Izvještaj BIRN-a iznosi tri ključna nalaza:
Izvještavanje o organiziranom kriminalu i korupciji je u velikoj mjeri instrumentalizirano od strane svih glavnih političkih partija kako bi vršile politički pritisak u beskrajnim borbama za prevlast.
Pristup informacijama za medije varira u skladu sa političkim opredjeljenjem određene medijske kuće.
Mediji i zvaničnici u oblasti vladavine prava krive jedni druge za nedostatke u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala.
"Političari nastoje instrumentalizirati medije kako bi mobilizirali i zadržali podršku naroda, vršili politički pritisak na koalicione partnere, ili napadali i diskreditirali svoje protivnike i kritičare.
Ovaj međusobni odnos između političara i medijskih organizacija doprinio je nacionalnim i političkim podjelama u zemlji, a uticao je i na reforme u BiH i posebno na borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, što se smatra jednom od najvećih boljki društva.
A ipak, s obzirom na politički uticaj, kao i slabe profesionalne i tehničke standarde i kapacitete, mediji u BiH ne mogu na odgovarajući način doprinijeti nastojanjima da se taj problem riješi", navodi se u izvještaju.
“Samo mali broj medijskih kuća, a radi se uglavnom o projektima istraživačkog novinarstva koje podržavaju strani donatori, izvještavaju o prestupima političara na fer i objektivan način,” dodaje se u izvještaju.
Predstavljanje izvještaja o BiH, kao i izvještaja sa Kosova i Srbije sastavni su dijelovi regionalne konferencije o izvještavanju medija o kriminalu i korupciji, koja se održava u Sarajevu.
Facebook Forum