Veliko prebrojavanje pčela na području sjevernoameričkog kontinenta

Kolaps kolonija domaćih pčela, odnosno pčela iz uzgoja, dobro je dokumentiran, ali vrlo malo se zna o 4.000 vrsta divljih pčela
Oko 100.000 volontera, kako se očekuje, krenut će 11. kolovoza u zajedničku akciju prebrojavanja divljih, solitarnih pčela na cijelom području sjevernoameričkog kontinenta. Akcija i nosi ime Great Bee Count. Ti, nazovimo ih, građani-znanstvenici pravit će inventar pčelinjih populacija kako bi se utvrdilo opada li njihov broj jednako drastično kao i u kolonijama domaćih pčela.

“Pčele su mnogo manje, ponekad se potpuno izgube u laticama...” pokazuje Yvonne Fredlake, čiji je vrt, u Gainsvilleu, u Virginiji, obično prepun pčela sredinom ljeta.

“Ako redovito sadim suncokret, a to i pokušavam, onda svaka dva tjedna mogu obaviti prilično dobro prebrojavanje, pod uvjetom da doista budno pratim i da, naravno, ne zaboravim.”

U sklopu jednodnevnog lokalnog projekta “Great Sunflower”, Yvonne redovito prebrojava pčele u svojem vrtu i bit će jedan od volontera koji će, tijekom Velikog prebrojavanja pčela, unositi podatke na web site te akcije. “Svaki je dan dobar dan jer dobro je svako prebrojavanje”.

Kolaps kolonija domaćih pčela, odnosno pčela iz uzgoja, dobro je dokumentiran, ali vrlo malo se zna o 4.000 vrsta divljih pčela. Sam Droege, biolog iz Američke geološke službe (United States Geological Survey ili USGS), vodi pčelinji laboratorij pri istraživačkom centru Patuxent Wildlife. Veliko prebrojavanje pčela, kaže on, pomoći će u određivanju lokalnih, regionalnih i nacionalnih trendova.

“Kad imate takav jedan uzorak, načinjen u toku jednog dana, u cijeloj zemlji, dobijate dobar uvid u to gdje pčela ima, a gdje ih nema, i onda možete početi temeljitije istraživati mjesta koja su ostala bez pčela, tražiti uzroke njihovu nestanku.”

Ti su podaci, a i mnogo više, potrebni Droegeu kako bi mogao utvrditi zdravstveno stanje divljih pčela. Na pokušalištu laboratorija centra Patuxent Wildlife otkrili su da pčele vrlo lijepo napreduju na čistinama ispod žica visokog napona. Zahvaljujući tim podacima, kaže Droege, i nastali su programi za proširenu mrežu prirodnih koridora pod električnim vodovima.

“Tako smo dobili mjesto koje bi nam moglo biti od pomoći i u polinaciji i u usjevima i u gospodarstvu, ali i u očuvanju rijetke flore, kao rezervoar za stvari koje više ne postoje”.

Droege također vodi program popisivanja divljih pčela u Sjedinjenim Državama. I u tome se ozbiljno oslanja i računa na pomoć volontera.

“Jedino nam građani i njihovi uzorci mogu pomoći u implementaciji nečega što će nam dopustiti da pratimo promjene u pčelinjim populacijama. Statistiku, to ćemo mi preuzeti. Analizirati uzorke i o njima izvještavati”.

Biti dijelom takvog projekta, takvih nastojanja, kaže Yvonne Fredlake, način je vraćanja za sve ono što nam pčele daju, prirodno, svakog dana. “One mi pomažu u vrtu, s uzgojem povrća; na isti način, pomažu i stotinama drugih obitelji oko mene koje također imaju vrtove”.

Makar će Veliko prebrojavanje pčela, dodaje ona, trajati samo jedan dan, ona sama pratit će ih cijeloga ljeta.