U naredna dva dana će ministri odbrane NATO članica, pored ostalog, na redovnom polugodišnjem skupu, analizirati i angažman Alijanse na Zapadnom Balkanu- na Kosovu i u Bosni i Hercegovini.
Kada je o Kosovu riječ, najavljena je i "široka reorganizacija" trupa KFOR-a, koja za cilj ima veću operativmnost snaga, a čija posljedica će, po svemu sudeći, biti povlačenje kući jednog dijela NATO snaga. Neki od izvora tvrde da bi moglo biti riječi o povlačenju "nekoliko hiljada vojnika iz kontigenta od nešto više od 17. hiljada pripadnika KFOR-a. Medjutim, generalni sekretar NATO, Jaap de Hoop Scheffer, svjestan stavova nekih od članica Saveza da bi takav potez mogao poslati "pogrešne političke signale u pogrešno vrijeme", svaku priliku koristi da naglasi kako će Savez i dalje ostati angažovan i aktivan na Kosovu:
”U sjedištu NATO su nedavno podsjetili i na poznate i još uvijek aktuelne stavove Alijanse, kada je u pitanju angažman Saveza i namjera vlasti u Bosni i Hercegovini i Srbiji i Crnoj Gori da približe zemlje vojnoj asocijaciji, stavove koji će biti tema i narednog ministarskog susreta.
Portparol NATO, James Apaturai:
"Srbija i Crna Gora ima želju da se priključi Partnerstvu za mir, i moram reći da sve NATO zemlje žele i da je vide unutar te asocijacije. Da bi se to dogodilo, moraju da se ispune odredjeni standardi- jedan od njih je i saradnja sa Hagom- ona mora biti jasna i konkretna, i kao što to to naglašava Evropska unija, saradnja mora ulključiti i Ratka Mladića. U ovom slučaju nema političke zaobilaznice".
Kada je o BiH riječ, NATO zvaničnik je nedavno podsjetio na uslov za prijem u Partnerstvo:
"Karadžić u Hagu, Karadžić koji će se suočiti sa pravdom. Nije samo o njemu riječ, kao što u Srbiji nije samo riječ o Mladiću. Tu su i ostali koji su optuženi. Svjedoci smo progresa koji ohrabruje, i u BiH i u SCG. To je dobar znak ali smo čuli od glavne tužiteljice Carle del Ponte da je više moguće. Za sada su tu dobri znaci, ali očekujemo da se saradnja kompletira".