesa.

”I mi smo zauzeli snažnu poziciju nastojeći da spriječimo te promjene. Medjutim, realnost je da većinu tih promjna nemožemo spriječiti. To što treba uraditi, vjerujem da smo naućili, možda malo presporo, je da treba sjesti za pregovarački sto.“

Zato što nije uspio da se prolagodi sindikat je dao neka od prava radnika, kaže Mark Mix:

”Oni su imali nove zahtijeve nakon zahtijeva i zahtijeva. I na američkom tržištu, gdje je bilo vrlo malo konkurencije 1960-tih i 70-tih, menagment je udovoljavao zahtijevima radnika. I sobzirom da nije bilo konkurencije te odluke uprave i zahtijevi radnika ostali su bez dodira sa konkurentnim tržištem. Sada kada imamo jako nadmetanje na američkom tržištu i u američkoj auto-industriji, vidimo da je udovoljavanje zahtjevima radnika postao problem za bilo koju industriju.“

Medjutim, sindikat se prilagodjava, kaže Patricia Friend, iz medjunarodnog udruženja stjuardesa.

”Možda smo dozvolili da nas globalizacija preduhitri, misleći da je možda možemo zaustaviti, prije nego pomoći da je prilagodimo i pomognemo američkim radnicima da nadju mjesto u njoj, ali mislm da je sada sustižemo.“

Sada, američki sindikati sa pažnjom gledaju prema Detroitu da vide kako će pregovori u auto-industriji uticati na njihovu budućnost.

XS
SM
MD
LG