UN nudi nadzor nad eventualnim prekidom vatre u Gazi

A Palestinian student walks between the rubble after attending a class in a tent set up on the rubble of the house of teacher Israa Abu Mustafa, as war disrupts school year, in Khan Younis, in the southern Gaza Strip, Sept. 4, 2024.

Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres izjavio je da su Ujedinjene nacije ponudile pomoć u praćenju eventualnog prekida vatre kako bi se zaustavio rat između Izraela i Hamasa u Gazi, ali da je "nerealno" misliti da će svjetska agencija direktno upravljati teritorijem ili poslati mirovne snage.

Guterres je u intervjuu za Associated Press rekao: "UN će biti na raspolaganju da podrži bilo kakvo primirje", ali je rekao da ne vjeruje da će Izrael prihvatiti širu ulogu UN-a. Kako je sukob između Izraela i Hamasa bjesnio u posljednjih 11 mjeseci , Izrael je optužio mali broj radnika UN-a da su se pridružili Hamasovim militantima u njihovom šokantnom napadu 7. oktobra na Izrael koji je započeo rat.

Ujedinjene nacije imaju vojnu posmatračku misiju na Bliskom istoku, poznatu kao UNTSO, od 1948. Guterres je rekao da je ponuda da se nadgleda prekid vatre „bila jedna od hipoteza koju smo iznijeli na sto." Ali mjeseci -dugi pregovori o prekidu vatre su zastali.

"Naravno, mi ćemo biti spremni učiniti sve što međunarodna zajednica zatraži za nas", rekao je Guterres. "Pitanje je da li bi to strane prihvatile, a posebno da li bi to prihvatio Izrael."

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres govori tokom intervjua u sjedištu Ujedinjenih naroda, 9. septembra 2024.

Ističući hitnost sadašnjeg prekida vatre, Guterres je rekao: "Nivo patnje kojem svjedočimo u Gazi je bez presedana u mom (sedmogodišnjem) mandatu generalnog sekretara Ujedinjenih naroda. Nikada nisam vidio takav nivo smrti i razaranja kakvo vidimo u Gazi u posljednjih nekoliko mjeseci."

Odvojeno, šef UN-a za ljudska prava Volker Türk rekao je u ponedjeljak da je okončanje rata u Gazi "i sprječavanje potpunog regionalnog sukoba apsolutni i hitni prioritet".

"Znamo da se ratovi prelivaju i na buduće generacije, podstičući ponavljane cikluse mržnje ako njihovi uzroci ostanu neriješeni", rekao je Türk na sjednici Vijeća za ljudska prava u Ženevi. “Nažalost, rat u Gazi je suštinski primjer.”

Türk je istakao “strašan” napad Hamasa na Izrael, prisilno raseljavanje 1,9 miliona Palestinaca u Gazi, 101 Izraelac koji se još uvijek drži kao talac u Gazi i izraelske “smrtonosne i destruktivne operacije” na Zapadnoj obali koje “pogoršavaju katastrofalnu situaciju .”

Izraelska vojska izvijestila je u ponedjeljak da je izvršila napade preko noći na zgrade i lansirno mjesto koje koriste militanti Hezbolaha u južnom Libanu, što je posljednji u prekograničnim sukobima između dvije strane koji su izazvali zabrinutost zbog šireg regionalnog sukoba.

Oštećena stambena zgrada, nakon napada projektilima prema Izraelu iz Libana, usred prekograničnih neprijateljstava između Hezbolaha i izraelskih snaga, u Nahariji, sjeverni Izrael, 9. septembra 2024.

U susjednoj Siriji, državni mediji objavili su u ponedjeljak da je u izraelskim zračnim napadima ubijeno najmanje 18 ljudi, a povrijeđeno skoro 40 osoba.

Udari su bili usmjereni na vojne lokacije u centralnoj Siriji, navodi se u izvještaju.

Izrael rijetko komentariše napade koje izvodi u Siriji, ali je rekao da neće dozvoliti iransko prisustvo u Siriji, što je ključni put za slanje iranskog oružja Hezbolahu u Libanu.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu obećao je u nedjelju da će nastaviti rat protiv Hamasovih militanata u Gazi dok se sukob približava 12. mjesecu, rekavši da je njegova zemlja "okružena ubilačkom ideologijom koju vodi iranska osovina zla".

Posljednjih dana došlo je do velikih uličnih protesta protiv njegovog vođenja rata, zajedno s njegovim neuspjehom da postigne prekid vatre s Hamasom koji uključuje povratak preostalih talaca koje drži teroristička grupa koju je odredila SAD.

Ali Netanyahu je drugim izraelskim čelnicima rekao da “velika većina građana Izraela… zna da smo u potpunosti posvećeni postizanju ciljeva rata: eliminirati Hamas, vratiti sve naše taoce, osigurati da Gaza nikada više ne predstavlja prijetnju Izrael i da naše stanovnike na sjeveru i jugu sigurno vratimo u njihove domove.”

Rat je pokrenut oktobarskim napadom na južni Izrael prošle godine u kojem je ubijeno oko 1.200 ljudi i doveo do hvatanja oko 250 talaca. U izraelskoj ofanzivi odmazde ubijeno je više od 40.900 Palestinaca, uglavnom žena i djece, iako izraelska vojska kaže da broj poginulih uključuje nekoliko hiljada militanata.

Sjedinjene Države, Katar i Egipat proveli su mjesece pokušavajući da posreduju u prekidu vatre i povratku talaca, ali su pregovori više puta zaglibili.

Neke informacije za ovu priču dali su The Associated Press, Agence France-Presse i Reuters.