Linkovi

Biden domaćin Macronu u Bijeloj kući, teme Ukrajina i Kina


Američki predsjednik Joe Biden i prva dama Jill Biden domaćini su francuskom predsjedniku Macronu i njegovoj supruzi Brigitte na službenoj državnoj ceremoniji dolaska u Bijelu kuću u Washingtonu.
Američki predsjednik Joe Biden i prva dama Jill Biden domaćini su francuskom predsjedniku Macronu i njegovoj supruzi Brigitte na službenoj državnoj ceremoniji dolaska u Bijelu kuću u Washingtonu.

Predsjednik Joe Biden u Bijeloj kući je dočekao francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, kao prvog svjetskog lidera u državnoj posjeti od početka Bidenove administracije. 

Predsjednik Joe Biden u Bijeloj kući je dočekao francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, kako bi obilježili više od 200 godina američko-francuskih odnosa i novo savezništvo u suprostavljanju ruskoj invaziji na Ukrajinu.

Državna večera za Macrona biće prva koju je Biden održao od kada je postao predsjednik. Dvojica lidera su se u četvrtak sastala u Ovalnoj kancelariji a na vrhu dnevnog reda je rat u Ukrajini koji traje već devet mjeseci.

Biden i Macron nastoje da očuvaju jedinstvo u SAD i Evropi kako bi se nastavila ekonomska i vojna pomoć Kijevu dok se odupire ruskim snagama.

Poslije neformalne večere u srijedu, predsjednik Biden i prva dama Jill Biden dočekali su francuskog predsjednika i prvu damu Brigitte Macron, uz počasnu gardu i vojni orkestar koji je izveo himne dvije zemlje.

Biden je u svom uvodnom obraćanju pozdravio Francusku kao svog "najstarijeg saveznika i nepokolebljivog partnera u borbi za slobodu".

"Francuska i SAD se suočavaju sa osvajačkim ambicijama Vladimira Putina i ruskim brutalnim ratom protiv Ukrajine, koji je razorio mir na evropskom kontinentu", rekao je predsjednik Biden. "Francuska i SAD još jednom brane demokratske vrijednosti i univerzalna ljudska prava koja su u srcu obje nacije."

Na početku posjete, Macron je poručio da Francuska i SAD treba da još jednom budu "braća po oružju", govoreći o pomoći zapadne koalicije Ukrajini da se odbrani od ruske invazije.

Dvojica predsjednika tokom ove posjete slave dugogodišnju američko-francusku vezu - ali su prijatelji koji imaju nesuglasice.

Francuski predsjednik koristi posjetu Washingtonu da oštro kritikuje aspekte zakona o klimi koje je potpisao američki predsjednik kao loš dogovor za Evropu.

Uoči sastanka u četvrtak, Macron je jasno stavio do znanja da on i drugi evropski lideri ostaju duboko zabrinuti zbog podsticaja u novom zakonu o klimi koji favorizuje klimatsku tehnologiju američke proizvodnje, uključujući električna vozila.

Macron je u srijedu kritikovao zakon, poznat kao Zakon o smanjenju inflacije, tokom ručka sa američkim zakonodavcima i ponovo tokom govora u francuskoj ambasadi. Francuski predsjednik je rekao da bi - dok napore Bidenove administracije da suzbije klimatske promjene treba pozdraviti - subvencije bile ogroman korak unazad za evropske kompanije.

"Odluke koje su donijete... su odluke koje će izazvati podjele na Zapadu", rekao je Macron u francuskoj ambasadi.

On je dodao da zakon "stvara takve razlike između Sjedinjenih Američkih Država i Evrope da svi oni koji rade u mnogim kompanijama (u SAD) će samo pomisliti: 'Mi više ne ulažemo na drugu stranu Atlantika'".

Odvojeno, na ručku sa članovima Kongresa iz obje stranke, zajedno sa poslovnim liderima i diplomatama, Macron je rekao da velike industrijske zemlje moraju da učine više na rješavanju klimatskih promjena i promovisanju biodiverziteta.

On je kritikovao dogovor postignut na nedavnom klimatskom samitu u Egiptu u kojem su se Sjedinjene Države i druge bogate nacije složile da pomognu u plaćanju štete koju pregrijani svijet nanosi siromašnim zemljama.

Dogovor uključuje nekoliko detalja o tome kako će biti plaćen, a Macron je rekao da je potreban sveobuhvatniji pristup - "ne samo novi fond za koji smo odlučili da neće biti finansiran, pa čak i ako bude finansiran, neće biti pravilno raspodijeljen".

Govoreći na ručku, gdje nije bilo novinara, Macron je komentarisao Zakon o smanjenju inflacije, nazivajući subvencije štetnim za francuske kompanije i druge u Evropi, prema jednoj osobi koja je prisustvovala sastanku iza zatvorenih vrata. Osoba je zatražila anonimnost kako bi govorila o privatnim komentarima Macrona.

Evropska unija je izrazila zabrinutost da bi poreski krediti u zakonu o klimi, uključujući i one koji imaju za cilj da podstaknu Amerikance da kupuju električna vozila, diskriminisali evropske proizvođače i prekršili pravila Svjetske trgovinske organizacije (STO)

Njemački ministar ekonomije Robert Habeck ponovio je u srijedu da vjeruje da dijelovi zakona nisu kompatibilni sa pravilima STO.

"Vjerujem da ovaj stav u velikoj mjeri dijele one zemlje koje su posvećene multilateralnom trgovinskom poretku", rekao je on novinarima u Berlinu."Amerikanci znaju da mi to tako vidimo i Evropska komisija će im to takođe reći."

Zvaničnici Bidenove administracije suprotstavili su se stavom da zakon naveliko pomaže SAD da ispune globalne ciljeve za suzbijanje klimatskih promjena.

Sekretarca za štampu Bijele kuće Karine Jean-Pierre u srijedu je izjavila da će zakon takođe pružiti nove mogućnosti za francuske kompanije i druge u Evropi.

"Postoji niz odredbi koje će doprinijeti rastu sektora čiste energije na globalnom nivou", rekao je Jean-Pierre novinarima.

"To predstavlja značajne mogućnosti za evropske firme, kao i koristi za energetsku bezbjednost EU. I ovo za nas nije igra" u kojoj jedna strana dobija ono što druga strana izgubi.

Macronovi najnoviji oštri komentari dolaze nakon što je izazvao iznenađenje ranije ovog mjeseca u govoru na samitu u Bangkoku. On je nazvao SAD i Kinu"dvjicom velikih slonova" koji su na vrhuncu stvaranja "velikog problema za ostatak džungle".

Njegova posjeta takođe dolazi u trenutku kada i Washington i Pariz drže na oku Kinu nakon što su prošlog vikenda izbili protesti u nekoliko gradova na kopnu i u Hong Kongu zbog pekinške strategije "nultog Covida".

"Pitanje Kine biće veoma visoko na dnevnom redu u naredna dva dana", rekao je portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost Bijele kuće John Kirby novinarima u srijedu.

Macron se u srijedu sastao sa potpredsjednicom Kamalom Harris u sjedištu NASA u Washingtonu, dok su obje strane željele da istaknu američko-francusku saradnju u svemiru.

U junu, Francuska je potpisala sporazume Artemis, skup principa pod vodstvom NASA koji se koriste za upravljanje međunarodnom civilnom upotrebom svemira. Istog mjeseca, SAD su ispunile obećanje da će se pridružiti Opservatoriji Svemir za klimu (Space for Climate Opservatory) koju predvodi Francuska, a koja treba da modelira i prati klimatske promjene.

Macron se takođe zaustavio na Arlingtonskom groblju. On i njegova supruga Brigitte kasnije su imali privatnu večeru sa Bidenom i prvom damom Jill Biden u restoranu u Washingtonu.

Macron i njegova supruga doputovali su u SAD sa poklonima koji su pažljivo prilagođeni ukusu američkih domaćina, među kojima su LP ploča i CD originalnog saundtracka za film iz 1966. "Jedan čovjek i jedna žena", koji su Bidenovi gledali na svom prvom izlasku, saopšteno je iz Jelisejske palate.

Pored razgovora u Ovalnoj kancelariji sa Bidenom u četvrtak, potpredsjednica Kamala Harris će ugostiti Macrona na ručku u State Departmentu prije državne večere za oko 350 gostiju, blistave svečanosti koja će se održati u ogromnom šatorskom paviljonu izgrađenom na Južnom travnjaku Bijele kuće.

  • 16x9 Image

    ASSOCIATED PRESS (AP)

    Associated Press (AP) je neprofitna nezavisna globalna novinska organizacija sa uredima u preko 100 zemalja. Osnovana 1846. godine,  licencira svoje činjenično izvještavanje medijima širom svijeta.

XS
SM
MD
LG