Ukrajina računa na novo oružje dugog dometa kako bi zaobišla zapadna ograničenja i pogodila duboko u Rusiju

Ilustracija

Ukrajina kaže da ima novo oružje dugog dometa za napad duboko u Rusiju bez traženja dozvole od saveznika - domaće kombinacije projektila i bespilotnih letjelica za koje je ministar odbrane obećao da će dati "odgovore" na val ruskih bombardovanja.

"Palianytsia" je stvorena zbog hitne potrebe, rekli su ukrajinski zvaničnici, jer Rusija dominira nebom od izbijanja rata u februaru 2022., a zapadni saveznici Ukrajine postavljaju uslove za upotrebu svojih raketa dugog dometa u Rusiji.

U ponedjeljak je val ruskih projektila i dronova gađao električnu infrastrukturu Ukrajine u najvećem takvom napadu u posljednjih nekoliko sedmica.

“Branitelji života ne bi trebali imati ograničenja u pogledu oružja, sve dok Rusija koristi sve vrste vlastitog oružja”, rekao je predsjednik Volodymyr Zelenskyy u poruci Telegrama nakon napada.

Zelenskyy je u subotu potvrdio postojanje Palianytsia, nazvanog po jednoj vrsti ukrajinskog kruha i riječi koja je tako ozloglašena teška za ispravno izgovoriti da je korištena za razotkrivanje osumnjičenih špijuna na početku rata. Ukrajinski predsjednik je to nazvao "novom klasom" oružja.

U subotu, kada je Ukrajina obilježila 33. godišnjicu nezavisnosti od bivšeg Sovjetskog Saveza, također je prvi put korišteno novo oružje, ciljano na rusku vojnu instalaciju na okupiranoj teritoriji, rekli su zvaničnici ne iznoseći detalje.

Ministar odbrane Rustem Umerov obećao je u ponedjeljak da će se oružje uskoro ponovo koristiti kao odgovor na noćni napad na Ukrajinu.

Ukrajina priprema svoj odgovor. Oružje vlastite proizvodnje”, napisao je na svojoj Facebook stranici. “Ovo još jednom dokazuje da su za pobjedu potrebni dalekometni kapaciteti i ukidanje ograničenja za udare po vojnim objektima neprijatelja.”

Ukrajinski vojni video nagovijestio je da je njegov domet do 700 kilometara - u rangu s ATACMS-om koji je isporučio SAD. Prikazivao je mapu sa raznim aerodromima, uključujući rusku vazdušnu bazu Savasleyka, koja se nalazi u tom dometu, dodajući da Palianytsia može doći do najmanje 20 ruskih aerodroma.

Sjedinjene Države i drugi zapadni saveznici pružaju Ukrajini oružje dugog dometa, ali je ograničavaju da ga lansira duboko u Rusiju zbog straha od eskalacije rata. Ukrajina može ciljati pogranične regije, ali želi ići dublje kako bi napala rusku vojnu infrastrukturu.

Institut za proučavanje rata saopštio je da Rusija "koristi prostor utočišta u dubokim pozadinskim područjima". Procjenjuje se da je najmanje 250 vojno značajnih ciljeva u Rusiji u dometu projektila ATACMS, ali trenutna ograničenja dozvoljavaju Ukrajini da pogodi samo 20 od njih.

Zamjenik ukrajinskog premijera za inovacije i tehnologiju Mihail Fedorov gleda u svoj telefon nakon intervjua za Associated Press u Kijevu, Ukrajina, ponedjeljak, 19. avgusta 2024. (AP Photo/Hanna Arhirova)

Ukrajinski ministar tehnologije, Mihajlo Fedorov, rekao je za Associated Press u svom prvom intervjuu o novom oružju da je sljedeći korak povećanje proizvodnje.

"Mislim da će ovo promijeniti igru jer ćemo moći da udarimo tamo gdje Rusija to danas ne očekuje", rekao je.

Fedorov je odbio da precizira domet ili trenutno snabdijevanje, navodeći bezjbednosne razloge, ali je rekao da je uključen u projekte razvoja domaćih projektila od kraja 2022. godine.

Ukrajinska ratišta postala su smrtonosna laboratorija za testiranje novih oružja i adaptacija starih. I ukrajinske i ruske snage su opremile gotovu opremu eksplozivima i infracrvenim kamerama vojne klase; Rusija je naknadno opremila nevođene bombe iz sovjetske ere GPS-om; a ukrajinske podvodne bespilotne letjelice osakatile su rusku flotu na Crnom moru.

Ali novo oružje je dugoročni cilj Ukrajine.

Jedan od stručnjaka uključenih u projekt raketa dugog dometa rekao je da je to "potpuno novi razvoj, od nule" koji je počeo prije otprilike 18 mjeseci.

"Ovo nije produžetak starog sovjetskog projekta", rekao je stručnjak, govoreći pod uvjetom anonimnosti kako bi se zaštitila tajnost projekta. Projektil ima pojačivač na čvrsto gorivo koji ga ubrzava, nakon čega slijedi mlazni motor, rekao je stručnjak.

Ukrajina kaže da njena nesposobnost da se bori protiv ruskog oružja dugog dometa ima smrtonosne posljedice. Ukrajinski glavnokomandujući general Oleksandr Sirski rekao je da je Rusija lansirala 9.627 raketa dugog dometa, a odbrana Ukrajine oborila je samo četvrtinu njih, te da su više od polovine ruskih ciljeva bili civilni.

Specijalista i Fedorov rekli su da svaka raketa košta manje od milion dolara, a vojska se okreće privatnom sektoru kako bi dodatno smanjila troškove proizvodnje. „Privatno tržište nevjerovatno brzo generiše rješenja“, rekao je ministar.

Od ove godine privatne kompanije postale su glavni dobavljači bespilotnih letjelica za ukrajinsku vojsku, uključujući i one koje sada udaraju unutar Rusije i one podvodne koje su u više navrata napadale rusku crnomorsku flotu, rekao je Fedorov.

"U Ukrajini će biti dostupne sve vrste projektila", rekao je on. “Ako imamo ovakvo vlastito oružje, osjećat ćemo se neovisnije i samopouzdanije.”

Fedorov je dodao da vjeruje da bi ogromna veličina Rusije mogla biti i njena ranjivost.

Nemoguće je proizvesti dovoljno sistema protivvazdušne odbrane za zaštitu tako velike teritorije“, rekao je on. “Za nas ovo otvara mogućnost djelovanja duboko iza neprijateljskih linija.”