Racija koju je FBI izvršio na Trumpovom imanju Mar-a-Lago na Floridi, prva takva pretraga u američkoj historiji, najnoviji je pokazatelj da se istražitelji koncentrišu na potencijalna krivična djela 45. predsjednika Sjedinjenih Država. Prema izvještajima, agenti su tražili klasifikovana dokumenta koja je Trump možda odnio iz Bijele kuće kada je napustio Washington prošle godine.
FBI je imao sudski nalog i pretraga je vjerovatno odobrena na najvišem nivou Sekretarijata za pravosuđe. Međutim, detalji naloga koji su podnijeli istražitelji i njihovo obrazloženje za raciju nisu još javno poznati, niti se zna ime sudije koji je dozvolio da se pretraži Trumpovo imanje. Bijela kuća kaže da nije unaprijed znala za raciju.
Prema zakonu o predsjedničkim zapisima iz 1978. godine, zvanični podaci svih predsjednika i potpredsjednika ostaju javno vlasništvo, čak i nakon što napuste položaj. Premisa zakona je da dokumenta pripadaju američkoj javnosti, a ne pojedincima koji su u nekom trenutku služili kao lideri zemlje.
Oko godinu dana nakon što je napustio Bijelu kuću, Trump je Nacionalnom arhivu predao 15 kutija dokumenata, od kojih su neki, kako je rečeno, bili klasifikovani. Međutim, istražitelji koji su pretražili Trumpovu kancelariju i otvorili sef na njegovom imanju na Floridi u ponedjeljak su iznijeli dodatna dokumenta koja nisu predata u januaru.
Kao i u slučaju istraga koje se odnose na predsjedničke izbore, Trump je raciju opisao kao pokušaj da ga spriječe da se ponovo kandiduje 2024.
"Ovo su mračna vremena za našu naciju. Moj prelijepi dom Mar-A-Lago u Palm Beachu na Floridi je trenutno pod opsadom i okupacijom velike grupe agenata FBI-ja", saopštio je bivši predsjednik.
"Ništa slično se nikada nije dogodilo nekom predsjedniku SAD", rekao je, navodeći da je pretraga bila rezultat "prestupa tužilaštva, instrumentalizacije pravosudnog sistema, i napad radikalnih ljevičarskih demokrata koje očajnički žele da me spriječe da se kandidujem za predsjednika 2024".
Također je iznio tvrdnju da takav događaj može da se odigra samo u "propalim zemljama trećeg svijeta."
"Nažalost, Amerika je sada postala jedna od tih zemalja, korumpirana do nivoa kakav nije viđen do sada."
Trump i dalje ima veliki broj pristalica u bazi republikanskih birača, iako je niz republikanskih zvaničnika, među kojima su njegov potpredsjednik Mike Pence, guverer Floride Ron DeSantis i drugi nagoviještavali da bi i sami mogli da uđu u trku za republikansku predsjedničku nominaciju.
Istrage u toku
Sekretarijat za pravosuđe takođe istražuje Trumpovu ulogu u podsticanju nereda u Capitolu 6. januara 2021, kada je oko dvije hiljade njegovih pristalica upalo u zgradu da bi spriječili članove Kongresa da potvrde pobjedu demokrate Joea Bidena na predsjedničkim izborima 2020. Na mitingu neposredno prije nereda, Trump je pozvao pristalice da odu do Capitola i "bore se svom snagom."
Iako su saradnici iz Bijele kuće kao i tadašnji sekretar za pravosuđe William Barr više puta rekli Trumpu da nema dokaza o neregularnostima u brojanju glasova koje su mogle da izmijene ishod izbora, Trump je javno i privatno tražio od Trumpa da zaustavi brojanje glasova predstavnika Elektorskog koledža čija je većina pripala Bidenu.
Međutim, Pence je to odbio da učini na osnovu savjeta pravnika koji su mu rekli da nema to ovlaštenje po Ustavu.
Istražitelji razmatraju ulogu koju je Trump odigrao u realizaciji plana koji su promovisali neki od njegovih savjetnika da se izabere nova grupa elektora u državama u kojima je izgubio izbore, kako bi zamijenili zvanične elektore koji su, u ime većine birača iz svojih država, glasali za Bidena.
U Sjedinjenim Državama, predsjednici se biraju na odvojenim izborima u svakoj od 50 država, a ne putem direktnog glasanja. Broj elektorskih glasova svake države zavisi od broja stanovnika, pa najveće države imaju najveći uticaj. Izgrednici koji su upali u Capitol pokušali su da spriječe zakonodavce da potvrde konačni rezultat, pobjedu Bidena sa 306 prema 232 glasa u Elektorskom koledžu.
U trećoj istrazi, tužilac u južnoj državi Georgiji vodi istragu protiv Trumpa zbog potencijalnog zahtjeva da se manipuliše glasovima.
U snimljenom telefonskom razgovoru 2. januara 2021, Trump je zatražio od najvišeg izbornog zvaničnika Georgije da mu "pronađe" 11.780 glasova - jedan više od razlike kojom ga je Biden pobijedio - među pet miliona glasova koji su registrovani u toj državi. Tokom razgovora Trump je rekao: "Samo mi treba 11.000 glasova. Ljudi, treba mi 11.000 glasova."