Linkovi

Evropska Unija ne postize dogovor o budzetu


Evropska unija se na redovnom decembarskom samitu najvisse bavi unutrassnjim problemima- isticce vrijeme za uobliccavanje sedmogodissnjeg plana budzzeta, ssto dovodi u pitanje samo funkcionisanje asocijacije drzzava Starog kontinata. U isto vrijeme, prijedlozi trenutno predsjedavajuche Unijom, Velike Britanije, prema opsstem
raspolozzenju, ne vode razrjessenju najnovije krize.

U pravilu kakofoniccna EU je, reagujuchi na jedan za drugim britanske prijedloge konstrukcije budzzeta za narednih sedam godina, neoccekivano progovorila jednim glasom- prijedlozi su odbijeni, zbog, missljenja su jedni, ccinjenice da dobijaju premalo, a drugi, da daju previsse.

Neposredno pred danassnje okupljanje evropskih lidera, sam britanski premijer, Tony Blair, priznaje da che biti tessko i da che se "tijesno" dochi do sporazuma.

Na udaru kritike prijedloga koji je, missljenja su mnogi, potisnuo u stranu realniji prijedog Luxembourga, smanjena su izdvajanja iz nacionalnog dohotka ali, ccini se, joss visse, za Veliku Britaniju specificcan "povrat" sredstava kojim se, prakticcno, drzzava bogati a siromassi evropski finansijski fond. Zato su Francuzi glasno naglasili- prijedlog predsjedavajuche Unijom ne nudi ni osnovu za sporazum o budzzetu.
Zvaniccni Pariz je otissao i korak dalje- ukoliko nisu sigurna sredstva za one koji se namjeravaju pridruzziti Uniji, taj proces mora biti zaustavljen a mora se zapocceti rasprava o tome da li sa prossirenjem treba uopsste nastaviti i kolika je, uopsste, "prijemna moch" EU? Takav stav najvisse, trenutno, pogadja Makedoniju, kojoj je kandidatski status prakticcno blokiran, a na duge staze pogadja sve koji ccekaju pred evropskim vratima.

Medju najglasnijim kriticcarima britanskog prijedloga je i predsjednik Evropske komisije, Manuel Barroso, koji kaze da je rjecc o "potpuno neadekvatnom" prijedlogu koji "ne nudi dovoljno". Britanci su, inacce,u svom drugom priedlogu planirali povechanje evropskog budzzeta za 2007-13 , u odnosu na prvobitni prijedlog, od oko 2 i po milijarde eura. To, medjutim, joss uvijek ne dostizze plan Komisije kojim bi se, umjesto predvidjenih 1,03 procenta, za zajedniccki budzzet izdvajalo 1,24 procenta nacionalnog dohotka cclanica.

Posljednje vijesti govore o trechem po redu britanskom prijedlogu budzzeta, koji bi trebao biti prezentiran na ovom samitu i zadovoljiti interese svih- velikih i malih cclanica Unije. U Briselu nisu usamljena missljenja da che, occito, predsjedavanje Londona zavrssiti kako je i trajalo- uz velike rijecci i skromna djela, sa izuzetkom poticaja Turskoj i Hrvatskoj da krenu u zavrssnu fazu pristupanja evropskoj asocijaciji drzzava.

XS
SM
MD
LG