Kamiondžije se protive obaveznoj vakcinaciji i drugim vladinim pandemijskim restrikcijama.
Policija je uhapsila jednog 27-godišnjeg učesnika blokade. Sud u Ontariju je prethodno izdao naredbu da se blokada mosta okonča, a ta provincija je proglasila i vanredno stanje. Nije, međutim, poznato kada će saobraćaj biti normalizovan.
Most Ambasador je jedan od najprometnijih između Kanade i SAD i preko njega se odvija veliki udio prometa robe. Protest kamiondžija poremetio je lanac snabdijevanja.
"Konvoj slobode", kako se naziva protest kamiondžija, počeo je u Otavi, zbog uslova da samo vakcinisani mogu da uđu u Kanadu. Taj protest traje već 17 dana i prerastao je u demonstracije protiv pandemijskih restrikcija vlade Džastina Trudoa. Kamiondžijama su se priključili i drugi građani u automobilima, kombijima.
U subotu je u centru grada bilo oko 4.000 ljudi. Policija u Otavi je napravila novi komandni centar u kojem su, osim provincijske, i pripadnici federalne policije.
Protesti su se proširili i po drugim mjestima: na graničnim prelazima u Alberti i Manitobi, kao i na autoputu u Britanskoj Kolumbiji.
Prema navodima kanadske policije, demonstranti dobijaju finansijsku podršku i iz SAD. Neke banke u Kanadi su zamrzle račune sa milionima dolara koji stižu kao donacija za proteste.
Vaš browser ne podržava HTML5
Protesti kamiondžija su se proširili i po svijetu - u SAD, Francuskoj, Novom Zelandu i Australiji.
U Parizu je policija bacala suzavac na protestnu kolonu koja je blokirala Šanzelize.
Procjene su da je, zbog blokada kamiondžija, automobilska industrija izgubila skoro 700 miliona dolara.