Analitičari: U traženju međunarodnog priznanja sirijski pobunjenici usvajaju pristup sličan talibanskom

Vođa sirijske islamističke grupe Hayat Tahrir al-Sham (HTS) koja je predvodila munjevitu pobunjeničku ofanzivu kojom su oteli Damask od vladine kontrole, Abu Mohammed al-Jolani, obratio se okupljenima u glavnoj prestonici Omayyad džamije 8. decembra 2024. godine.

Dok međunarodna zajednica postavlja uslove za nove vladare u Siriji, vodeća pobunjenička grupa zauzela je pomirljiv pristup, sličan onom koji su talibani usvojili u Afganistanu, da traži međunarodno priznanje, kažu analitičari.

Ahmed al-Sharaa, također poznat kao Abu Mohammed al-Jolani, vođa Hayat Tahrir al-Sham, ili HTS-a, sastao se u nedjelju sa specijalnim izaslanikom UN-a za Siriju i naglasio "brzu i efikasnu saradnju" na obnovi sirijske ekonomije i održavanju njenog teritorijalnog integriteta.

U intervjuu za londonski The Times, al-Jolani je rekao da sirijsko tlo neće biti korišteno protiv bilo koje susjedne zemlje, uključujući Izrael.

Asfandyar Mir, viši stručnjak američkog Instituta za mir sa sjedištem u Washingtonu, rekao je za Glas Amerike da je HTS predstavio "poruku pomirenja", sličnu onoj koju su Talibani iznijeli nakon preuzimanja vlasti 2021., "pozicionirajući se na neki način u regionalnoj politici da to ne bi izazvalo regionalne zemlje [i globalne sile] protiv njih."

Nakon preuzimanja vlasti u augustu 2021., talibani su pokušali uvjeriti susjedne zemlje i regionalne sile da grupa neće dozvoliti nikome da koristi Afganistan kao lansirnu rampu protiv bilo koje zemlje.

Međutim, UN su u julu saopštile da, iako talibani tvrde da u Afganistanu nema stranih terorističkih grupa, države članice su izvijestile da više od dvadesetak terorističkih grupa djeluje unutar zemlje.

Dodao je da je HTS naučio iz vlastitog iskustva, ali i iz promatranja talibana, da izbjegne stvaranje neprijatelja u inostranstvu "signalizirajući im i pokušavajući ih uvjeriti da izgleda, mi nemamo ništa s vama", rekao je Mir.

Mir je rekao da globalne i regionalne sile imaju relativno umjerene ciljeve kada se bave pobunjenicima u Siriji, "ali će provoditi vrijeme gledajući HTS".

Sirijski pobunjenici, predvođeni HTS-om, započeli su ofanzivu protiv snaga bivšeg predsjednika Bashara al-Assada 27. novembra u sjevernoj provinciji Idlib i, nakon što su zauzeli neke strateške gradove, za 11 dana preuzeli kontrolu nad glavnim gradom Damaskom.

SAD su pozdravile izjave pobunjenika sa 'nadom', ali su poručile da će im "suditi po njihovim postupcima".

„Donijet ćemo naše odluke kada je u pitanju sankcionisanje, kada je u pitanju prepoznavanje, kada su u pitanju svi alati u našoj kutiji alata, na osnovu onoga što vidimo od HTS-a i drugih aktera na terenu, “, rekao je u ponedjeljak Mathew Miller, glasnogovornik američkog State Departmenta odgovarajući na pitanje Glasa Amerike.

Visoki diplomata EU rekao je u nedjelju da Evropska unija neće ukinuti sankcije Siriji prije nego što njeni novi vladari daju garancije za zaštitu manjina i prava žena i odricanje od terorizma.

Međunarodna zajednica je tražila slične garancije od Talibana nakon što je ta grupa preuzela vlast u Afganistanu u avgustu 2021.

Međunarodna zajednica je pozvala da Talibani poštuju svoje obaveze u borbi protiv terorizma, formiraju inkluzivnu vladu i poštuju ljudska prava, posebno prava žena, prije nego što su priznati kao legitimna vlada Afganistana.

Nijedna zemlja još nije formalno priznala talibane, iako su mnoge zemlje uspostavile diplomatske odnose s talibanskom vladom.

Colin Clarke, direktor istraživanja u The Soufan Group, rekao je za Glas Amerike da je američka politika prema Siriji oblikovana njihovim iskustvom u Afganistanu. "Mislim da to dosta daje informacije o tome šta rade u pogledu vanjske politike," rekao je Clarke.

Rekao je da postoji "mnogo sličnosti" između načina na koji se Talibani i HTS predstavljaju. "Biti pragmatičniji, umjereniji, distancirati se od tvrdokornije džihadističke ideologije", dodao je.

Lark je rekao da je pitanje, međutim, hoće li HTS ostati umjeren.

On je rekao da postoji zabrinutost zbog tvrdokornih stranih militanata, posebno onih iz centralne Azije, unutar pobunjeničkih grupa.

"Oni mogu prebjeći i ili se odvojiti od svojih, ili će možda htjeti da odu i pridruže se drugim grupama poput IS-a jer bi cijeli ovaj vladajući projekt mogli vidjeti kao glupost", dodao je.

UN, SAD, Turska i mnoge druge zemlje proglasile su HTS terorističkom organizacijom.

HTS je "koalicija sunitskih islamističkih pobunjeničkih grupa sa sjedištem u sjevernoj Siriji koje su evoluirale iz Jabhat al-Nusraha, ili 'Nusrah fronta', bivšeg ogranka al-Qaide u Siriji", piše na web stranici Nacionalnog centra za borbu protiv terorizma, američka agencija sa primarnom odgovornošću za analizu i integraciju informacija o međunarodnom terorizmu.

Godine 2013. američki State Department proglasio je al-Sharaa globalnim teroristom, a SAD su ponudile nagradu do 10 miliona dolara za informacije koje bi dovele do njegovog hapšenja.

Iako talibane nije označio kao terorističku grupu od strane američkog State Departmenta, mreža Haqqani, koja je sada dio talibanske vlade, je među terorističkim grupama koje su označile SAD.

Clarke je rekao da misli da će sirijski pobunjenici biti prepoznati prije nego talibani jer oni predstavljaju "noviju pojavu i nemaju toliko kostura u ormaru."

Merissa Khurma, direktorica programa za Bliski istok u istraživačkom centru Wilson Center sa sjedištem u Washingtonu, rekla je da je "veoma teško" uporediti sirijske pobunjenike s talibanima.

"Sa Sirijom je to oslobađalo sirijski narod od brutalnog režima. Sa Afganistanom je to u suštini bio povratak brutalnog režima na vlast", rekao je Khurma.

Ali, rekla je, u oba slučaja vlade protiv kojih su se ove grupe borile patile su od "niskog morala".

"To pokazuje da su oba sistema već erodirala", rekla je.

Nike Ching iz VOA i Zheela Noori iz VOA Afganistana doprinijele su ovoj priči, koja je nastala u avganistanskoj službi VOA.