Optužen je za pomaganje u ubistvu zatvorenika između 1942. i 1945. godine.
Njegovi navodni zločini uključuju saučesništvo u pogubljenjima strijeljanjem i otrovnim gasom.
Tužioci su u ponedjeljak potvrdili da bi taj čovjek mogao prisustvovati suđenju u oktobru.
Navode da je muškarac prošao ljekarsku procjenu i da je, uprkos poodmaklim godinama, proglašen sposobnim za pojavljivanje na sudu dva i po sata dnevno.
Potvrdu o sposobnosti čovjeka za suđenje prvi je objavio njemački list Welt am Sonntag u nedjelju.
Novine citiraju advokata Thomasa Walthera koji je rekao da su mnogi podnosioci tužbi bili "stari isto koliko i optuženi i očekuju da će pravda biti zadovoljena".
Njemački mediji kažu da se očekuje da će suđenje biti jedno od posljednjih u vezi sa zločinima počinjenim u doba nacista. Preživjeli i počinitelji sada su vrlo stari.
Oko 200.000 osoba bilo je zatvoreno u logoru Sachsenhausen između 1936. i 1945. godine.
Politički protivnici, ratni zarobljenici i progonjene grupe bili su među onima koje je tamo zatočila SS, najznačajnija sigurnosna agencija nacističke Njemačke.
Muzej Sachsenhausen navodi da je desetine hiljada zatvorenika umrlo u logoru od gladi, bolesti, prisilnog rada, operacija istrebljenja i drugih uzroka.
Njemačka proganja bivše radnike nacističkih logora od značajne presude 2011. kojom je bivši stražar John Demjanjuk osuđen kao saučesnik u masovnom ubistvu. Umro je čekajući žalbu, ali je presuda bila pravni presedan.
Ranije su sudovi tražili dokaze o direktnoj umiješanosti u zločine.
U julu 2020., 93-godišnji bivši čuvar koncentracionih logora proglašen je krivim za saučesništvo u ubistvu više od 5.000 zatvorenika.
Ali u martu ove godine, tužioci su rekli da drugi 96-godišnji navodni bivši čuvar logora nije sposoban da podnese suđenje.
Izvor: BBC