IEA je, nakon što je 16. marta upozorila da bi 3 miliona barela dnevno moglo biti zatvoreno od aprila, snizila tu brojku po drugi put jer je primijetila da je samo 1 milion barela dnevno isključeno.
Pojačavanje proizvodnje drugdje i sporiji rast potražnje zbog kineske izolacije spriječit će veliki deficit, priopćila je IEA sa sjedištem u Parizu.
"Očekuje se da će tokom vremena stalno rastući volumen s Bliskog istoka OPEC+ i SAD-a, zajedno sa usporavanjem rasta potražnje, spriječiti akutni deficit opskrbe usljed pogoršanja ruskog poremećaja u opskrbi", navodi IEA u svom mjesečnom izvještaju o nafti.
Procjena agencije sa sjedištem u Parizu sugerira da bi ekonomski učinak daljnjih sankcija na rusku energiju o kojima razmišlja Europska unija mogao biti ograničen.
"Očekuje se da će rastuće cijene i usporavanje gospodarskog rasta značajno obuzdati oporavak potražnje do kraja godine i do 2023.", priopćila je IEA, dodajući da su ograničenja usmjerena na suzbijanje COVID-19 u Kini uzrokovala produženo usporavanje gospodarstva u Kini.
Zbog sporijeg izvoza proizvoda i pada domaće potražnje, prošlog mjeseca je zatvoreno oko milion barela ruske nafte - oko pola miliona barela dnevno manje od prošlomjesečne prognoze agencije.
IEA smatra da će se ta brojka povećati na 1,6 miliona u maju, na 2 miliona u ljunu i na gotovo 3 milijuna od jula nadalje ako sankcije odvrate daljnju kupnju ili proširenje.
Sjedinjene Američke Države i druge članice IEA-e obvezale su se pustiti 240 miliona barela nafte u svom drugom pražnjenju skladišta za hitne slučajeve ove godine nakon što je IEA u novembru odustala od objave koju su predvodili SAD jer u to vrijeme nije bilo velikih poremećaja u opskrbi.
Ruski izvoz se u aprilu vratio za 620.000 barela dnevno u odnosu na prethodni mjesec na 8,1 milijun barela dnevno, objavila je IEA, natrag na njihov prosjek od januara do februara jer je opskrba preusmjerena iz Sjedinjenih Država i Europe, prvenstveno u Indiju.
Kako radi na zabrani ruske nafte, Evropska unija je prošlog mjeseca ostala najveće tržište za izvoz ruske nafte, objavila je IEA, što je pad od samo 535.000 bpd u odnosu na početak godine.
Na blok sada otpada 43% ruskog izvoza nafte, što je pad s oko 50%.