Ukrajina na Rusiju ispalila britanske krstareće rakete Storm Shadow, dan nakon što je koristila američke ATACMS

Raketa Storm Shadow izložena na sajmu u Parizu

Ukrajina je u srijedu na Rusiju ispalila salvu britanskih krstarećih projektila Storm Shadow, najnovijeg zapadnog oružja koje joj je dozvoljeno da koristi na ruske ciljeve, dan nakon što je ispalila američke rakete ATACMS.

Ruski ratni dopisnici su naveliko izvještavali o napadima na Telegramu, a potvrdio ih je zvaničnik pod uvjetom da ostane anoniman.

Moskva je saopštila da bi upotreba zapadnog oružja za napad na rusku teritoriju daleko od granice bila velika eskalacija sukoba. Kijev kaže da mu je potrebna sposobnost da se odbrani tako što će gađati ruske pozadinske baze koje se koriste za podršku invaziji Moskve, koja je ove sedmice ušla u svoj hiljaditi dan.

Nalozi ruskih ratnih dopisnika na Telegramu objavili su snimak za koji kažu da uključuje zvuk raketa koje su pogodile region Kursk. Može se čuti najmanje 14 ogromnih eksplozija, od kojih većini prethodi oštar zvižduk onoga što zvuči kao nadolazeća raketa. Na snimku, snimljenom u stambenoj četvrti, vidi se crni dim koji se diže u daljini.

Proruski Telegram kanal Two Majors objavio je da je Ukrajina ispalila do 12 Storm Shadows na regiju Kursk i prenijela slike komada projektila na kojima je jasno vidljivo ime Storm Shadow.

Glasnogovornik britanskog premijera Keira Starmera rekao je da njegov ured neće komentirati izvještaje ili operativna pitanja.

Britanija je ranije dozvolila Ukrajini da koristi Storm Shadow rakete unutar ukrajinske teritorije. Vlada Kijeva je vršila pritisak na zapadne partnere da im daju dozvolu za korištenje takvog oružja za gađanje ciljeva duboko u Rusiji, a od američkog predsjednika Joea Bidena dobila je odobrenje da koristi ATACMS ove sedmice, dva mjeseca prije nego što Biden napusti funkciju.

Bidenov nasljednik, novoizabrani predsjednik Donald Trump, rekao je da će okončati rat, ne govoreći kako. Zaraćene strane su to protumačile kao vjerovatno da će uključiti pritisak na mirovne pregovore - za koje se ne zna da su vođeni od prvih mjeseci rata - i pokušavaju da zauzmu jaku poziciju prije pregovora.

Storm Shadows imaju domet veći od 250 km i dale bi Ukrajini mogućnost da pogodi ciljeve daleko dublje u Rusiji nego prije.

Kijev kaže da je Moskva, koja je izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru 2022., ranije iskoristila ograničenja u upotrebi oružja, posebno da udari ukrajinske gradove iz zraka teškim navođenim bombama.

Zapadne zemlje kažu da je dolazak više od 10.000 sjevernokorejskih vojnika da se bore za Rusiju posljednjih sedmica bila eskalacija koja zaslužuje odgovor.

Prva upotreba američkog ATACMS-a u utorak, ispaljenog na ruski arsenal u regiji Bryansk, izazvala je čvrste riječi Moskve, koja je najavila promjenu svoje nuklearne doktrine kako bi se snizio prag za upotrebu atomskog oružja.

Washington je rekao da ne vidi potrebu za prilagođavanjem vlastitog nuklearnog stava i optužio Moskvu da pribjegava neodgovornoj retorici.

Vojni analitičari kažu da je malo vjerovatno da će rakete većeg dometa Ukrajini dati odlučujuću prednost u ratu, ali bi joj mogle pomoći da ojača svoju poziciju, posebno u borbi za komad zemlje unutar ruske regije Kursk koju je zauzela u avgustu.