"Bosna i Hercegovina je 2001. godine bila prva država u regionu koja je dekriminalizirala klevetu na cijelom svom području. U ovom kontekstu, ovo vidimo kao korak unazad u ionako krhkom okruženju medijskih sloboda u entitetu RS gdje je samo nekolicina slobodnih i nezavisnih medija koji danas rade", stoji u upozorenju predstavnica OSCE-a za slobodu medija Terese Ribeiro i šefa Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini Briana Aggelera.
“Ovakav razvoj događaja izaziva zabrinutost jer se odvija uprkos nedavnim uvjeravanjima Ministarstva pravde RS-a da Vlada nema za cilj da radi na izmjenama Krivičnog zakonika RS-a iako je to prvi najavio predsjednik RS-a Milorad Dodik krajem 2022. godine.” navedeno je u pismu potpisanom u Beču i Sarajevu.
“Još jednom ponavljamo da su ovakvi potezi u suprotnosti sa međunarodnim standardima i dobrom praksom i da će dodatno narušiti ukupnu situaciju sa slobodom medija u RS.”
Ranije su na namjere vlasti entiteta RS upozorile i krovne novinarske organizacije.
Vaš browser ne podržava HTML5
“Pažljivo ćemo pratiti ovu situaciju u skladu sa našim mandatima. Takođe ćemo i dalje ostati na raspolaganju za konstruktivan dijalog i smjernice sa svim zainteresiranim stranama. Vlasti RS imaju odgovornost da osiguraju inkluzivnu, konstruktivnu i transparentnu javnu debatu o svim amandmanima koji mogu uticati na medijske slobode u tom entitetu”, poručuju iz OSCE-a.
Vlasti RS-a napravili su već niz koraka kako bi propisali drakonske kazne za građane i medije u slučaju verbalnih prekršaja, što profesionalna medijska zajednica tumači kao gušenje slobode govora.