Ukrajina napala Moskvu sa 32 drona, najveći udar na rusku prijestolnicu

Policajci stoje pored svog automobila na praznom Crvenom trgu sa katedralom Vasilija Vasilija u pozadini, Moskva, Rusija, 28. juna 2023.

Ukrajina je u nedjelju napala Moskvu s najmanje 32 bespilotne letjelice, što je najveći napad bespilotnih letjelica na rusku prijestolnicu od početka rata 2022. godine, prisiljavajući preusmjeravanje letova sa tri glavna gradska aerodroma i povrijedivši najmanje jednu osobu.

Ruska protivvazdušna odbrana oborila je 32 bespilotne letelice koje su letjele ka Moskvi iznad okruga Ramenskoe i Kolomenski u moskovskoj oblasti, kao i u gradu Domodedovo, gdje se nalazi jedan od najvećih aerodroma u gradu, rekao je gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanjin.

„Uništena su 32 drona koji su letjeli za Moskvu“, rekao je Sobjanin. On je prijavio da nema veće štete, iako je ruska federalna agencija za vazdušni saobraćaj saopštila da su aerodromi Domodedovo, Šeremetjevo i Žukovo preusmjerili letove.

Jedna osoba je povrijeđena.

Aerodromi su od tada nastavili sa radom, saopštila je ruska agencija za nadzor avijacije Rosaviatsia.

Moskva i njena okolna regija, sa populacijom od najmanje 21 milion ljudi, jedna je od najvećih metropolitanskih područja u Evropi, uz Istanbul.

Okrug Ramenskoye, oko 45 kilometara jugoistočno od Kremlja, posljednji je put bio na meti u septembru u tada najvećem ukrajinskom napadu na glavni grad Rusije, kada su ruske jedinice protivvazdušne odbrane uništile 20 dronova.

Neprovjereni video objavljen na ruskim Telegram kanalima prikazuje dronove kako zuje preko horizonta. Ruski zvaničnici izvijestili su o višestrukim ukrajinskim napadima dronovima u drugim regijama, među kojima su regije Kaluga, Bryansk i Orlov.

Rat u Ukrajini koji traje 2-1/2 godine ulazi u ono što neki zvaničnici kažu da bi mogao biti njegov konačni čin nakon što su moskovske snage napredovale najbržim tempom od prvih dana rata i Donald Trump je izabran za 47. predsjednika Sjedinjenih Država .

Demonstranti drže plakate tokom skupa koji su organizovali rođaci ukrajinskih vojnika koje su zarobile ruske snage kako bi pozvali na njihovo oslobađanje na Trgu nezavisnosti u Kijevu 9. novembra 2024. godine.

Trump, koji je preuzeo dužnost u januaru, rekao je tokom kampanje da bi mogao donijeti mir u Ukrajini u roku od 24 sata, ali bez detalja o tome kako će to učiniti.

Kada je ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskiy nazvao Trumpa da mu čestita na pobjedi na predsjedničkim izborima, pozivu se pridružio izvršni direktor Tesle i Trumpov pristalica Elon Musk, javljaju mediji. Musk posjeduje SpaceX, koji pruža usluge satelitske komunikacije Starlink koje su od vitalnog značaja za ukrajinsku odbranu.

Moskovski 'kišobrani'

Kijev, koji je i sam meta uzastopnih masovnih udara ruskih snaga dronovima, pokušao je uzvratiti udarac svom znatno većem istočnom susjedu ponovnim napadima bespilotnih letjelica na rafinerije nafte, aerodrome, pa čak i ruske strateške radarske stanice za rano upozoravanje.

Dok front od 1.000 kilometara u velikoj mjeri ličio na rovove iz Prvog svjetskog rata i artiljerijsku borbu tokom većeg dijela rata, jedna od najvećih inovacija sukoba je rat dronom.

Moskva i Kijev su nastojali da kupe i razviju nove bespilotne letjelice, razmjeste ih na inovativne načine i traže nove načine da ih unište - od upotrebe pušaka farmera do naprednih elektronskih sistema za ometanje.

Moskva je razvila niz elektronskih "kišobrana" nad Moskvom, sa dodatnim naprednim unutrašnjim slojevima iznad strateških zgrada, i složenom mrežom protivvazdušne odbrane koja obara dronove prije nego što stignu do Kremlja u srcu ruske prijestonice.

Obje strane su jeftine komercijalne bespilotne letjelice pretvorile u smrtonosno oružje, istovremeno povećavajući vlastitu proizvodnju. Vojnici s obje strane su prijavili strah od bespilotnih letjelica -- i obje strane su u svojoj propagandi koristile sablasne video snimke fatalnih udara dronova.

Ruski predsjednik Vladimir Putin, koji je nastojao izolirati Moskvu od teških ratnih teškoća, nazvao je ukrajinske napade dronovima koji ciljaju civilnu infrastrukturu poput nuklearnih elektrana "terorizmom" i obećao odgovor.

Moskva, daleko najbogatiji grad u Rusiji, doživljava procvat tokom rata, podstaknuta najvećim trošenjem sredstava za odbranu od Hladnog rata.

Na moskovskim bulevarima nije bilo traga panike.