Sporni zakon je predviđao osnivanje entitetske Agencije za lijekove, čime bi se uzurpirale državne ingerencije. Ustavni sud BiH je odlučivao po zahtjevu Šefika Džaferovića, bivšeg člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
Prema Ustavu BiH, nadležnosti sa državnog nivoa se ne mogu prebacivati na entitetski.
Državni Zakon o lijekovima može se mijenjati isključivo u Parlamentu BiH.
"U Ustavu Bosne i Hercegovine ne postoje odredbe na osnovu kojih bi se moglo zaključiti da su osporeni zakoni, koje je donijela Narodna skupština Republike Srpske, ustavni. Prema Ustavu Bosne i Hercegovine, entiteti su dužni da poštuju odluke institucija Bosne i Hercegovine", navodi se u odluci 2. decembra.
Ustavni sud BiH je 6. jula ovaj zakon privremeno stavio van snage, do donošenja glavne odluke.
Ova pravosudna institucija je u maju ove godine ukinula i pojedine odredbe o 'vraćanju prenesenih nadležnosti' sa BiH na RS.
Državno Tužilaštvo zatražilo je tada da se dostave informacije o slučaju Zakona o lijekovima RS kako bi se utvrdilo postoji li osnov za pokretanje krivičnog postupka u slučaku kršenja Ustava BiH.
Prema zaključcima Skupština RS od 10. decembra prošle godine, Vlada RS je trebalo da u roku od šest mjeseci uputi parlamentu na razmatranje još neke zakone kojima se neustavno preuzimaju ingerencije države.
Radi se o zakonima o porezu na dodanu vrijednost, o akcizama, o visokom sudskom i tužilačkom savjetu RS, kao i zakone iz oblasti odbrane i bezbjednosti. Međutim, Parlament RS je zaključcima u junu odlučio odgoditi aktivnosti na vraćanju nadležnosti za šest mjeseci.
BiH od 2009. godine ima Agenciju za lijekove na državnom nivou.