Nelegalni imigranti u Americi nastoje dobiti pravo na ostanak

Svaki šesti Amerikanac - hispanik

Za predsjednikovu akciju prijavilo se više od sto hiljada ljudi. Administracija se nada da će Kongres usvojiti zakon koji će mladim ljudima omogućiti da na kraju postanu američki državljani.
Izvršna naredba predsjednika Obame da privremeno prekine deportaciju jednog broja imigranata bez dokumenata, ulila im je nadu, ali je istovremeno podijelila mnoge porodice i prijatelje.

Uzmimo primjer Monice Sibri i Yohana Garcie koji su dobri prijatelji. Garcia je došao u Sjedinjene Države kada je imao 15 godina, a Sibri u svojoj 16. On za sada ima pravo ostati u zemlji, ali ona nema.

Predsjednik Obama je ove godine podvukao liniju. Imigranti koji su ilegalno dovedeni u Sjedinjene Države do svoje 15. godine, imaju pravo da ostanu još najmanje dvije godine. Barack Obama, američki predsjednik je rekao: „Da razjasnim stvar. Ovo nije amnestija. To nije davanje imuniteta. Nije put prema državljanstvu. To nije trajno rješenje.“

Ali te kriterijume ne zadovoljavaju svi. Sibri, iz Ekvadora, ima 20 godina i studira na Univerzitetu Staten Island-a. Ona kaže: „Ovdje mi je pola porodice, ovdje su mi i roditelji. Ako odem nazad u Ekvador, tamo nemam nikoga.“

Garcia ima 25 godina. On je sretan što ima zakonsko pravo ostati, ali je zabrinut zbog Sibrijeve i ostalih koji će možda biti primorani da odu. „Mislim da bi talentovanim studentima kao što je ona, trebalo pružiti mogućnost da urade nešto u ovoj velikoj zemlji. Ona se ovdje obrazuje. Mislim da bi bila veliki dobitak za Sjedinjene Američke Države.“, govori Garcia.

Lourdes Romero ima pravo ostati. „Osjećam se kao da ću sada poletjeti, da ostvarim sve ono o čemu sam oduvijek sanjala, ali u isto vrijeme ne prestajem misliti na ove ljude kojima nije dozvoljeno ostati.“

Među onima koji imaju svoje mišljenje nisu samo imigranti. Joanna Marzullo je jedna od onih koji se protive Obaminom naređenju.Ona radi pri njujorškoj službi za kontrolu imigracije: „Obama nije u pravu kada dopušta imigrantima koji su ilegalno ušli u zemlju, da tu i ostanu ili da im se olakša ostanak.“

Otac Bob Vitaglione iz Crkve Svetog Srca u njujorškom Brooklinu kaže da je Obamina odluka plemenita, ali se zalaže za promjenu pristupa. „Naši današnji imigranti bez dokumenata su, u stvari, robovi 20. stoljeća. Oni rade za minimalnu nadnicu ili ispod toga. Rade najprljavije, najodvratnije poslove, koje bi u staro vrijeme obavljali robovi.“

Za predsjednikovu takozvanu odloženu akciju, prijavilo se više od sto hiljada ljudi. Administracija se nada da će Kongres usvojiti zakon koji će mladim ljudima - koji su kao djeca ilegalno dovedeni u Sjedinjene Države - omogućiti da na kraju postanu američki državljani. Ali u međuvremenu, oni koji nisu obuhvaćeni ovim planom, biće ili deportovani, ili dobrovoljno vraćeni kući, ili će ostati u Sjedinjenim Državama - ilegalno.