Moskovski sud kaznio je Zakladu Wikimedia s pet miliona rubalja (88.000 dolara) jer je odbila ukloniti ono što je nazvala dezinformacijama iz članaka na Wikipediji na ruskom jeziku o ratu, uključujući "Rusku invaziju na Ukrajinu", "Ratni zločini tijekom ruske invazije Ukrajine" i "Masakr u Buči".
"Ova odluka implicira da dobro izvorno, provjereno znanje na Wikipediji koje nije u skladu s računima ruske vlade predstavlja dezinformaciju", rekao je Stephen LaPorte, pomoćnik glavnog savjetnika u Zakladi Wikimedia, u priopćenju.
Wikipedia, koja kaže da nudi "drugi nacrt povijesti", jedan je od rijetkih preostalih provjerenih glavnih izvora informacija na ruskom jeziku za Ruse nakon gušenja medija u Moskvi.
"Vlada cilja na informacije koje su vitalne za živote ljudi u vrijeme krize", rekao je LaPorte. "Pozivamo sud da preispita odluku u korist svačijeg prava na pristup znanju i slobodno izražavanje."
Moskovski je sud tvrdio da ono što je objavio kao dezinformacije na Wikipediji predstavlja opasnost za javni red u Rusiji i da Zaklada, čije je sjedište u San Franciscu u Kaliforniji, djeluje unutar Rusije.
Zaklada je procesuirana po zakonu zbog nebrisanja zabranjenih informacija.
Slučaj je pokrenuo ruski komunikacijski regulator Roskomnadzor, koji nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar na Wikipediji.
U žalbi Wikipedije, koja je podnesena 6. juna, a detalji su objavljeni u ponedjeljak, tvrdi se da je uklanjanje informacija kršenje ljudskih prava.
U se navodi da Rusija nema jurisdikciju nad Zakladom Wikimedia, koja je globalno dostupna na više od 300 jezika.
Unose na Wikipediji pišu i uređuju volonteri.
Predsjednik Rusije Vladimir Putin i ruski dužnosnici ne koriste riječi "rat" ili "invazija". Oni su to označili kao "specijalnu vojnu operaciju" s ciljem sprječavanja progona govornika ruskog jezika u istočnoj Ukrajini, što je samo jedna od netačnih tvrdnji o ruskoj invaziji.
Putin također kaže da je sukob prekretnica u ruskoj povijesti: pobuna Moskve protiv Sjedinjenih Država, za koju kaže da je ponizila Rusiju od pada Sovjetskog Saveza 1991. i potaknula na proširenje vojnog saveza NATO-a.
Ukrajina i njezini zapadni pristaše poriču tvrdnje Moskve da su govornici ruskog jezika proganjani.
Kijev kaže da su ruske snage počinile ratne zločine, uključujući ubistva, mučenja i silovanja u mjestima kao što je Buča.
Rusija kaže da se navodni dokazi o ratnim zločinima sastoje od pažljivo izrađenih lažnjaka i da su Ukrajina i njezini zapadni podupirači širili dezinformacije o ruskim snagama.