Skoro svaki deseti Amerikanac pati od teške gojaznosti

Mjerila gojaznosti i teške gojaznosti određuju se na osnovu indeksa tjelesne mase (BMI), što je kalkulacija zasnovana na visini i težini.

Gojaznost je postojani problem u SAD-u, ali se broj osoba sa teškom gojaznošću - posebno žena - povećao u odnosu na prethodnu deceniju, pokazalo je novo vladino istraživanje.

Stopa gojaznosti u SAD-u iznosi oko 40%, prema studiji koja je sprovedena na oko 6.000 osoba u periodu od 2021. do 2023. godine.

Skoro svaki deseti ispitanik je imao tešku gojazanost, ustanovili su američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Teška gojaznost se skoro dva puta više pojavljuje kod žena nego kod muškaraca.

Ukupna stopa gojaznosti je, po svemu sudeći, opala u odnosu na studiju rađenu između 2017. i 2020, ali se promjena ne smatra statistički značajnom, budući da su brojke dovoljno male da postoji matematička šansa da stopa nije zaista opala.

To znači da je prerano reći da li novi tretmani za gojazanost, među kojima su nevjerovatno popularni lijekovi za mršavljenje kao što su Wegovy i Zepbound mogu da pomognu da se ublaži epidemija hroničnog oboljenja koje se dovodi u vezu sa nizom drugih zdravstvenih problema, kaže doktor Samuel Emmerich, zvaničnik CDC-a koji je predvodio najnovije istraživanje.

„Jednostavno ne možemo da sagledamo taj detaljni nivo upotrebe lijekova na recept i to uporedimo sa promjenama u prisustvu gojaznosti”, rekao je Emmerich. „Nadam se da ćemo to moći da vidimo u budućnosti.”

Najvažnije otkriće je da rezultati pokazuju da se ukupna stopa gojaznosti u SAD-u nije značajno povećala u posljednjih deset godina, iako se stopa teške gojaznosti povećala sa skoro 8% iz studije obavljene 2013-2014, na skoro 10% koliko je konstatovano u najnovijem istraživanju. Prije toga, gojaznost je naglo rasla u SAD-u od 1990-ih, pokazuju federalne studije.

Mjerila gojaznosti i teške gojaznosti određuju se na osnovu indeksa tjelesne mase (BMI), što je kalkulacija zasnovana na visini i težini. Za ljude čiji je BMI 30 ili veći od toga smatraju se gojaznim, a oni sa indeksom od 40 ili višim imaju tešku gojaznost. Smatra se da indeks tjelesne mase kao mjerilo ima manjkavosti, ali ga ipak i dalje masovno koriste ljekari prilikom procjenjivanja gojaznosti.

„Povećanje u broju teško gojaznih je još alarmantnije jer je to nivo gojaznosti koji je najviše povezan sa kardiovaskularnim bolestima, dijabetesom i smanjenim kvalitetom života”, kaže Solveig Cunningham, profesorica globalnog zdravlja na univerzitetu Emory, koja je specijalistkinja za gojaznost.

Cunningham, koja nije učestvovala u novoj studiji, kaže da nije jasno zbog čega stopa teške gojaznosti raste, i zašto je veća među ženama. Faktori bi mogli da uključe efekat hormona, utjecaj rađanja djece ili druge uzroke koji zahtijevaju dodatne studije, izjavila je.

Novom studijom je također ustanovljeno da gojaznost varira u zavisnosti od nivoa obrazovanja. Oko 32% osoba sa fakultetskom diplomom je gojazno, u poređenju sa 45% onih koji nisu završili fakultet ili srednju školu.

Ranije ovog mjeseca objavljeni su i podaci iz američkih država i teritorija koji pokazuju da je 2023. stopa gojaznosti dramatično varirala od mjesta do mjesta, od više od 41% među odraslim stanovnicima Zapadne Virginije do manje od 24% kod odraslih stanovnika prijestolnice Washingtona. Najviše stope gojaznosti zabilježene su na srednjem zapadu i jugu zemlje.

Međutim, u svim američkim državama i teritorijama stopa gojaznosti je veća od 20%. U 23 države, svaka treća odrasla osoba je gojazna, pokazuju podaci. Prije 2013, nijedna država nije imala tako visoku stopu, kaže doktorica Alyson Goodman koja vodi tim CDC-a fokusiran na zdravlje stanovništva.

Mape SAD-a obilježene različitim bojama su se postepeno promijenile sa zelenih i žutih boja, koje označavaju nižu stopu gojaznosti, na narandžaste i tamno crvene, kojima se označava velika stopa bojazanosti.

„Kada vidite toliko crvenih dijelova mape, to je zaista obeshrabrujuće”, kaže Goodman.

Međutim, dodaje da joj nadu daje noviji naglasak na razumijevanju gojaznosti kao bolesti metabolizma, i nove intervencije kao što je nova klasa lijekova za mršavljenje.

„Ključ je sprječavanje gojaznosti u samom nastanku, počevši od ranog djetinjstva”, kaže Cunningham.

Čak i kada ljudi razviju gojaznost, sprječavanje sticanja dodatne težine treba da bude cilj.

„Zaista je teško da se gojaznost preokrene, na pojedinačnom, i na nivou populacije”, dodaje doktorica Cunningham. „Pretpostavljam da ne iznenađuje što ne vidimo značajniju tendenciju opadanja broja gojaznih.”