Trgovinski partneri SAD upozorili da bi Trumpove tarife nanijele štetu svima

Novoizabrani predsjednik Donald Trump govori na sastanku Republikanske konferencije u Predstavničkom domu, 13. novembra 2024.

Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump obećao je u ponedjeljak da će brzo po stupanju na funkciju uvesti tarife Kini, Meksiku i Kanadi – zemljama koje su tri najveća trgovinska partnera SAD – što povećava izglede za trgovinske ratove i veće cijene za američke potrošače.

Zvaničnici iz tih zemalja upozorili su da bi tarife nanijele svima šetu, pogoršale inflaciju i negativno utjecale na tržište rada.

Trump je koristio niz postova na svom Truth Social nalogu da objavi poteze, uključujući i izjavu da će prvog dana na funkciji "potpisati sva potrebna dokumenta za naplatu Meksiku i Kanadi tarifa od 25 odsto na SVE proizvode koji dolaze u Sjedinjene Države, i njihove smiješno otvorene granice".

Rekao je da će tarife ostati na snazi dok se ne zaustavi "invazija drogom, posebno fentanil0m, i svih ilegalnih stranaca na našu zemlju!"

Trump je rekao da Meksiko i Kanada imaju sposobnost da "lako riješe ovaj dugo tinjajući problem".

Također se požalio na, kako je rekao, ulogu Kine u "ogromnim količinama droge, posebno fentanila, koje se šalju u Sjedinjene Države".

"Dok ne prestanu, mi ćemo Kini naplaćivati dodatnih 10 odsto tarifa, iznad svih dodatnih tarifa, na sve njihove brojne proizvode koji dolaze u Sjedinjene Američke Države", napisao je Trump.

Kina je odgovorila rekavši da "niko neće pobijediti" u trgovinskom ili tarifnom ratu.

"Kina vjeruje da je kinesko-američka ekonomska i trgovinska saradnja po svojoj prirodi obostrano korisna", rekao je portparol kineske ambasade u Sjedinjenim Državama.

Predsjednica Meksika Claudia Sheinbaum u utorak je sugerisala da bi ta zemlja mogla da uzvrati svojim tarifama. Poručila je da je spremna na razgovore o tom pitanju, ali da je droga američki problem.

"Jednu tarifu pratila bi druga kao odgovor, i tako dalje dok ne ugrozimo zajedničke poslove", rekla je ona, aludirajući na američke autokompanije koje imaju fabrike na obje strane granice.

Naglasila je i da je Meksiko uradio mnogo da smanji priliv migranata i dodala da "migrantski karavani više ne dolaze do granice". Međutim, meksički napori da se suzbije trgovina drogom kao što je fentanil - koji proizvode meksički karteli od hemikalija uvezenih iz Kine - oslabili su prošle godine.

Zamjenik guvernera kanadske Centralne banke rekao je da je jasno da bi Trumpov potez ima posljedice sa obje strane granice.

"Ono što se događa u SAD ima veliki utjecaj na nas, i nešto poput toga (tarifa) bi jasno uticalo na obje ekonomije", rekao je Rhys Mendes.

Sjedinjene Države, Meksiko i Kanada potpisali su novi trgovinski sporazum tokom Trumpovog prethodnog mandata, sporazum koji će biti na reviziji 2026.

Dogovor dozvoljava izuzeća ograničenja kada je u pitanju nacionalna bezbjednost.

Trump i kanadski premijer Justin Trudeau razgovarali su o trgovini i bezbjednosti granica nakon što je Trump objavio svoje planove u ponedjeljak, rekao je kanadski izvor upoznat sa situacijom.

Novi američki lider na dužnost stupa za nešto manje od dva mjeseca, što ostalja prostor za pregovore i potencijalne promjene planova njegove administracije.

Trumpov kandidat da vodi Sekretarijat za finansije, Scott Bessent, napisao je u tekstu za Fox News prošle nedjelje da tarife mogu biti "korisno sredstvo za postizanje spoljnopolitičkih ciljeva predsjednika", uključujući postizanje toga da druge vlade povećaju potrošnju na odbranu ili preduzmu mere u vezi sa trgovinom drogom.

Zamjenica kanadskog premijera Christina Freeland i ministar javne bezbjednosti Dominic LeBlanc izdali su zajedničku izjavu u ponedjeljak uveče naglašavajući bliske veze između SAD i Kanade, uključujući kanadski izvoz energije u SAD i saradnju na zaustavljanju trgovine drogom.

"Naš odnos danas je uravnotežen i obostrano koristan, posebno za američke radnike. Danas Kanada kupuje više od Sjedinjenih Država nego Kina, Japan, Francuska i Velika Britanija zajedno", navodi se u saopštenju.

Tarife plaćaju kompanije koje uvoze proizvode, što znači da bi se ti troškovi, ako se implementiraju, mogli prenijeti u vidu viših cijena za ljude koji kupuju niz dobara uključujući gas, automobile i hranu.

Trump je koristio tarife kao dio svoje ekonomske agende tokom svoje prethodne administracije, sa posebnim fokusom na robu iz Kine. Kineska vlada je odgovorila uvođenjem svojih tarifa na robu proizvedenu u SAD.

On se također fokusirao na bezbjednost na američko-meksičkoj granici, naredivši izgradnju šire mreže graničnih zidova i zahtijevajući od meksičke vlade da preduzme korake da ukloni migrante iz oblasti u blizini granice sa SAD.

Trumpove najnovije najave dolaze u vrijeme kada broj hapšenja zbog ilegalnih prelazaka granice opada, a podaci iz oktobra pokazuju da su hapšenja bila blizu najnižih brojeva za četiri godine.

U izvještaju su korišyene neke informacije agencija AP, Reuters i AFP.