Tada je, između ostalog, u rezoluciji izrečena poznata krilatica da BiH "nije ni srpska, ni hrvatska ni muslimanska nego i srpska, i muslimanska i hrvatska".
U entitetu Federacija BiH je to neradni dan, a u entitetu Republika Srpska radni.
Čestitka BiH stigla je i od američkog državnog sekretara Antony Blinkena.
"U ime Sjedinjenih Američkih Država, građanima Bosne i Hercegovine želim iskrene čestitke povodom obilježavanja Dana državnosti.
Bosna i Hercegovina se nalazi u ključnom trenutku svoje povijesti. U tjednima i mjesecima koji su pred nama, čelnici Bosne i Hercegovine imaju priliku okončati politiku podjela i formirati stabilne i funkcionalne vlade koje su sposobne nastaviti s reformama koje su neophodne kako bi osigurale mjesto koje joj pripada u euroatlantskoj zajednici naroda. Sjedinjene Države nastavljaju snažno podržavati vaš suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter. Veselim se jačanju našeg partnerstva na području sigurnosti, energetske diverzifikacije i borbe protiv korupcije u mjesecima koji dolaze.
Danas je prilika da se okupimo kao država i krenemo putem pomirenja, partnerstva i napretka. Sjedinjene Države ostaju predane pomaganju u unaprjeđenju vaših ciljeva za sigurniju, mirniju i prosperitetniju budućnost za sve."
Uoči Dana državnosti, u sarajevskoj Vijećnici su dan ranije bošnjački i hrvatski članovi Predsjedništva Denis Bećirović i Željko Komšić, uz druge dužnosnike, organizovali svečani prijem na kojem nije prisustvovala članica Predsjedništva Željka Cvijanović, niti srpski predstavnici iz Republike Srpske.
"Pozivam vas da pokažemo ono što stoljećima pokazujemo, a to je da smo ponosna nacija Bosanaca i Hercegovaca, da smo prkosna i hrabra država s kojom se ne može tek tako igrati raznih političkih i geopolitičkih igara. Bez obzira na sve aktuelne dogovore i rješenja sa kojima se operiše, uvjeren sam da ova ponosna zemlja može ostvariti punu demokratiju i zaštititi pravo svakog svog građanina. Na to nas obavezuje višestoljetna istorija naše BiH i zato želimo poručiti – BiH nema cijenu i nije na prodaju!", izjavio je u obraćanju na prijemu Komšić, na kome su prisustvovali brojni domaći i međunarodni zvaničnici, uključujući i Ambasadu SAD u BiH.
Povodom Dana državnosti, čestitke novoizabranim članovima Predsjedništva BiH Željki Cvijanović, Željku Komšiću i Denisu Bećiroviću je 23. novembra uputio Joe Biden, predsjednik Sjedinjenih Američkih Država.
Cvijanović, koja je članica Predsjedništva iz Republike Srpske, odbila je čestitku i saopštila da 25. novembar nije praznik u tom entitetu.
Biden je u pismu, u ime naroda SAD-a uputio članovima Predsjedništva BiH i građanima BiH uputio "najljepše želje povodom obilježavanja Dana državnosti".
"Sjedinjene Države snažno podržavaju suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter BiH. Pozivamo bh. lidere da ostave po strani razlike i rade na izgradnji bolje budućnosti za ljude koje predstavljaju – uključujući brzo formiranje vlasti na svim nivoima i donošenje reformi potrebnih da se osigura mjesto BiH u euroatlantskoj zajednici naroda", navodi se u pismu.
Biden navodi da se raduje jačanju prijateljstva između građana BiH i SAD-a i produbljivanju međusobne saradnje – uključujući sigurnost, diverzifikaciju energije i borbu protiv korupcije.BiH nema jedinstven zakon o praznicima na državnom nivou.
Na snazi su dva entitetska zakona, te zakon o praznicima u Brčko distriktu BiH, kao posebnoj teritorijalnoj jedinici, koji se međusobno razlikuju.
Samo Nova godina i Međunarodni praznik rada (1. maj) se, po tri važeća zakona, praznuju u cijeloj zemlji.
Zakon o praznicima Republika Srpska, pored ostalog, ne prepoznaje Dan državnosti BiH i vlasti tog entiteta ga ne obilježavaju 25. novembra.
Predstavnici vlasti u tom entitetu smatraju da BiH nije nastala 25. novembra 1943. godine, već 21. novembra 1995. godine, na dan parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma što je praznik u Republici Srpskoj.