Dužnosnici UN-a za ljudska prava osuđuju nasilno gušenje protesta u Iranu

FILE - Police arrive to disperse demonstrators during a protest over the death of Mahsa Amini, a woman who died after being arrested by the Islamic republic's 'morality police', in Tehran, Iran, Sept. 19, 2022.

Službenici UN-a za ljudska prava osudili su nasilje iranskih snaga sigurnosti protiv prosvjednika razljućenih smrću mlade žene optužene da se nije pridržavala strogih iranskih pravila odijevanja.

Protesti u 15 iranskih pokrajina izbili su nakon smrti 22-godišnje Mahse Amini dok je bila u policijskom pritvoru. Uhapsila ju je 13. septembra takozvana moralna policija jer navodno nije pravilno nosila hidžab.

Ured UN-a za ljudska prava kaže da je teško doći do tačnog broja prosvjednika koje su iranske sigurnosne snage ubile, ranile i uhapsile. To je zbog ograničenja telekomunikacija. Državni mediji navode 41 smrtni slučaj.

Međutim, glasnogovornica UN-a za ljudska prava Ravina Shamdasani rekla je da su nevladine organizacije koje prate situaciju izvijestile o većem broju smrtnih slučajeva. Rekla je da jedan vjerodostojan izvor izvještava o 76 ubijenih ljudi, uključujući žene i djecu. Istaknula je da su stotine drugih ozlijeđene u najmanje 11 pokrajina.

"Iznimno smo zabrinuti zbog komentara nekih vođa koji ocrnjuju prosvjednike i zbog očigledne nepotrebne i nerazmjerne upotrebe sile protiv prosvjednika", rekao je Shamdasani. "Vatreno oružje se nikada ne smije koristiti da bi se rastjeralo okupljanje. U kontekstu okupljanja ono bi se trebalo koristiti samo u slučaju neposredne prijetnje životu ili ozbiljne ozljede."

FILE - A picture obtained by AFP outside Iran on Sept. 21, 2022, shows Iranian demonstrators taking to the streets of Tehran during a protest for Mahsa Amini, days after she died in police custody.

Navodno je uhapšeno na stotine ljudi, uključujući branitelje ljudskih prava, odvjetnike, aktiviste civilnog društva i najmanje 18 novinara.

Shamdasani je rekao da žene protestuju protiv nošenja hidžaba četiri desetljeća, ali navodno policijsko premlaćivanje Amini i njezina kasnija smrt očito su bili posljednja kap. Shamdasani je rekao da je ovoga puta došlo do izljeva podrške iz svih sfera života i iz mnogih pokrajina diljem Irana.

"Ženske braniteljice ljudskih prava koje su prosvjedovale protiv upotrebe hidžaba ili koje su poduzele korake da ga uklone, godinama su bile mete, zastrašivane, maltretirane, hapšene, premlaćivane. Postoji nekoliko neriješenih slučajeva žena koje su bile pritvorene i optužena u vezi s hidžabom", rekla je.

Iranska policija demantirala je da je Amini pretučena dok je bio u pritvoru.

Shamdasani je rekao da je nedostatak odgovarajućeg odgovora na smrt Amini i izljev bijesa na ulice, kao i gašenje komunikacija, ozbiljno utjecalo na iransko društvo.

Ured UN-a za ljudska prava poziva iranske vlasti da riješe situaciju. Shamdasani se zalaže za istragu i poštivanje slobode okupljanja i izražavanja. Rekla je da bi vlada trebala prestati ocrnjivati prosvjednike i umjesto toga ih slušati.