Umirovljeni general američke vojske , nekadašnji zapovjednik NATO snaga u BiH nakon potpisivanja Daytona, i bivši regionalni administrator UN-a na Kosovu, te direktor programa za preventivne akcije nevladine organizacije Vijeće za odnose sa inostranstvom, William Nash je za Glas Amerike posebno govorio o BiH tragom Izvještaja ”Zaboravljene intervencije“.
Izvještaj Vijeća za odnose sa inostranstvom, nevladine grupe koja se bavi političkim analizama, posebno govori o tome šta Sjedinjene Države treba da urade na zapadu Balkana, a kada je riječ o BiH, gospodin Nash kaže:
”Ustanovilio smo da je ostvaren napredak u oblasti sigurnosti, pa i odredjeni pozitivni politički razvoj i da je, možda, vrijeme da se pogleda u strukturu same vlasti, koja je dijelom vezana i za Daytonski sporazum. Daytonski pregovori su odredili ustavna i politička riješenja, koja su, kako ja na njih gledam, privremena na putu ka dugoročnom rješenju. Mi jednostavno u izvještaju kažemo da je nakon ostvarenog progresa sada vrijeme da se sagleda efikasnost vlade. Time mislimo bolje predstavljanje ljudi. Veću efikasnost administracije, eliminiranjem duplikacija, i postepeno sve više ujedinjavanje zemlje.“
U izvještaju su navedeni mogući primjeri veće efikasnosti, kao zamjena tročlanog predsjedništva jednim predsjednikom na dvije godine, ukidanje Doma naroda i slično...
Medjutim, gospodin Nash kaže da su to samo mogući primjeri i da je na ljudima u BiH da odaberu kako to treba biti uradjeno. Ali, medjunarodna zajendica treba da razumije da je efikasnost važna. Pogovoto u vrijeme nastojanja da se BiH pridruži EU. Prema tome primjeri mogućeg organiziranja zemlje, koje u izvještaju navodimo, su samo prijedlozi, i jedino želimo naglasiti efikasnost i bolje služenje gradjanima BiH, rekao je Nash.
Kolegica Mirela Bruk je, generala Nasha podsjetila i na dane provedene u BiH neposredno nakon podpisivanja Daytona, pitajući kako vidi Bosnu tada i sada.
”Bi o sam u Tuzli u novembru prošle godine, na ceremoniji zatvaranja Glavnog štaba kojeg sam ja osnovao prije 9 i pol godina. Moram vam reći, to jutro sam se rano probudio, sjeo u automobil i vozio na sjever do pijace Arizona, što je oko sat vožnje od američke vojne baze Orao. I, sve je bilo drukčije. Put je obnovljen, prodavnice, benzinske pumpe, hoteli, različiti biznisi, i kada sam stigao na pijacu Arizona, direktor italijanskog projekta je uložio 100 miliona dolara u pijacu Arizona i sva ta živost, trgovina, poslovi, mogućnost da se novac vrti i da se zaradi, sve je to bilo uzbudjujuće...Sa mnom su bili još neki koji su tu bili na početku i svi smo bili uzbudjeni kada smo vidjeli tu novu pijacu Arizona, legalnu Arizona tržnicu, i to je veliki napredak. I naravno, kao što znate, vojska može samo stvoriti preduvjete, a do političara i poslovnih ljudi je da taj region ožive ekonomski i učine privlačnim za život.“