Britanija je rasporedila desetine vojnika oko baza zbog zabrinutosti da bi preleti mogli biti trik ili akti sabotaže koje sprovode protivnici kao što je Rusija.
U saopštenju objavljenom u srijedu, Američke vazduhoplovne snage u Evropi navele su da se "mali bespilotni vazdušni sistemi i dalje primjećuju u blizini i iznad (baza) Kraljevskog vazduhoplovstva Lakenheath, RAF Mildenhall, RAF Feltwell i RAF Fairfordod 20. novembra".
Rečeno je da je broj uočenih dronova fluktuirao i da je varirao po veličini i konfiguraciji.
"Do danas su rukovodioci instalacija utvrdili da nijedan od upada nije utjecao na ljude u bazi, objekte ili imovinu. Vazduhoplovstvo preduzima sve odgovarajuće mjere da zaštiti pomenute objekte i ljude u njima", navodi se u saopštenju.
RAF Lakenheatht na istoku Engleske je dom 48. borbene eskadrile Američkog ratnog vazduhoplovstva, kamen temeljac američke borbene sposobnosti u Evropi i dom nekoliko stelt borbenih aviona F-35, između ostalih aviona. Četiri američka strateška bombardera B-52 trenutno se nalaze u RAF Fairfordu na zapadu zemlje.
Pentagon je ove nedjelje saopštio da aktivno prati situaciju.
"Suština je da je to nešto što ćemo ozbiljno shvatiti. Nastavljamo da ispitujemo. Ali do sada, [to] nije imalo značajan utjecaj na misiju", rekao je portparol Pentagona general-major Patrick Ryder novinarima u utorak, dodajući da su mali dronovi postali "relativno uobičajeni u cijelom pejzažu".
Britanija je rasporedila oko 60 vojnika oko američkih baza. Britanska ministarka odbrane Maria Eagle rekla je da se koriste "višeslojne mjere zaštite snaga".
"Potrudićemo se da svako koga uspijemo da uhvatimo da se upusti u ovakvo ponašanje pokaže punu snagu zakona", rekla je Igl poslanicima u srijedu.
Zaključak uočavanja je da dronovima ne upravljaju ljudi koji se time bave iz hobija, rekao je David Dunn, profesor međunarodne politike na britanskom univerzitetu u Birminghamu, koji je opširno pisao o opasnostima koje predstavljaju dronovi.
"Posebno je alarmantno u ovom kontekstu što se zapravo govori o tome da [postoji] nekoliko različitih veličina dronova. Čini se da je to koordinirana i planirana aktivnost. Najočiglednije je da su to remetilačke prakse i da one zapravo tjeraju aerodrom da funkcioniše na drugačiji način, da obustavi vazdušne operacije", rekao je Dunn za Glas Amerike.
Dronovi se mogu koristiti i u druge svrhe.
"Oni mogu da prikupljaju obavještajne podatke o tome koliko aviona je operativno, gdje se nalaze, kakva su kretanja. I, zapravo, to mogu učiniti i za pojedince", rekao je Dunn.
Dronovi su primjećeni iznad američke baze u RAF Feltwellu, koja prvenstveno služi kao stambeni prostor za američko vojno osoblje – što je "posebno zlokobno" dešavanje, prema Dunnu.
"Zato što u doba u kome imate visoko sofisticirane letjelice pete generacije koje rade prikriveno i nevidljivo u elektronskom spektru kada lete – i koje su visoko zaštićene u vazduhoplovnoj bazi u ojačanim skloništima za avione – najugroženiji dio cjelokupnog sistema je zapravo posada", rekao je Dunn za Glas Amerike.
"I tako, ako možete da identifikujete gdje žive prateći ih kući do njihovih bračnih odaja, možete identifikovati gdje zapravo možete prekinuti najslabiji dio tog lanca", rekao je on.
Londonski list Times objavio je da vlasti nisu isključile Rusiju kao krivca. Dan je rekao da postoje dokazi da Moskva želi da pojača hibridne napade, što znači oblik ratovanja koji i dalje može biti destruktivan.
"Bilo da se radi o prekidu podmorskih kablova ili o zapaljivim paketima koji se šalju u grad u kojem živim, Birmingham — na aerodromu u Birminghamu je pronađen zapaljivi paket, a postoji još jedan [primjer] spaljivanja skladišta, u kome se skladišti materijal koji ide u Ukrajinu - čini se da se te stvari obično rade od treće strane, pri čemu je ruska država, izgleda, zaposlila kriminalce u Velikoj Britaniji", rekao je Dunn.
Ruska ambasada u Londonu nije odgovorila na zahtjeve Glasa Amerike za komentar do trenutka objavljivanja. Moskva je ranije negirala bilo kakvu umiješanost u hibridne napade na Zapad.