Trump je u utorak rekao da će imenovati voditelja televizije Fox Newsa Petea Hegsetha za sekretara za odbranu.
„Pete je jak, pametan i istinski vjeruje u Ameriku na prvom mjestu. Sa Peteom na čelu, američki neprijatelji su upozoreni - naša vojska će biti ponovo izvanredna i Amerika nikada neće popuštati”, poručio je Trump u saopštenju.
Hegseth je veteran Nacionalne garde i služio je, kako se navodi na njegovom websiteu, u Afganistanu, Iraku i Zalivu Gvantanamo na Kubi. Hegseth je naveo da je napustio vojsku 2021. godine nakon što je označen ekstremistom u vojnim snagama koje ga više nisu željele.
„To mišljenje je bilo obostrano - ja nisam više želio tu vojsku”, napisao je Hegseth u svojoj knjizi The War on Warriors: Behind the Betrayal of the Men Who Keep Us Free.
Napisao je i da budući predsjednik SAD mora da radikalno „izmijeni lidere Pentagona da bi nas pripremio da branimo našu naciju i porazimo naše neprijatelje”.
„Treba otpustiti mnogo ljudi”, napisao je Hegseth.
Ukoliko mu bude potvrđeno imenovanje u Senatu, mogao bi da ispuni Trumpovo obećanje da će otpustiti generale koje je optuživao za sprovođenje progresivne politike kada je riječ o manjinskoj i rodnoj raznolikosti, koju su osuđivali konzervativci.
Musk i Ramaswamy zaduženi za efikasnost vlade
Tramp je takođe rekao da je imenovao milijardera Elona Muska i bivšeg rivala u trci za republikansku predsjedničku kandidaturu Viveka Ramaswamyja da vode „Sekretarijat za efikasnost vlade” ili „DOGE”.
Taj sekretarijat ne postoji, već će Musk i Ramaswamy raditi van vlade i pružati „savjete i smjernice”, naveo je Trump na svojoj društvenoj mreži, prenosi AP. Najavio je da će Musk i Ramaswamy sarađivati sa zvaničnicima Bijele kuće na „strukturnim reformama velikog obima”.
„Ta dva izvanredna Amerikanca otvoriće put mojoj administraciji da razmontira vladinu birokratiju, ukine pretjerane propise, smanji nepotrebne troškove i restrukturira federalne agencije”, rekao je Trump i dodao da će njihov rad biti završen do 4. jula 2026. godine, i da će manja i efikasnija vlada biti „poklon” zemlji na 250. godišnjicu potpisivanja Deklaracije nezavisnosti.
S obzirom na to da nije riječ o stvarnoj vladinoj agenciji, još nije poznato kako će funkcionisati.
Ovim imenovanjima Trump je nagradio dvojicu pristalica iz privatnog sektora. Musk je vlasnik Tesle, X-a i SpaceX-a, a Ramaswamy je osnivač jedne farmaceutske kompanije.
Musk je također dao desetine miliona dolara za Trumpovu kampanju i govorio na njegovim mitinzima. Skraćenica za sekretarijat - DOGE - poklapa se sa imenom kriptovalute Dogecoin koju Musk promoviše.
Bivši šef obavještajnih službi na čelu CIA, kongresmen sa Floride savjetnik za nacionalnu bezbjednost
Trump je prethodno imenovao bivšeg direktora Nacionalnih obaveštajnih službi Džona Ratcliffea za direktora Centralne obavještajne agencije (CIA).
Ratcliffe, bliski Trumpov saveznik, bio je direktor obavještajnih službi na kraju prvog mandata novoizabranog predsjednika.
Na tu poziciju je potvrđen u maju 2020. godine, osam mjeseci prije nego što je Trump napustio položaj. Nije ga podržao ni jedan demokrata u Senatu. Ratcliffe je bivši kongresmen i sekretar za pravosuđe Texasa.
Demokrate i bivši obavještajni zvaničnici su ga optuživali da je skidao oznaku povjerljivo sa obavještajnih podataka da bi Trump i njegove republikanske pristalice mogli da napadaju političke protivnike, uključujući i Joea Bidena, Trumpovog protivkandidata na izborima 2020. Ratcliffe je to demantovao.
Guvernerka Južne Karoline na čelu sekretarijata zaduženog za imigraciju
Za sekretaricu za unutrašnju bezbjednost, Trump je imenovao guvernerku Južne Dakote Kristi Noem.
Trump je u saopštenju naveo da je Noem „bila prva guvernerka koja je poslala vojnike iz Nacionalne garde da pomognu Texasu da se bori protiv Bidenove pogranične krize”.
Noem je poznata u konzervativnim krugovima. Bivša članica Kongresa, iskoristila je dva mandata na položaju guvernerke male države da zauzme istaknutu poziciju među republikancima.
Ako njena kandidatura bude potvrđena u Senatu, biće na čelu agencije koja će biti u centru sprovođenja Trumpovih imigracionih planova i obećanja da će pokrenuti masovnu deportaciju ilegalnih imigranata. Procjenjuje se da je u SAD-u 11 miliona ilegalnih imigranata.
Sekretarijat za unutrašnju bezbjednost ima 260.000 zaposlenih, a formiran je poslije terorističkih napada 11. septembra i ima niz odgovornosti.
POGLEDAJTE JOŠ: Koga je Trump do sada izabrao na ključne pozicije