Trumpov izabranik za direktora FBI-ja planira da preoblikuje biro. Evo šta je rekao da želi da uradi

Kash Patel je godinama dobro poznat u orbiti Donalda Trumpa kao lojalni pristalica koji dijeli skepticizam novoizabranog predsjednika prema FBI-u i obavještajnoj zajednici. Ali on dobija novu pažnju, javnosti i Kongresa, sada kada ga je Trump izabrao da vodi FBI.

Dok se priprema za mukotrpnu i vjerovatno dugotrajnu borbu za potvrđivanje u Senatu, Patel može očekivati ispitivanje ne samo zbog njegove lojalnosti Trumpu, već i zbog njegovog uvjerenja – otkrivenog tokom prošle godine u intervjuima i njegovoj vlastitoj knjizi – da bi stoljetni FBI trebao biti radikalno prepravljen.

Evo pogleda na nešto od onoga što je predložio za glavnu državnu federalnu agenciju za provođenje zakona. Koliko bi on to zapravo pratio, drugo je pitanje.

Razmišlja o zatvaranju FBI-jevog sjedišta u Washingtonu

Prvi zaposlenici FBI-a uselili su se u sadašnje sjedište Pennsylvania Avenue prije 50 godina. U zgradi su od tada smješteni nadzornici i lideri koji donose odluke koje se tiču ureda širom zemlje i inostranstva.

Ali ako Patel ima svoj put, zgrada J. Edgara Hoovera mogla bi biti zatvorena, a zaposlenici rastjerani.

"Zatvorio bih zgradu FBI Hoover prvog dana i ponovo je otvorio sljedećeg dana kao muzej 'duboke države'", rekao je Patel u septembarskom intervjuu za "Shawn Kelly Show". „Onda bih uzeo 7.000 zaposlenih koji rade u toj zgradi i poslao ih širom Amerike da jure kriminalce. Budite policajci. Vi ste policajci – idite i budite policajci.”

Takav plan bi nesumnjivo zahtijevao pravne, logističke i birokratske prepreke i mogao bi više odražavati retoričku figuru nego praktičnu ambiciju.

U prošlogodišnjoj knjizi pod naslovom „Vladni gangsteri: Duboka država, istina i bitka za našu demokratiju“, predložio je skromniju reformu preseljenja sjedišta iz Washingtona „kako bi spriječio institucionalno hvatanje i obuzdao angažovanje rukovodstva FBI-a u političkim igrama.”

Kako to biva, dugoročna sudbina zgrade se mijenja bez obzira na tranziciju rukovodstva. Administracija općih službi je prošle godine odabrala Greenbelt, Maryland, kao mjesto za novo sjedište, ali je trenutni direktor FBI-ja Christopher Wray izrazio zabrinutost zbog potencijalnog sukoba interesa u procesu odabira lokacije.

Zgrada sjedišta FBI-ja u Washingtonu, 7. decembra 2018.

Govorio je o pronalaženju 'zavjerenika' u vladi i medijima

U prošlogodišnjem intervjuu s konzervativnim strategom Steveom Bannonom, Patel je ponovio neistine o predsjedniku Joeu Bidenu i ukradenim izborima.

"Ići ćemo na ljude u medijima koji su lagali američkim građanima, koji su pomogli Joeu Bidenu da namjesti predsjedničke izbore", rekao je Patel. Isto vrijedi i za navodne "zavjerenike" unutar savezne vlade, rekao je.

Nije sasvim jasno šta on zamišlja, ali u meri u kojoj Patel želi da olakša vladi da se obračuna sa zvaničnicima koji otkrivaju osetljive informacije i novinarima koji ih primaju, zvuči kao da bi podržao preokret politike sadašnjeg Ministarstva pravde koja generalno zabranjuje tužiocima da oduzimaju dosijee novinara u istragama o curenja informacija.

Tu politiku je 2021. godine implementirao državni tužilac Merrick Garland nakon negodovanja zbog otkrića da je Ministarstvo pravde za vrijeme Trumpove administracije pribavilo telefonske zapise novinara u sklopu istraga o tome ko je otkrio vladine tajne.

Sam Patel je rekao da tek treba da se utvrdi da li će se takav obračun biti sproveden građanski ili krivično. Njegova knjiga uključuje nekoliko stranica bivših zvaničnika FBI-a, Ministarstva pravde i drugih federalnih agencija koje je identificirao kao dio "Izvršne vlasti duboke države".

Prema vlastitim smjernicama FBI-a, krivične istrage ne mogu biti ukorijenjene u proizvoljnim ili neosnovanim spekulacijama, već umjesto toga moraju imati ovlaštenu svrhu otkrivanja ili prekida kriminalne aktivnosti.

I dok FBI vodi istrage, odgovornost za podnošenje saveznih optužbi ili podnošenje tužbe u ime savezne vlade pada na Ministarstvo pravde. Trump namjerava da imenuje bivšu državnu tužiteljku Floride Pam Bondi za državnog tužioca.

Bivša državna tužiteljka Floride Pam Bondi govori pred republikanskim predsjedničkim kandidatom bivšim predsjednikom Donaldom Trumpom na predizbornom skupu u First Horizon Coliseumu, 2. novembra 2024. u Greensborou, NC. (AP Photo/Alex Brandon)

Želi 'veliku, veliku' reformu nadzora

Patel je bio žestoki kritičar FBI-jevog korištenja svojih nadzornih tijela prema Zakonu o nadzoru stranih obavještajnih službi, a u svom intervjuu "Shawn Kelly Show" pozvao je na "veliku, veliku reformu.”

Ta pozicija ga povezuje i s lijevo orijentiranim građanskim libertarijancima koji su dugo bili skeptični prema moći vlade i s Trumpovim pristalicama ogorčenim zbog dobro dokumentiranih pogrešnih nadzora tokom istrage FBI-a o potencijalnim vezama između Rusije i Trumpove kampanje 2016.

Ali to ga izdvaja daleko od rukovodstva FBI-a, koje je naglasilo potrebu da biro zadrži svoju sposobnost špijuniranja osumnjičenih špijuna i terorista, čak i uz implementaciju korektivnih koraka za ispravljanje ranijih zloupotreba.

Ako bude potvrđeno, Patel će preuzeti FBI usred kontinuirane debate o posebno spornoj odredbi FISA-e poznatoj kao Odjeljak 702, koja dozvoljava SAD-u da bez naloga prikuplja komunikacije neamerikanaca koji se nalaze izvan zemlje u svrhu prikupljanja stranih obavještajnih podataka.

Biden je u aprilu potpisao dvogodišnje produženje ovlasti nakon žestokog kongresnog spora oko toga treba li FBI-u biti zabranjeno korištenje programa za traženje podataka Amerikanaca. Iako se FBI može pohvaliti visokom stopom usklađenosti, analitičari su okrivljeni za niz zloupotreba i grešaka, uključujući nepropisno traženje informacija u spremištu obavještajnih podataka o Amerikancima ili drugima u SAD-u, uključujući člana Kongresa i učesnike protesta protiv rasne pravde 2020. i nereda 6. januara 2021. u američkom Kapitolu.

Patel je jasno stavio do znanja svoj prezir prema ponovnom glasanju.

„Pošto je budžet FISA-e bio u ovom ciklusu, tražili smo od Kongresa da to popravi. A znate li šta je većina u Domu, gdje su radili republikanci? Savijali su koljena. Oni su to (ponovo ovlastili)”, rekao je Patel.

U svojoj knjizi, Patel je rekao da bi savezni branilac trebao biti prisutan kako bi se zalagao za prava optuženih u svim sudskim postupcima FISA-e, što je odstupanje od statusa quo.

Bivši šef osoblja Pentagona Kash Patel maše okupljenima dok govori tokom Konzervativne političke konferencije, CPAC 2024, u Nacionalnoj luci, u Oxon Hillu, Md., petak, 23. februara 2024. (AP Photo/Jose Luis Magana, File)

Pozvao je na smanjenje veličine obavještajne zajednice

Patel je zagovarao smanjenje obavještajne zajednice savezne vlade, uključujući CIA-u i Agenciju za nacionalnu sigurnost.

Kada je u pitanju FBI, on je prošle godine rekao da će podržati da se biro odvoji od ostalih aktivnosti u borbi protiv kriminala.

Nije jasno kako bi to tačno namjeravao učiniti s obzirom na to da FBI-jeve operacije prikupljanja obavještajnih podataka čine ključni dio mandata i budžeta biroa. Wray, koji je na tom poslu već sedam godina, također je nedavno upozorio na povećanu prijetnju okruženja u vezi s međunarodnim i domaćim terorizmom.

Nakon napada 11. septembra 2001. godine, tadašnji direktor FBI-ja Robert Mueller suočio se s pozivima nekih u Kongresu koji su smatrali da bi FBI trebalo da se podijeli, a nakon toga je stvorena nova domaća obavještajna agencija.

Ideja je zamrla, a Mueller je uložio nove resurse u transformaciju onoga što je desetljećima prije svega bila domaća agencija za provođenje zakona u instituciju za prikupljanje obavještajnih podataka jednako fokusiranu na borbu protiv terorizma, špijuna i stranih prijetnji.

Frank Montoya Jr., penzionisani visoki dužnosnik FBI-a koji je bio direktor ureda Nacionalne izvršne kontraobavještajne službe, rekao je da se ne slaže s idejom razbijanja FBI-jevih "intel shopova" i smatra da je to način da se omalovaži biro.