Zapadni mediji: Generalna skupština UN u sjenci kriza

The United Nations building is seen during the 72nd United Nations General Assembly at U.N. headquarters in New York, U.S.,

The United Nations building is seen during the 72nd United Nations General Assembly at U.N. headquarters in New York, U.S.,

Zasjedanje Generalne skupštine Ujedinjenih nacija ove nedjelje počinje skupom o klimatskim promjenama kao jednim od glavnih fokusa najvećeg svjetskog diplomatskog skupa, dok se očekuje da u sjedištu svetske organizacije dominiraju pitanja Irana i trgovinskih sukoba.

Predstavnici više od 190 zemalja okupljaju se ove nedjelje na najvećoj svjetskoj diplomatskoj platformi u sjenci kriza, dok se postavlja pitanje značaja multilateralnih institucija i liderstva SAD na međunarodnoj sceni, pišu svjetski mediji.

Diplomatska platforma ili brbljaonica

Generalna skupština UN, po nekima najveća svjetska diplomatska platforma, a po kritičarima besmislena brbljaonica, ove godine održava se u vrijeme lansiranja raketa Sjeverne Koreje, tenzija SAD-Iran, eskalacije nemira u Kašmiru, protesta u Hongkongu i propasti avganistanskih mirovnih pregovora, ukazuje Politico.

Uoči ovogodišnjeg okupljanja skoro svako priča o klimatskoj akciji, uz uočljiv izuzetak SAD, ali njihove riječi ne ispunjavaju obaveze iz Pariskog klimatskog sporazuma, što je izazvalo globalni "klimatski štrajk" u 4.500 gradova, navodi Politico, ali i ističe da će se, dok se očekuje da klimatske promjene budu glavna tema na podijumu i van njega na Generalnoj skupštini, po kuloarima više razgovarati o Iranu, energetskom snabdijevanju i trgovinskim ratovima.

S dolaskom predstavnika iz skoro 200 zemalja, Generalna skupština UN je od vremena Hladnog rata do danas najveća svjetska diplomatska platforma, ali je, kako ukazuje Politico, za kritičare to besmislena brbljaonica i izgovor za supruge diktatora da uživaju u kupovini na njujorškoj Petoj aveniji.

Ipak, ocjenjuje portal, precizniji opis je da je Generalna skupština najvažniji događaj na kojem se ni o čemu ne odlučuje – politički ekvivalent sitkoma "Seinfeld", koji je poznat kao serija ni o čemu. Ne treba se, međutim, zavaravati dosadnim govorima lidera. Mada Generalna skupština nema istaknute dogovore kao na nekim drugim skupovima, poslovi obavljeni na tom skupu tiču se dugoročnog promišljanja i umrežavanja, uglavnom daleko od udarnih medijskih naslova.

Politico ukazuje da će i ove godine izostati neki od važnih svjetskih lidera, poput predsjednika Rusije i Kine, Vladimira Putina i Xi Jingpinga, premijera Kanade i Izraela, Justina Trudeaua i Benjamina Netanjahua – obojice zbog predstojećih ili proteklih izbora, kao i sjevernokorejskog lidera Kim Jong Una.

Liderstvo bez SAD

Ovo je godina u kojoj ostatak liberalnog poretka pokušava da zamisli liderstvo bez SAD, ocjenjuje američki časopis Foreign Policy.

Generalni sekretar UN Antonio Guterres, objašnjava Foregn Policy, uokvirio je zasjedanje Generalne skupštine nizom sastanaka na visokom nivou o klimatskim promjenama, univerzalnoj zdravstvenoj zaštiti, ograničenju širenja nuklearnog oružja i održivom razvoju, što su sve teme koje nisu od prevelikog interesa za američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Na klimatskom samitu u ponedjeljak okupiće se neki od istaknutih svjetskih lidera, među kojima su njemačka kancelarka Angel Merkel, francuski predsjednik Emmanuel Macron i indijski premijer Narendra Modi. Ali na njemu neće biti Trump koji je istovremeno organizovao sastanak o proganjanju vjerskih manjina, što je, kako navodi časopis, pitanje koja snažno odzvanja kod Trumpove hrišćanske baze.

Po pitanju Trumpovih aktivnosti u UN, Foreign Policy predviđa da će predsjednik SAD pokušati da ojača pretenzije lidera opozicije u Venecueli Juana Guaidoa na vođenje te zemlje, kao i da će tražiti podršku za oštriji odgovor na navodnu ulogu Irana u napadima na saudijska naftna postrojenja.

SAD i Saudijska Arabija, dodaje se u tekstu, mogu računati na neki nivo simpatije od ključnih saveznika, ali se Velika Britanija, Francuska i Njemačke protive Trumpovoj kampanji maksimalnog pritiska na Iran, pošto misle da to neće oboriti Iran na koljena već da će samo povećati tenzije i nestabilnost u regionu. Takođe, ne treba se nadati rukovanju Trumpa i iranskog predsjednika Hassana Rouhanija, pošto su SAD uvele nove sankcije iranskoj nacionalnoj banci, dok je State Department navodno odložio izdavanje viza za Rouhanijevu delegaciju, zbog čega su UN morale da intervenišu.

U pozadini kriza

Skoro 200 lidera okupiće se na najistaknutijoj svjetskoj diplomatskoj pozornici radi pet dana govora, stotine sastanka i sukoba oko klimatskih promjena, Irana i trgovine, ističe New York Times i ukazuje da se ovogodišnje zasjedanje odvija u pozadini kriza – od zagrijavanja planete preko ekonomske neizvjesnosti do razbuktavanja sukoba koji mogu dalje uplesti SAD na nestabilnom Bliskom istoku.

Trgovinski ratovi, migracije, snabdijevanje energentima, klimatske promjene i iskorjenjivanje siromaštva su osnove teme programa Generalne skupštine, ali su postupci Trumpove administracije, koja povremeno iskazuje prezir prema međunarodnim institucijama kao što su UN, stvorili zajednički imenilac, podvlači New York Times.

Trump će na početku govora u utorak biti okružen društvom lidera koje slično misle, ocjenjuje list. Prije predsjednika SAD govoriće brazilski predsjednik Jair Bolsonaro kojeg ponekad zovu mini-Trump i koji kao američki predsjednik odbacuje strahove od klimatskih promjena i ismijava kritičare na Twitteru. Poslije Trumpa nastupiće egipatski predsjednika Fatah el-Sisi koji simbolizuje represiju revolucije Arapskog proljeća, a zatim slijedi turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, autokrata koji zastrašuje kritičare i čija vlada je vodeći tamničar novinara.

Očekuje se da će na Generalnoj skupštini američki zvaničnici predstaviti, kako navode, dokaze da je Iran izveo napade na saudijska naftna postrojenja, što Teheran negira, dok su jemenski pobunjenici Huti, koje Iran podržava, preuzeli odgovornost, ukazuje list i dodaje da će Rouhani u govoru u srijedu skoro izvjesno tvrditi da je Trump podstakao ciklus sukoba kada se prošle godine povukao iz nuklearnog sporazuma Irana s velikim silama. SAD pokušavaju da naprave koaliciju da zastraše Iran, mada, ukazuje New York Times, nije jasno kakav oblik će imati to zastrašivanje.

Ministar finansija SAD Steven Mnuchin bi trebalo da se na marginama sastane s kineskim kolegama, što, kako piše list, sugeriše da američka administracija nastoji da stvori produktivniju atmosferu za nastavak trgovinskih pregovora pošto su dvije vlade nedavno zaustavile eskalaciju carinskog rata. New York Times dodaje da će se ministri spoljnih poslova 18 država zapadne hemisfere, uključujući SAD, sastati u ponedjeljak da razgovaraju o pritisku na režim u Venecueli. Skup će biti vjerovatno ubjeđivanje Evropske unije da pooštri sankcije protiv lojalista predsjednika Nicolasa Madura, uključujući zamrzavanje njihove imovine u Evropi.

Trumpove poruke

Trump će u utorak izaći na pozornicu Generalne skupštine UN gdje će objaviti da je njegova zemlja najbolja na svijetu, ali s rastom diplomatskih problema, njegovo godišnje hvalisanje može zvučati prazno, ocjenjuje agencija France-Presse.

Trumpov politički brend je dobro poznat u UN, baš kao i njegova biznismenska verzija ostatku New Yorka: drska, besramna samopromocija i da se sve svodi na tvrdnju o pobjedi, ocjenjuje AFP i ističe da na ovogodišnjem zasjedaju bivši tajkun u nekretninama neće razočarati. "Reći ću da su SAD najbolja zemlja na svijetu. Nikada nije bila snažnija i nikada nije bila bolja, i da svakako ima jednog od najvećih predsjednika u našoj istoriji", rekao je Trump novinarima.

Trumpova izjava u govoru prošle godine da je postigao više od skoro svih administracija u istoriji SAD izazvala je smijeh u sali, podsjeća francuska agencija, i podvlači da je pitanje da li će ove godine – s uzmacima od Sjeverne Koreje preko Irana i Venecuele do Kine – njegovo hvalisanje imati bolji prijem.

Američki predsjednik će se tokom godišnjeg skupa u UN sastati s desetak lidera, ali će, kako ističe AFP, intenzivna pažnja biti na njegovom sastanku s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, pošto je navodno pokušao da ubijedi Ukrajinu da pokrene istragu o bivšem potpredsjedniku SAD Joe Bidenu, jednom od njegovih mogućih rivala na predsjedničkim izborima sljedeće godine.

Trump će u UN isticati liderstvo SAD i kolektivni pristup, rekao je viši zvaničnik administracije, dok Washington nastoji da iskoristi okupljanje svjetskih lidera da izgradi podršku u vezi s Iranom i prozove Kinu zbog kršenja ljudskih prava, ukazuje Reuters, uz konstataciju da je predsjednik SAD osporavao vrijednost UN i ismijavao multilateralizam dok se fokusirao na program "Amerika na prvom mjestu".

Zvaničnik administracije, mada nije konkretno govorio o Trumpovom govoru, rekao je da će predsjednik "potvrditi lidersku ulogu Amerike u međunarodnom sistemu zasnovanom na pravilima i potrebi da se radi kolektivno u globalnoj zajednici na rješavanju globalnih izazova". Trump će takođe istaći "odlučnost Amerike da potvrdi suverenitet i nezavisnost članica posebno po pitanju nacionalne bezbjednosti".

Poruka će biti prenijeta u vrijeme kada neke diplomate kažu da slabi vodstvo SAD u globalnim institucijama, dok raste uticaj Kine, ukazuje Reuters, uz podsjećanje da su SAD od ulaska Trumpa u Bijelu kuću izašle iz Savjeta UN za ljudska prava, Unesca, globalnog sporazuma o klimatskim promjenama, iranskog nuklearnog sporazuma, a protive se i sporazumu UN o migracijama.

Zvaničnik UN, govoreći pod uslovom da mu se ne navodi ime, rekao je prošle nedjelje: "Iako svi kažu da je multilateralizam mrtav, iako multilateralizam nije veoma popularan ovih dana, iako su zemlje sve više izolacionističke – svi dolaze".