Tajvan otkrio planove za suočavanje s potencijalnom kineskom vojnom blokadom

Na ovoj slici iz videa koji je objavila Uprava obalske straže Tajvana, brod Uprave tajvanske obalske straže, lijevo, juri brod kineske obalske straže u blizini okruga Kinmen, Tajvan, 11. jula 2024.

Tajvan pojačava napore da ojača svoje sposobnosti da odgovori na potencijalnu vojnu blokadu od strane Kine, dok Peking povećava vojni pritisak na demokratsko ostrvo.

U izvještaju koji opisuje tajvanski ratni plan ishrane, a koji je u utorak dostavljen parlamentu, Ministarstvo poljoprivrede je navelo da je održalo tromjesečne zalihe riže i osiguralo da se hrana i kritične zalihe ravnomjerno skladište širom ostrva.

Prema ministarstvu, trenutne zalihe riže mogu držati Tajvan sedam mjeseci, a njegov inventar riblje hrane dovoljan je da podrži ribolov u ribnjacima više od tri mjeseca ako morski ribolov nije moguć. Vlada je saopštila da takođe priprema planove za pripremu za racioniranje pirinča tokom rata.

U slučaju kineske vojne blokade, tajvanske vlasti rekle su da će posvetiti više poljoprivrednog zemljišta za uzgoj riže i koristiti dodatna jezera za uzgoj akvakulture. Usjevi kojima bi Tajvan dao prednost uzgoju u slučaju rata uključuju slatki krompir, soju i svježe povrće. Ministarstvo također planira uspostaviti radnu grupu koja će provoditi mjesečni popis prehrambenih resursa ostrva.

Zvaničnici tajvanskog Ministarstva ekonomskih poslova također su iznijeli planove za povećanje tajvanskih energetskih rezervi i opskrbe energijom.

Hu Wen-chong, direktor odjela za upravljanje državnim preduzećima u tajvanskom Ministarstvu ekonomskih poslova, rekao je poslanicima u srijedu da vlada planira postaviti tri stanice za prijem prirodnog plina kako bi povećala sigurnosne zalihe prirodnog plina na više od 14 dana. Tajvan trenutno ima dovoljno zaliha da održi zalihe prirodnog gasa osam dana.

U slučaju nestašice prirodnog gasa tokom rata, Hu je rekao zakonodavcima da bi vlada mogla aktivirati neke elektrane na ugalj koje su povučene iz pogona kako bi podržala potrebe ostrva za snabdijevanje energijom.

Održavanje opskrbe Tajvana naftom je još jedna briga. Tajvan uvozi blizu 70% svoje nafte sa Bliskog istoka, za šta se neki zakonodavci brinu da bi Kina izvršila pritisak na zemlje u regionu da zaustave izvoz na ostrvo tokom blokade. Hu je rekao da je ostrvo diverzificiralo nabavku nafte iz drugih zemalja, poput Sjedinjenih Država i Indonezije.

Analitičari su pozdravili pripreme za potencijalnu blokadu, ali su rekli da su ratni planovi Tajvana za hranu i rezerve energije osmišljeni da se nose sa prirodnim katastrofama u hrani, kao što su tajfuni i potresi.

"Ratno vrijeme se razlikuje od prirodnih katastrofa jer neće biti prijetnji kineske vojske tokom zemljotresa", rekao je za Glas Amerike Lin Ying-yu, vojni stručnjak na Univerzitetu Tamkang na Tajvanu.

“Da bi ovi planovi funkcionirali u ratnim scenarijima, još uvijek ima puno prostora za poboljšanje.

Su Tzu-yun, vojni stručnjak na Institutu za istraživanje nacionalne odbrane i sigurnosti sa sjedištem u Tajpeju, primijetio je da Tajvan već duže vrijeme vrši mjesečne inventare kritičnih zaliha i skladišti te resurse širom ostrva.

Postoji blizu 1.000 silosa za žitarice različitih veličina širom Tajvana, provode se kritične vježbe raspodjele resursa tokom godišnje vježbe protivvazdušne odbrane Wan An u julu,” rekao je Su.

Prirodni gas čini oko polovinu električne energije Tajvana, ključnog resursa koji Tajvan neće moći da uvozi tokom kineske blokade. Su je rekao da je važno pronaći načine da se zalihe nafte i uglja na otoku koriste za opskrbu električnom energijom.

U telefonskom intervjuu za Glas Amerike, Su je citirao izvještaj Tajvanskog zakona o energetskoj administraciji koji kaže da ostrvo ima rezerve nafte i uglja za oko pet mjeseci, sa oko 190 miliona tona podzemnog uglja. Ti resursi bi se mogli koristiti za snabdijevanje električnom energijom ako Tajvan iskusi nestašicu prirodnog gasa tokom kineske blokade, rekao je Su.

Kineska blokada "čin rata"

U protekloj sedmici Kina je pojačala svoj vojni pritisak na Tajvan, organizirajući jednodnevnu vojnu vježbu u stilu blokade oko ostrva samo nekoliko dana nakon govora predsjednika Tajvana Lai Ching-tea na Dan državnosti 10. oktobra.

U govoru je Lai rekao da Narodna Republika Kina nema pravo predstavljati Tajvan, formalno poznat kao Republika Kina. Peking smatra Tajvan dijelom svoje teritorije.

Kina je također u utorak počela održavati zračne i morske vježbe u blizini otoka Niushan kod jugoistočne kineske provincije Fujian.

Tajvanski ministar odbrane Wellington Koo je u srijedu rekao da je grupa kineskih nosača aviona plovila kroz Tajvanski moreuz. Grupu je predvodio Liaoning, najstariji kineski nosač aviona. Ministarstvo odbrane Tajvana saopćilo je da pomno prati Liaoningov pokret.

Koo je također rekao da pekinška vježba "Joint Sword-2024B", koja je održana 13. oktobra, nije ispunila definiciju stvarne blokade jer kineska vojska nije nametnula zone zabrane letenja i plovidbe.

“Ako zaista želite da izvršite takozvanu blokadu, koja je prema međunarodnom pravu da se zabrani ulazak svih aviona i brodova u to područje, onda se u skladu sa rezolucijama Ujedinjenih naroda to se smatra oblikom rata”, rekao je novinarima u tajvanskom parlamentu u srijedu.

Koo je dodao da bi, budući da otprilike jedna petina globalnog tereta prolazi kroz Tajvanski moreuz, blokada koju je uvela Kina imala globalne posljedice.

“Međunarodna zajednica ne bi mogla sjediti i samo gledati”, rekao je Koo poslanicima tokom zakonodavne sjednice u srijedu.

Kina je od avgusta 2022. održala najmanje četiri vojne vježbe u stilu blokade oko Tajvana i svaka vježba je poslužila kao odgovor na političke razmjene na visokom nivou između Tajvana i SAD-a ili važne govore koje je održao tajvanski predsjednik.

Lin sa Univerziteta Tamkang rekao je da dok Kina koristi ove vojne vježbe u stilu blokade kako bi testirala svoje sposobnosti i poboljšala koordinaciju između različitih snaga, one su također način Pekinga da odgovori na glavne političke primjedbe na Tajvanu.

"Kina pokušava signalizirati da će, kad god tajvanska vlada da važne političke primjedbe, Peking odgovoriti vojno", rekao je on za Glas Amerike.

Lin je rekao da bi Tajpej trebao pomno pratiti kineske vojne vježbe i u skladu s tim prilagoditi ili poboljšati vojne kapacitete odbrane i napada.