On je na tu funkciju izabran umjesto Ismaila Haniyeha koji je ubijen u Teheranu u napadu za koji je Iran optužio Izrael. Vlada u Jerusalimu nije preuzela odgovornost za ovaj napad.
Sinwar spada u naradikalnije ličnosti Hamasa i veoma je blizak iranskom režimu, a agencija AP ocjenjuje da je njegov izbor znak prkosa organizacije koju SAD, EU i Velika Britanija smatraju za terorističku.
Vijest o imenovanju, koja je stigla dok se Izrael priprema na iranski odgovor na ubistvo Haniyeha u iranskoj prijestolnici, dočekana je baražom raketa iz Gaze pripadnika Hamasa i drugih ekstremističkih grupa militanata koji se još bore protiv izraelskih trupa u opkoljenoj enklavi.
"Imenovanje znači da Izrael treba da se suoči sa Sinwarom oko rješenja za rat u Gazi", rekao je za Reuters regionalni diplomata upoznat sa pregovorima koje su vodili Egipat i Katar. "To je poruka čvrstine i beskompromisnosti", dodao je.
Sinwar, koji je polovinu svog odraslog života proveo u izraelskim zatvorima je najmoćniji lider Hamasa koji je ostao živ nakon ubistva Haniyeha. Iran je obećao oštru odmazdu.
Izrael nije preuzeo odgovornost za atentat, ali je saopštio da je ubio druge visoke lidere, uključujući zamenika lidera Hamasa Saleha al-Arourija u Bejrutu, i Mohammeda Deifa, vojnog komandanta pokreta.
Rođen u izbjegličkom kampu u gradu Kan Junis jugu Gaze, Sinwar je izabran za vođu Hamasa u Gazi 2017. nakon što je stekao reputaciju nemilosrdnog nasilnika među Palestincima i neumoljivog neprijatelja Izraela.
Portparol izraelske vojske, kontraadmiral Daniel Hagari, okrivio je Sinwara za napad 7. oktobra i rekao da će Izrael nastaviti da ga goni.
"Postoji samo jedno mjesto za Yehyju Sinwara, i to pored Mohammeda Deifa i ostalih terorista 7. oktobra", rekao je on za televiziju Al Arabiya, navodi se u saopštenju koje je objavila vojska. "To je jedino mesto koje mu spremamo i koje smo namenili za njega."
Najnoviji sukob na Bliskom istoku počeo je kada su ekstremisti Hamasa, organizacije koju SAD, EU i Velika Britanija smatraju za terorističku, napali Izrael 7. oktobra, u kojem je poginulo oko 1.200 i kidnapovali oko 250, od kojih je 100 i dalje zarobljeno u Gazi.
Izrael je potom pokrenuo ofanzivu na Gazu u kojoj je do sada ubijeno više od 39.000 ljudi, prema podacima lokalnog ministarstva zdravlja, koje kontroliše Hamas.