Jedva dva mjeseca otkako se pridružila mobilnoj jedinici protuvazdušne odbrane, 27-godišnja Angelina usavršila je vježbu do kraja: opremljena borbenom oprema, protivavionskim mitraljezom, krstarila je za volanom pikapa, pjevajući uz ukrajinska pjesma o pobuni.
Ostalo se odigralo za nekoliko sekundi: ispod pozicije sa drvoredima u blizini kijevskog predgrađa Buča, ona i njena jedinica od pet žena postavile su mitraljez, provjerile municiju i čekale. Cvrkut cvrčaka je ispunio tišinu sve dok ruski dron Shahed nije oboren - ove avgustovske noći, od strane obližnje jedinice - otklonjena je još jedna prijetnja svakodnevnom životu u Ukrajini.
Oboriti dron donosi joj radost. "To je samo nalet adrenalina", rekla je Angelina, koja je, kao i druge žene u jedinici, razgovarala za Associated Press pod uslovom da se koriste samo njihova imena ili pozivni znakovi, u skladu s vojnom politikom.
Žene se sve više pridružuju dobrovoljnim mobilnim jedinicama odgovornim za obaranje ruskih dronova koji terorišu ukrajinske civile i energetsku infrastrukturu dok se sve više muškaraca šalje na istok na liniju fronta.
Dok žene čine samo mali dio oružanih snaga u zemlji, njihova služba je od vitalnog značaja. Sa desetinama hiljada muškaraca koji se navodno regrutuju svakog mjeseca, žene su pojačale ključne operacije od rudnika uglja do snaga teritorijalne odbrane koje ih prihvataju da obavljaju tradicionalno muške uloge.
Najmanje 70 žena regrutovano je u odbrambene snage Buče posljednjih mjeseci za operacije protiv bespilotnih letjelica, rekao je komandant teritorijalne odbrane te oblasti pukovnik Andrii Velarty. To je dio nacionalne akcije za privlačenje žena dobrovoljaca na pola radnog vremena da popune redove lokalnih odbrambenih jedinica.
Žene dolaze iz svih sfera života - od majki koje ostaju kod kuće do doktora poput Angeline - i nazivaju sebe "vješticama iz Buče", što je znak njihove uloge čuvanja noćnog neba od ruskih dronova.
Neke su bili motivisani da se jave kao dobrovoljci zbog ruskog masakra stotina stanovnika Buče tokom višemesečne okupacije predgrađa Kijeva od strane ruskih trupa ubrzo nakon invazije u februaru 2022. Tijela muškaraca, žena i djece ostavljena su na ulicama, u kućama i masovnim grobnicama.
“Bili smo ovdje, vidjeli ove strahote”, rekla je Angelina, koja liječila ranjene stanovnike, uključujući djecu, tokom ruske okupacije.
Dakle, kada je u junu na autoputu uočila znak koji poziva regrute dok se vozila sa svojom prijateljicom, Olenom, takođe doktoricom, "nismo oklijevali", rekla je.
Nazvali smo i odmah nam je rečeno 'Da, dođite sutra', rekla je ona. “Postoji posao koji možete raditi ovdje.”
Iscrpljujuća obuka
Na treningu duboko u šumi ovog mjeseca, žene regrute u rasponu od 27 do 51 godine testirale su se koliko brzo mogu sastaviti i rastaviti puške. „Imam osmake koji to mogu bolje“, vikao je njihov instruktor.
Regruti su poučeni o raznim vrstama oružja i mina, taktikama i kako da otkriju ruske infiltratore - njihove vještine prilagođene ratu u kojem se metode njihovog neprijatelja uvijek mijenjaju.
“Ne treniramo ništa manje od muškaraca,” rekla je Lidija, koja se pridružila prije mjesec dana.
34-godišnja prodavačica sa četvoro djece, Lidija je rekla da je njen glavni motiv bio da učini svoj dio kako bi zaštitila svoju porodicu. Njena djeca su je drugačije gledala otkako je počela da nosi vojničke uniforme, rekla je.
“Moj mlađi sin uvijek pita: ‘Mama, da li nosiš pištolj?’ Ja kažem, ‘Da.’ On pita: ‘Da li pucaš?’ Ja kažem: ‘Naravno’.”
"Uvijek sam bila najbolja za njih, ali sada sam najbolja na malo drugačiji način", rekla je.
Ona je 31. jula bila na dužnosti kada je Rusija lansirala 89 dronova Shahed, koji su svi uništeni. Lidija je te noći bila pomoćnica mitraljesca.
“Spremili smo se, otišli smo na poziv, otkrili smo da ima puno meta širom Ukrajine”, rekla je ona. “Imali smo uređaje za noćno osmatranje tako da je bilo lako uočiti metu.”
Šta je osjećala dok je njena jedinica oborila tri drona? „Radost i neki vulgarni jezik“, rekla je Olena.
Nakon obaranja dronova, počinje dnevni posao
Kada je sunce izašlo, Angelina i Olena skinule su svoju tešku borbenu opremu i otišle kući da obuku hiruršku uniformu. Još jedna smjena, ovog puta na odjelu intenzivne njege u bolnici u kojoj rade, uskoro je počela.
Do ponoći bi se vratili blizu drvoreda, čekajući nadolazeće ruske dronove. „Danas sam spavala dva sata i četrdeset minuta“, rekla je Olena.
Obje žene ne mogu pobjeći od rata.
Njihovi momci su vojnici, a Angelina, anesteziolog, svog je upoznala u bolnici gdje se oporavljao od borbene rane na stopalu.
Vidjevši broj ranjenih ukrajinskih vojnika bio je jedan od razloga zašto je odlučila da se dobrovoljno prijavi.
“Da nam približimo pobjedu. Ako možemo nešto učiniti da pomognemo, zašto ne?” rekla je.
Angelinin dečko brine svaki put kada je ona na dužnosti i kada se oglasi alarm za vazdušni napad. Šalje joj poruke, "budi oprezna", a kada se završi, "piši mi" - uprkos tome što je mnogo strašnije na prvim linijama, rekla je.
"Nismo više žene, mi smo vojnici"
Napadi ruskih dronova obično su intenzivniji noću, ali su i dnevni napadi jednako smrtonosni. Jedinica dronova provodi cijele noći vozeći se tamo-amo od svoje baze u šumi do pozicije. Ponekad stoje satima čekajući da pucaju.
“Nema ništa lako u tome. Da biste ga srušili, morate stalno trenirati”, rekla je Angelina. “Moram stalno da treniram, uključujući i na simulatorima.”
Njihov komandir voda, samouvjerena žena duge ispletene kose koja nosi pozivni znak Calypso, svake nedjelje vodi obuku iz gađanja, jurišnih vještina i borbene medicine.
Nema razlike između volontera i volonterki, rekla je.
“Od trenutka kada dođemo da služimo, potpišemo ugovor, mi više nismo žene, mi smo vojnici”, rekla je ona. “Moramo da radimo svoj posao, a to razumiju i muškarci. Ne dolazimo ovdje da sjedimo i kuhamo ili nešto slično.”
“Imam osjećaj da bismo djevojke i ja oborili ove šahede golim rukama, štapom, ako bismo morali – bilo šta da ih spriječimo da padnu na našu djecu, prijatelje i porodicu.”
Žene u pokretnim jedinicama dežuraju svaka dva-tri dana. Rade u grupama po pet, sa mitraljescem, pomoćnikom, vatrogasnom podrškom, vozačem i komandirom.
"Naravno, rat je rat, ali niko nije otkazao ženstvenost", rekla je Kalipso. “Nije važno da li ste pogodili Shaheda našminkanim očima ili ne, posao i dalje traje. I nemaju svi manikir.”
Kako se više žena obučava da se pridruže redovima snaga teritorijalne odbrane, nebo Ukrajine će biti sigurnije, rekla je Angelina.
„To znači da mogu barem malo doprinijeti tome da moja majka mirno spava, da moja braća i sestre mirno idu u školu i da se mirno sastaju sa prijateljima“, rekla je ona.
“Tako da i moje kumče može rasti pod relativno mirnim nebom.”