Bijela kuća je saopćila da predsjednik Bush nije znao da kompanija koja je u vlasništvu Ujedinjenih Arapskih Emirata, preuzima upravljanje nad operacijama u šest glavnih američkih luka, sve dok ugovor nije bio sklopljen. Odobravanje administracije predsjednika Busha u odnosu na ovaj ugovor je izazvalo obilje kritika političkih lidera iz obje stranke po pitanju sigurnosti.Najmanje dvojica otmicara umiješanih u terorističke napade od 11. septembra, su bili iz Ujedinejnih Arapskih Emirata. Danas je glasnogovornik Bijele kuće, Scott McCllelan, medjutim, ponovo nastojao obraniti ovaj ugovor riječima da se ovaj, kao i svi takvi ugovori, koji se dobijaju javnim konkursom,nakon dodjele, pomno ispituje , a njegovu prigodnost provjeravaju američke obavještajne i druge agencije.
No, govoreći danas novinarima, predsjednik Bush je rekako kako nije pravilno vršiti diskriminaciju protiv kompanije koja ispunjava sve tražene uvjete - samo zato što je iz neke arapske zemlje, i da bi značilo da Sjedinjene Države primjenjuju dvostruke standarde u dodjeli poslovnih ugovora.
U medjuvremenu za odluku Bushove administracije da jednoj arapskoj kompaniji dozvoli upravljanje nad 6 velikih američkih pomorskih luka, kriticari kažu da direktno ugrožava nacionalnu sigurnost, dok pristalice tvrde da taj poslovni potez uopce nepredstavlja nikakav rizik. Predsjednik Bush upozorava, u medjuvremenu, da će stavljanjem veta onemogućiti bilo kakvu zakonsku odluku kojom bi Kongres mogao da pokuša spriječiti ostvarenje tog nauma administracije.
Pomorske luke predstavljaju samo srce trgovine u Sjedinjenim Državama jer kroz njih svake godine prodje više od dvije milijarde tona tereta. Mnogi eksperti za pitanja sigurnosti upozoravaju da su luke ujedno i veoma slaba karika u borbi protiv terorizma, s obzirom da tek 5 do 7 procenata robe prolazi kroz sigurnosnu provjeru u tim lukama.
HAUER :
Niko ne osporava to da su luke jedna od naših stvarnih slabosti. Isuviše malo tereta biva provjereno, tako da je vjerovatnoća da će tim putem proći i nešto što ne treba - veoma velika,
...kaže Jerry Hauer, bivši šef njujorsškog ureda za vanredne situacije. I drugi lokalni zvaničnici vjeruju da vlada ne čini dovoljno da popravi stanje sigurnosti u lukama. Odluka Bushove administracije da upravljanje radom 6 velikih luka, od New Yorka do New Orleansa povjeri kompaniji Dubai Port World, koja je u vlasništvu vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata - izazvala je zgražanje i Republikanaca i Demokrata.
Republikanski zastupnik Peter King, koji predsjedava Komitetom Zastupničkog Doma za pitanja unutrašnje sigurnosti, izmedju ostalog ukazuje i na činjenicu da su dvojica otmičara aviona korištenih za napade 11. septembra, upravo iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
KING :
Ja prosto ne mogu da vjerujem da će upravljanje američkim lukama pasti u ruke bilo kojoj stranoj vladi. A vlada u Dubaiju ima posebno loše preporuke za to.
Cherles Schumer, demokratski senator iz New Yorka, kaže da ovaj potez Bushove administracije nije samo pogrešan nego i opasan.
SCHUMER :
Predavanje uprave nad našim najvećim lukama u ruke zemlje već dugo upetljane u terorizam - znači da treba očekivati samo nesreću.
Administracija, medjutim, ne smatra da su Ujedinjeni Arapski Emirati umiješani u terorizam i smatra tu zemlju svojim saveznikom. Michael Chertoff, ministar za unutrašnju sigurnost:
CHERTOFF :
Mi smo dobili sva uvjeravanja i provjerili što treba kako bismo zadovoljili sve kriterije sa stanovišta nacionalne sigurnosti.
Ministar Chertoff ukazuje i na činjenicu da se pomenuti poslovni ugovor odnosi samo na poslovanje luka, a da će sigurnost i dalje biti u rukama američke vlade.
Medjutim, dvojica republikanskih guvernera čije savezne države imaju najveće luke zaprijetila su sudom. A dvojica demokratskih senatora i lider republikanske većine u Senatu, senator Bill Frist planiraju da Kongresu predlože donošenje zakonske mjere kojom bi se stranim vladama zabranila mogućnost upravljanja američkim lukama.
Predsjednik prijeti vetom na takav zakon. Kontroverza se nastavlja.