Slovenija, Hrvatska i Srbija osnivaju zajedničku željezničku kompaniju

Slovenija, Hrvatska i Srbija osnivaju zajedničku željezničku kompaniju

Ministri saobraćaja Hrvatske, Srbije i Slovenije danas su u Beogradu podpisali dogovor o osnivanju zajedničke željezničke kompanije kako bi ubrzali prevoz roba i ljudi od Slovenije do Turske.

Nova komanija bi trebala ubrzati teretni i putnički saobraćaj na željezničkoj pruzi poznatoj kao Koridor 10, koja vodi od Slovenije kroz Hrvatsku i Srbiju prema Turskoj. Dogovor izmedju tri željenice u državnom vlasništvu će transport učiniti efikasnijim i profitabilnijim i putovanje od Ljubljane do Istanbula sa 57 skratiti na 35 sati.

Ministri saobraćaja Slovenije, Hrvatske i Srbije u Beogradu podpisuju dogovor o osnivanju zajedničke željezničke kompanije

Nakon podpisivanja sporazuma u Beogradu, ministar saobraćaja Srbije, Milutin Mrkonjić je rekao da će sve tri zemlje imati ekonomske koristi od unapredjene infrastrukture i većeg prometa kroz njihovu teritoriju.

"Sada Koridorom 10, Ljubljana-Zagreb-Beograd i dalje Dimitrovgrad-Istambul idenegdje oko 700 vozova. Koridorom 4, to je onaj koji ide preko Madjarske, koji je daleko gori i duži od Koridora 10, ide 7 hiljada vozova. Ako privučemo dio tih vozova da idu našim koridorom, a privući ćemo ih ako vrijeme putovanja na ovom našem koridoru skratimo sa sadašnjih 60 na realnih 35, 40 sati i da roba prije stigne iz Istanbula i u Istanbul, tada svaka država dobije po 50 miliona eura godišnje."

Čestitke nakon podpisivanja dogvora u Beogradu

Do sada su slabosti željezničkog sistema i spora granična procedura usporavali saobraćaj.

Ministar saobraćaja Hrvatske kaže da tri zemlje trebaju osigurati uvjete za efikasniji željeznički saobraćaj:

"Ja mogu samo ukratko naglasiti da se ovdje radi o podržavanju zajedničke ideje, odnosno zajedničkog nastupa triju željeznica - Slovenije, Hrvatske i Srbije na zajedničkomtržištu, odnosno na Koridoru 10. I, naše države će nastojati omogućiti im da što efikasnije, što bolje i što konkurentnije obavljaju svoj posao. To je naša zadaća."

Sjedište nove komapnije će biti u Sloveniji, za sada jedinoj članici EU, kaže Patrick Vlačić, ministar saobraćaja Slovenije:

"Dogovorili smo se da je najbolje, zbog propisa EU da sjedište bude u Sloveniji. Vodjstvo će biti sastavljeno od predstavnika sve tri zemlje. I očekujem da će biti uspostavljeno u roku mjesec do mjesec i pol."