Tokom svog prvog mandata, Trump je dovodio u pitanje relevantnost NATO-a i više puta je grdio saveznike što nisu potrošili dovoljno na odbranu. Mnoge evropske nacije ponavljaju pozive da troše više dok se suočavaju sa prijetnjom koja dolazi od Rusije.
Američki zvaničnici su nedavno prisustvovali otvaranju američke baze za odbranu od balističkih projektila u Poljskoj, koja je planirana od 2008.
„Sjedinjene Države su zaista, u vrlo opipljivom smislu, garant sigurnosti Republike Poljske, kao i cijelog sjevernoatlantskog saveza”, rekao je poljski predsjednik Andrzej Duda.
Tople riječi za Washington – ali ispod površine postoji nervoza zbog predanosti budućeg predsjednika SAD-a Donalda Trumpa sigurnosti Europe.
Godine 2017. Trump je označio NATO kao „zastario” i opetovano je kritizirao NATO saveznike.
„Dvadeset tri od 28 zemalja članica još uvijek ne plaćaju ono što bi trebale plaćati za svoju obranu. To nije pošteno prema građanima i poreznim obveznicima Sjedinjenih Država”, rekao je Trump u maju 2017.
Na samitu NATO-a 2018. saveznici su rekli da je Trump zaprijetio da će povući Sjedinjene Države iz saveza ako evropske nacije ne povećaju vojnu potrošnju. Trump je tvrdio da je uspio.
„Svi su se složili da će znatno povećati svoje obveze. Oni će to podići na razine o kojima nikad prije nisu razmišljali”, rekao je Trump u julu 2018.
Trump je tokom predizborne kampanje u februaru ove godine izazvao nove šokove za NATO.
„Jedan od predsjednika velike zemlje ustao je i rekao: 'Pa, gospodine, ako ne platimo, a napadne nas Rusija, hoćete li nas zaštititi?' Rekao sam, 'Niste platili? Ti si delinkvent?' Rekao je: 'Da. Recimo da se to dogodilo.' Ne, ne bih te štitio. Zapravo, ohrabrio bih ih da rade što god žele. Moraš platiti, moraš platiti svoje račune”, govorio je Trump.
NATO saveznici mogu očekivati ponovni pritisak da troše više kada Trump preuzme dužnost, kaže Fabrice Pothier, bivši šef NATO-a za planiranje politike.
„Nisam baš siguran da možemo govoriti o egzistencijalnoj prijetnji NATO-u, kao 2018, ali možete računati da će on voditi vrlo tešku pogodbu. Dodatni naglasak ne samo na postizanju više-manje cilja od 2%, već i na mogućem postavljanju temelja za 2,5 ili 3% na sljedećem samitu [NATO-a] u junu u Den Haagu”, rekao je Pothier.
Takav bi pristup vjerojatno pozdravile mnoge evropske države, nakon ruske invazije na Ukrajinu.
„Saveznici na istočnom frontu, poput Poljske, na primjer, ali i baltičkih, pa čak i nordijskih zemalja sada to zapravo vide kao dobru stvar. Ali mislim da još uvijek postoji zabrinutost u savezu da bi njegov transakcijski pristup mogao potkopati vjerodostojnost kolektivne obrane”, kaže Pothier.
Donald Trump imenovao je lojalistu Matthewa Whitakera za svog kandidata za ambasadora SAD-a pri NATO-u.
U pisanoj izjavi, Trump je rekao da će Whitaker „ojačati odnose s našim NATO saveznicima” - i da će "STAVITI AMERIKU NA PRVO MJESTO”. Njegovo imenovanje još mora odobriti američki Senat.