Naučnici se bore na više frontova da bi spasili populaciju pčela koja sve više opada.
Bolest koja je teško pogodila kolonije pčela u Poljskoj se zove Nozema ili Nosemosis, a uzročnik je jednoćelijski fungus koji napada odrasle pčele.
"Inficirane pčele radilice tokom ljeta žive vrlo kratko, svega 8 do 12 dana, dok normalno trebalo bi da žive 36 dana. Samim tim, produktivnost kolonije opada, i nastaje veliki problem preživljavanja zime", objašnjava Aneta Ptaszynska sa Univerziteta Maria Curie-Sklodowska u Varšavi.
Naučnici su razvili teoriju da pesticidi oslabe imuni sistem pčela i tako se one ne mogu odbraniti od parazita. Uzimanjem kontaminirane hrane ili vode pčele se ponašaju abnormalno i uskoro umiru.
Smatra se da je to glavni razlog što se u poslednjih 15 godina populacija pčela u Poljkskoj prepolovila.
Poljski naučnici su otkrili da je jedan cvetni ekstrakt više od 90 posto efikasan u spašavanju pčela.
"S jedne strane, ekstrakt ublažava Nosemosis. Jasno se vidi da je broj spora u probavnom sistemu pčela niži nakon dodavanja ekstrakta. S druge strane, i nivo enzima odgovornih za imunološku reakciju insekata se povećava, a zna se da su ti enzimi u stanju prepoznati patogene i strana tijela u organizmu", obrazlaže profesorica Ptaszynska.
Novi lijek je u fazi testiranja radi dobijanja dozvole za upotrebu.
Naučnici također upozoravaju da je prskanje komaraca-nosilaca virusa Zika štetno po pčele.
Preporučuje se da se insekticidi prskaju samo nakon zalaska sunca kad pčele odu na spavanje, i da koriste kemikalije koje su topljive u vodi i ubijaju samo larve komaraca.
"Ovaj proizvod je veoma toksičan za larve komaraca, i ako se utopi u vodu, ne može naškoditi pčelama", kaže pčelar Michael Steinkampf.
Pčele su značajni oprašivači za voće i povrće, kao i mnogih drugih biljaka, i naučnici žele podići svijest o važnosti spašavanja ovih nezamenljivih insekata koji su ključno važni za industriju hrane.